Csula and the dogs
Csula and the dogs
 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
 
Induls: 2005-08-11
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Basett Hound

BASSET HOUND

A kopk eredetileg vadszatra kialaktott, kzp termet, atltikus alkat, tbbnyire rvidszr, kt-vagy hromszn kutyk. Egyesek j llkpessgkrl, msok gyorsasgukrl hresek.

A kopk kifinomult szaglsukkal kitartan kvetik a vad nyomt. Ers vadszsztnk miatt kiss nehezen kezelhetk

Nagy nylvadsz

A bassettek is a kopk nagy csaldjba tartoznak.

Nevk a francia bass szbl szrmazik, ami alacsonyt vagy trpt jelent.

A fldre lapulva, flt felemelve nem ltszik nevetsgesnek a vadszaton.

Annak ellenre, hogy nem a leggyorsabb kutyafajta, nagyon j vadsz, sem es, sem a tsks bozt, sem a folyk nem llthatjk meg. Kivl szaglssal rendelkezik. Nagyon kitart vadszkutya, szeretetteljes s szocilis, idelis trsa a vrosi vadszoknak.

Orrval a talaj kzelben szimatolva sohasem tveszti el a nyomot, s sohasem hagyja elfutni a zskmnyt, legyen az nyl, z vagy szarvas. Vannak persze, akik ktelkednek benne, hogy a tereblyes termet, nehzkes klsej basset vajon kpes-e felvenni a versenyt a frge nyllal. Az igazsg az, hogy a kutya vezetinek kell visszafogniuk a bassetet, mert k azok, akik nemigen tudnak lpst tartani a kutyval. Minden ltszat ellenre ezek a jl megtermett, slyos ebek meglepen frgk, s ha egyszer szimatot fogtak, elszntan trnek elre, nem trdnek a tvolsggal, az akadlyokkal, nem rdekli ket, mekkora erfesztsbe kerl a nyl ldzse.

Imd a trsaival csapatosan futni, s ezeknek a kutyknak az ugatsa btort zene a vadsz fleinek.

Igazi karikatra

A basset hound egy kemny fajta, akinek gy ltszik, az a rossz szoksa van, hogy eggyel nagyobb mret brben szeret lni. Nevetnk az esetlensgn vagy sznakozunk otrombasgn.

De ne higgynk a ltszatnak: reg filozfus kinzete alatt sportos alkat rejtzik s mellkasban vidm s kedves szv dobog.

Nevetsges mretek

Fl kutya magassgra s kt kutya hosszra: nla minden elmretezett.

Lapos feje rncos, kzeli szemei melankolikusak, hossz flei szinte a fldet sprik. Mozdony testt ers, izmos lbak viszik elre.

Egy nagy nevettet

Nevetsges, s ezt tudja magrl, gy nha ki is hasznlja, hogy elfeledtesse malacformjt. Makacssga termszetes azoknl a vadszkutyknl, amelyek rkon t kvetik a vadat. De a mindennapi letben a basset mindent olyan kedvesen csinl, hogy elfeledjk a csnyasgt. Nem akar tmenni az ton? Kpes elfekdni a jrdn, mint egy lbtrl.

Megrzi egy nyl szagt? Kitpi a kzbl a przt, hogy a boztba vesse magt.

De nem kell izgulni: olyan tjkozdsi rzke van, hogy elbb hazar, mint a gazdi, ha mr ismers neki a terlet. Lehajtott fejjel kzeleg, mint aki nagyon elhagyatottnak rzi magt. Olyan ravasz, hogy kpes a gazdban lelkiismeret-furdalst kelteni.

Aztn mr csak nevetni lehet rajta.

Szrmazsuk

Messzire vezethet vissza, de azt, hogy mikor jelentek meg elszr, lehetetlensg megllaptani.

A XV. sz-i Franciaorszgban jl ismertk ezeket a kutykat.

Nagy-Britanniban csak a XIX. sz. msodik felben honosodott meg, de az 1875-s wolverhamptoni kutyakilltson mr bemutattak egy pldnyt. VII. Edurd kirly felesge, Alexandra kirlyn a fajtnak nagy bartja s rendszeres killtja volt. A fajta itt virgzott fel, ahov Franciaorszgbl s Belgiumbl rkezett s ahol a szarvas s a vadnyl nyomnak a kvetsre hasznltk. A bassetek klnsen alkalmasak voltak erre a feladatra, mivel annak ellenre, hogy nem magasabbak 38-40 cm-nl, erejket 25 kg-nl is nagyobb testtmegk segti. Ez klnsen olyan terepen elny a vadszat sorn, ahol sr az aljnvnyzet.

Az Egyeslt llamokban gy gondoljk, hogy George Washington volt a tulajdonosa azoknak a basset hound kutyknak, melyeket Lafayette ajndkozott neki, az Amerikai Forradalom utn. 1883-1884-ben Anglibl importltak amerikai fajtakedvelk ilyen kutykat.

1884-ben a Westminster Kennel Club alaptott a basset houndnak egy szekcit.

A folyamatos, keleti parton tartott killtsok utn, Bostonban 1886-ban tartottak bajnoksgot Az els basset houndot az Amerikai Kennel Club 1885-ben vette nyilvntartsba. A fajta npszersge fokozatosan emelkedett. 1920-as vekre Gerald Livingston importlt jelents ltszmban New-York-ba. Ebben az idben Erastus Tefft hozatott sok angol bassetot a kenneljbe, fleg a Walhampton falkbl. Carl Smith importlt 2 bassetot Franciaorszgbl, mely kzl az egyik Champion volt. A tovbbi figyelemfelhvs az volt, amikor a Time magazin cmlapjn 1928. februr 27-n megjelent egy basset klyk kpe.

1935-ben alakult meg az Egyeslt llamokban az nll basset hound klub, amelynek a neve: Basset Hound Club of Amerika.

A fajta f vonsai

Az sszkp egy rvid lb, alacsony, de erteljes s nagytest kuty. A fej boltozatos, kiugr koponyacsccsal. A koponya kzepesen szles, az orr fel enyhn keskenyedik.

A fejen a viszonylag sovny s enyhn rncolod br nagyon laza, nagy alcsng szjlebernyeg. Az orrhegy fekete, kivve a vilgosabb szn kutykat. A szem barna vagy mogyorszn. Az arckifejezs higgadt s komoly, a szem vrs pisloghrtyjbl lthat egy kevs. A fl alacsonyan tztt, nagyon hossz az arcorri rsz aljig ler. Puha, finom s brsonyos szj, a fogazat ollszeren harap. A lapocka htravetett, a mells lb rvid s ers, a knyk se ki, se be nem fordul. A trd kiss befel hajlik. Ha elredl, az slyos hiba. A trd s a mancs kztt redzhet a br. A mellcsont elreugrik, a ht szles, vzszintes, a mar s a far fels pontja nagyjbl egyforma magasak. A hts negyed izmos, a csnk alacsony, szinte ler a fldig. A mancs ers, jl prnzott, a lbfej egyenes vonalban ll, vagy kiss kifel fordul. A farok hossz, magasan tztt, elvkonyodva hegyesen vgzdik, az llat a magasba tartva hordja, s vben behajlik a ht fel. A szrzet sima, rvid s sr. A szn tbbnyire tricolor (fekete, fehr s cserszn) vagy bicolor (citrom szn s fehr), de az sszes kopknl elismert kutyaszn elfogadhat.

Marmagassg: 33-38 cm.

Tbb vltozatuk is kialakult

Basset artsien
Normand Basset bleu de Cascogne
Basset d’ Artois
Basset fauve de Bretagne
Basset griffon venden
Basset hound

Magyarorszg

Srtory Borbla a fajta honostja, nemzetkzi kllembr. hozta be 1971-ben Scarlett O’Hara Jamniczy Dwr nev szukt Lengyelorszgbl, aki ICH lett.

Itt meg kell emltennk Gurin Judit nevt – sajnos mr elment kzlnk –, aki a fajta npszerstsrt s az ignyes tenyszti munkval a fajta magyarorszgi minsgrt nagyon sokat tett.

A basset hound a legkedveltebb, de egyre tbb basset griffon venden-t is lthatunk a szpsgkilltsokon.

Ez utbbi fajtt "borzosnak" vagy "kcosnak" is nevezik. Nem srtsknt, st inkbb kedvessgbl. Kis mrete s kemny szre miatt a legsrbb bozton is t tud hatolni. Nem fl semmitl. A vadszatokon egyenl rtk nagy testvreivel.

Npszersge

Haznkban egyre n. Sajnos, sok esetben olyan emberek vlasztjk maguknak, akiknek nem ezt a kutyt kellene tartani. Szomor volna, ha ez idvel a fajta irnti rokonszenv s jindulat megsznshez vezetne.

Kzismert emberek

is kedvelik ezt a fajtt, lsd Colombo nyomoz kutyjt. Egy-egy epizdban egytt lthatjuk ket, mindkettjket gyrtt kabtban.

Ezt a fajtt tartja Glvlgyi Jnos, Komr Lszl, Soml Tams s a basset az unicum a Zwack csaldban is.

J tancsok basset tartknak

* Irgalom! Csak lpcst ne!
* Ha a hatodikon lakik s nincs lift a hzban, ne t vlassza. Ha mgis mellette dnt, kzben kell vinni, ugyanis a lpcsfokok krostjk a gerincoszlopt.
* Ha nem akarja, hogy szeszlyes legyen,akkor mr egszen kis kortl sok szigorral kell nevelni.
* Sok testmozgsra van szksgk, lehetv kell tenni, hogy hetente egyszer-ktszer hosszan vgtzhasson a szabadban.
* Egy termszetes vadsz, sohase engedjk egyedl, felgyelet nlkl kborolni.
* Ha sokig egyedl hagyja, akkor lelkileg megbetegszik s nyugtalansgnak jele, hogy harapdlni kezd.
* Az tvgya nagy, sok mozgsra van szksge, hogy ne hzzon el.
* Menjen minl gyakrabban stlni vele, br szereti kretni magt, de ha egyszer elindulnak, akkor nem ismer r, rkon keresztl kpes loholni.
* Ha egsz nap tvol van, szerezzen neki egy trsat: egy msik kutyt vagy akr egy macskt is. De ez nem elg neki, amikor hazar, jtsszon vele sokat. Olyan trelmes s szeld, hogy soha nem srten meg.

sszelltotta: Juhsz Katalin

HBHK elnke

Tudja? Hogy a ...

Hungria Basset Hound Klub megalakult ez v mrciusban az MKSZ keretein bell. Clja:

– a basset hound kutyafajta tenysztsnek irnytsa,
– az llomny minsgnek javtsa,
– a klubtagok szakmai kpzse, rdekvdelme,
– kapcsolatteremts hasonl clkitzs hazai s klfldi klubokkal, egyesletekkel.

Telefon:

282-6367

1998. oktber 4-e

AZ LLATOK VILGNAPJA

Elzetes az nnepi megemlkezsek programjaibl:

Oktber 1-n du. 3 rakor

DJ AZ LLATOKRT,

a Magyar jsgrk Szvetsge rendezsben a szkhz dsztermben. A mdia, a kzlet jeles szemlyisgeinek kszntse, valamint az v legeredmnyesebb llatvdelmi mdia dj tadsa.

Oktber 2-n este 7 rakor az Erkel Sznhzban

AZ LLATOK DICSRETE

glaest a Korona Pdium rendezsben az llatvd mozgalom javra, az egyttrzs eszmei szemlletnek elmozdtsra.

Az llatok Vilgnapja alkalmbl rendezett hagyomnyos felvonuls oktber 4-n 10 rakor indul, Bp., V. ker. Szent Istvn trrl a Bazilika eltti parkolbl, az Andrssy ton, a Hsk terre.

Vrjuk a tovbbi megemlkezsek rendezinek jelentkezst.

Glvlgyi Jnos s Dandy


– Mirt ppen a basset houndot vlasztotta?

– Az az igazsg, hogy nem n vlasztottam, hanem a felesgem, Gcs Judit, aki mfordt. Fordtott egy orosz darabot, s kiment Moszkvba megltogatni a szerzt. Amikor az r ajtt nyitott, Jutka megltta ezt a kutyt. Ettl kezdve mindig azt mondtuk, ha egyszer kutynk lesz, az basset lesz. Hamarosan a bartaink megleptek minket egy kiskutyval. Ezt egybknt helytelen dolognak tartom, mert kutyt nem szabad ajndkozni. Letettk elnk, s nem lehetett azt mondani, hogy nem krjk.

– Mi az elnye s a htrnya ennek a fajtnak?

– Ami megfog benne szmomra: a szeme. Nem mondom, hogy emberi szeme van, mert akkor nem lenne vonz. Hanem egszen csodlatos szeme van. Nagyon j agya van, de nagyon nfej, azt csinl, amit akar. Dandy nagyon rafinlt, hrom hnapos kora ta lop a fridzsiderbl, gyhogy most mr le van lakatolva (a ht). Borzasztan finoman tud lopni, kecsesen, mint egy hatty.

Az egsz kutya furn van sszeszerelve, mert unpraktikus: pl. a fle.... amg kisebb volt, rlpett s elbotlott benne. Vagy pldul volt olyan is, hogy elaludt stltats kzben, amitl n nagyon rsteltem magam. Azt vettem szre, hogy hzok magam utn egy alv kutyt.

gyhogy teljesen hlyn tud viselkedni, de azt hiszem, a Jisten erre tallta ki. Nagyon szeretetignyes, meglls nlkl foglalkozni kell vele.

Soml Tams s Basil

Soml Tams vtizedek ta elktelezettje a basset houndnak.

– Mely elnys tulajdonsgai miatt vlasztotta a bassetet?

– Neki csak htrnyai vannak. (nevet) Azrt szimpatikus. Htrnyosan htrnyos helyzet eb. Nekem mr korbban is volt kt basset kutym. Az egyiket vettem, a msikat Srtory Borbltl kaptam a hetvenes vek msodik felben. volt az els magyarorszgi kztudatban lev basset hound tenyszt. Akkor nagyon megbartkoztam ezzel az rtelem s filozfia szakos kutyval. Egybknt a gyerekekre is j hatssal van, mert legalbb olyan hlyk, mint , gy szablyos verseny alakult ki kzttk, hogy ki az, aki nem rti meg, amit mondok.

Komr Lszl s Elvis

Komr Lszl kertjben egy keverk kutya s egy egyves, Elvis nev basset hound szaladgl. Utbbirl a kvetkezket meslte:

– Hogy mirt is vagyok szerelmes a bassetba? 1957-ben Elvis Presley fellpett egy memphisi tv-showban a Hound Dog (Vadszkutya) cm dallal, s az ottani Friderikusz Sanyi azzal lepte meg t, hogy egy dobozban tadott neki egy bassetet. Akkor mg nem tudtam, hogy bassetnek hvjk ezt a fajtt. t vvel ezeltt egy gyulai tenysztnl pedig vettnk egy ilyen kutyt, s Elvis nvre kereszteltk.

– Melyek a j tulajdonsgai?

– A basset arisztokrata. Krakler, de ugyanakkor nagylelk. Mindenrl sajt vlemnye van, de nagyon kemny vlemnye. Mindig igazsgos, mert nem az eltklt emberi aggyal gondolkozik, hanem sokkal magasztosabban. Nem szolgalelk, parancsra nem fogja tugrani a tzkarikt, de ha kedve van, megteszi. Ennek a fajtnak htrnya abszolt nincs. Br most pipa vagyok r egy dolog miatt. Ha meleg van, bejn a hzba, a hvsre, de amikor pisilnie kell, lusta kimenni a kertbe. Fogja magt, s egy mterre a teraszajt el pisil. Ezt mr tbbszr is elkvette, de a felesgem szerint csak velem csinlja ezt.

Vigyzat, rabul ejt!

Bnatosnak tn tekintet, hossz laptflek, rvid lbak – a basset hound groteszk klseje, bohks viselkedse intelligens, kedves, megbzhat, sokoldal kutyaszemlyisget takar. Amilyen tmr testfelpts, olyan gyors mozgsra kpes; ezen persze nem szabadna meglepdnnk, hiszen a basset hound eredetileg vadszkutya.

Habr angol fajta, szrmazsa Franciaorszgba nylik vissza, ahol jelenleg is szmos basset fajta ltezik. Fajtatrtnetnk szempontjbl a Basset Artsien Normand br nagy jelentsggel, mint a basset hound kzvetlen se, s a Basset Bleu de Gascogne, melyet valsznleg tbbszr is kereszteztek az elbbivel, mieltt a fajta Angliba rkezett volna 1866-ban. A basset sz a francia „bas” (alacsony) mellknvbl eredeztethet. Kutyafajta elnevezseknt 1585-ben bukkan fel elszr Douilloux egyik vadszatrl szl mvben. Ebben a knyvben tallhat az az illusztrci, melyet az els basset brzolsknt tartanak szmon. A fametszeten egy vadsz lthat, borzvadsz kutyja trsasgban.

gy tartjk, a francia Szent Hubert aptsg szerzetesei klnbz francia kopkbl szelektv tenysztssel egy alacsonyabb, lassabb mozgs, gyalog is kvethet kutyt alaktottak ki. A kzpkori Franciaorszgban a vadszat klasszikus sportnak szmtott, az arisztokrata kennelekben szmtalan kisebb kopfajta lt, azonban a francia forradalom a falkkat is sztszrta. Szerencsre a basset sei nem tntek el, Blaze 1850-ben megjelent, La Chasseur c. knyvben is megemlti a fajtt, akrcsak Chien de Chasse c. mvben Robert, aki szerint a bassettel mindenfle llatra, de leginkbb nylra lehetett kivlan vadszni.

Az angolok az 1870-es vekben kezdtek rdekldni a Basset Artsien Normand irnt. Ekkoriban kt hres kennel ltezett Franciaorszgban, Count le Couteulx s Loius Lane tenyszete. Lane kutyi irnt nagyobb volt a kereslet, mert kvetkezetesebb, tisztbb tenyszts eredmnynek tartottk ket. Az elssorban srga-fehr vagy szrke-fehr szn bassetek nehz felpts, ers csontozat, alacsony kutyk voltak, teljesen grbe mells lbakkal. Le Couteulx kutyi legalbb kt klnbz tpust kpviseltek. A nagyobb, nehezebb csont, alacsony, kemny szrzet kutyk vrs-fehr vagy tricolor sznek voltak. A beagle-keresztezsrl tanskod knnyebb tpusnak a szrzete is rvidebb, finomabb volt.

A kt kennel kutyi kztt fejtpus alapjn is klnbsget lehetett tenni: Lane kutyinak koponyja szlesebb volt, flk rvidebb, szemk kerekebb s kiemelkedbb. Le Couteulx keskenyebb fej, domborbb koponyj kutykat tenysztett, ersebb llkapoccsal s kiss lefel vel orrhttal, mely megkapbb arckifejezst eredmnyezett. Az angolok a Lane kutyk tisztbb minsge ellenre a Le Couteulx tpust kedveltk.

Az utkor ltal a basset hound atyjnak nevezett Everett Millais 1874-ben ltogatott elszr Franciaorszgba. Egy kutyakilltst is megtekintett a Jardin d’Acclimatationban, hogy sszehasonlthassa a francia tacskkat sajt kutyival. A tacskk melletti krben nhny Basset Artsien Normand-ra lett figyelmes. Ezek a kutyk jval nagyobbak, s „fekete-fehr testkkel, lmodoz tekintetkkel sokkal szebbek is voltak a tacskknl” rta Everett Millais tz vvel ksbb a Kennel Review 1884 prilisi szmban. Szerelem volt els ltsra, Millais gy rezte, szksge van egy ilyen kutyra. Kt alomtestvr, Fino de Paris s Model nyerte el legjobban a tetszst Count le Couteulx tenyszetbl, vgl Modelt vlasztotta, s hazavitte magval Angliba. Fino de Paris-t ksbb egy msik angol tenyszt, George Krehl vette meg. Gyakorlatilag napjaink bassetei ettl a kt kutytl szrmaznak.

Everett Millais-t alapveten nem rdekeltk a kutyakilltsok, de 1875-ben gy dnttt, bemutatja Modelt a nyilvnossgnak, a wolverhamptoni kutyakilltson, majd nem sokkal azutn a londoni Crystal Palace-ban rendezett killtson is felvezette a francia honbl rkezett ngylbt. Egyre tbb ember csodlta a csinos kis kutyt, kztk Lord Onslow is, aki ksbb szintn nagy szerepet jtszott a fajta kialaktsban. Onslow tz vvel korbban mr importlt egy kant s egy szukt, de ezttal sokkal komolyabban akart foglalkozni a fajtval. 1877-ben nemcsak Fint vette meg Count le Couteulx-tl, hanem alomtestvrt, Finette-t is, s Nestort.

Finette s Model prostsbl szletett Proctor s Garenne. Garenne kicsi, tricolor szuka volt, akit sajt apjval fedeztettk. Ebben az alomban szletett Isabel, Model II s Vesta. Isabelt Fino fedezte, ebbl a prostsbl 1879 augusztusban szletett Ulfius, Bratias, Niniche, Kathleen s Marie. Ulfius s Kathleen klyke volt Finette II.

Az 1880-as vek vgn Millais egszsggyi okokbl Ausztrliba tvozott, s Oslow is feloszlatta falkjt. Kutyik klnbz tenyszetekbe szrdtak szt. Kathleen Londonba kerlt George Krehl-hez, aki idkzben tbb j kutyt is imporlt Franciaorszgbl, pl. Jupitert 1878-ban, Pallast s Fino de Paris. Krehlhez kerlt nhny kutya Oslow s Millais tenyszetbl is, velk s az j francia kutykkal folytatta a munkt. Ebben az idben szinte minden szukt Fino de Paris-val vagy Jupiterrel fedeztettek. Meg kell emltennk egy jabb tenyszt, Loius Clementet is, aki szintn jabb kutykat hozott Franciaorszgbl.

Az angliai basset llomny mg mindig nagyon kicsi volt, s kezdtek kitkzni a beltenyszts htulti: cskkent a mret, gyenglt a csontozat. Ezrt George Krehl gy dnttt, kt jabb szukjt Lane kennelbl szerzi be, melyek nem lltak kzvetlen rokonsgban Fino de Paris-val.

1882-ben rkezett ez a kt Lane tpus szuka Angliba, Blanchette s Oriflamme. 1884-ben Millais is visszatrt Ausztrlibl, s rmmel konstatlta, hogy Model mg letben, st ereje teljben van. Nagyon szoros beltenysztsknt Modellel befedeztette Finette II-t, aki kt alomtestvr proztatsbl, Ulfius s Kathleen almban szletett. Hrom csodlatos klyk szletett, Kini, Lady Dollie s Lady Daisy, hrom igazi tricolor basset.

1884-ben Millais, Oslow s Krehl gy rezte, olyan nagy a basset irnti rdeklds, hogy ltrehozhatjk a basset hound fajtaklubot. Az angol tenysztk mellett az alapt tagok kztt Count le Couteulx is, st ksbb Alexandra hercegn, a ksbbi Alexandra kirlyn is csatlakozott a klubhoz, aki nagy basset kedvel volt, de hatalmas kennelben clumber spnieleket is tenysztett.

Kutyit kedvenc nyri kastlyban tartotta, innen a Sandringham kennelnv. Napjaink basset houndjai szegrl-vgrl mind rokonai az egykori kirlyi kutyknak, akik kzl nhnyat Arthur Wardle hres llatfest is megrktett.

1886-ban, 12 vvel Model Angliba rkezse utn, 120 basset vett rszt a londoni Aquariumban rendezett Dachshund and Basset Show-n, ahol maga Everett Millais brlt. Ez a magas nevezsi ltszm a basset sikert tkrzte Angliban, azonban a beltenyszts okozta problmk – knny csontozat, nehz szls, instabil wesen – mg mindig jelen voltak. Millais-nl is szletett olyan kutya, melyet sajt tulajdonosa, dr. Clifford Allbutt egyszeren kutyaiditnak nevezett. Mindez arra ksztette Millais-t, hogy ms fajtkat vonjon be tenyszetbe.

1892-ben sajt kutyjt, Nicholast, akit szorosan Fino de Paris-ra vonaltenysztett, egy bloodhounddal keresztezte. Ez nem volt jdonsg szmra, mivel korbban mr hajtott vgre basset-beagle keresztezseket. Mg Modellel fedeztetett egy beagle szukt, s a beagle-basset klykket ksbb ismt Modellel proztatta, de mivel nem tetszett neki az eredmny, meg is szntette a ksrletezst, mikor felfedezte Lord Onslow Finette kutyjt.

e mirt nem jabb francia kutykhoz nylt? Sajt indoklsa szerint a korabeli importok Franciaorszg legjobb kutyi voltak, gy az 1890-es angol llomny mr messze jobb volt a francinl, gy az shaza kutyi mr nem jelentettek volna elrelpst. Millais-ben gyakorlatilag nem is tudatosult, hogy nemcsak jobb tette a Basset Artsien Normand minsgt, hanem j fajtt hozott ltre.

De visszatrve a vrfrisstsre, egy Inoculation nev bloodhound szukt vlasztott, melyet mestersges ton termkenytettek meg a kt fajta kztti mretklnbsg miatt, ami akkoriban j eljrsnak szmtott. A vreb csszrmetszssel – ez szintn j mdszer volt akkoriban – 12 klyknek adott letet. Sajnos az anya s t klyke meghalt, a megmaradt htbl hromnak tudjuk a nevt: Ada, Rickey s Cromwell. Utbbi kettt kt bassettel proztattk, majd a harmadik fzisban Rickey s Forester klykt, Dulcie-t megint egy bassettel, Ch. Bowmannal. Ebbl hat klyk szletett: ngy tricolor, egy vrs-fehr s egy fekete-cser.

Br Millais nem volt nagy vlemnnyel a francia bassetekrl, az 1890-es vekben rkezett nhny j import. A liverpooli George Musson, a klub prominens tagja, tmeges, nehz csontozat kutykat importlt. Puissant francia tenyszt 23 kutyt kldtt Angliba eladni. A szzadforduln mr egyrtelmen megmutatkozott az j francia vr s a bloodhound keresztezs ldsos hatsa.

Az 1890-es vekig a legtbb import csupn killtsi kutya volt, de lassan kezdtk felfedezni a basset houndot mint kivl vadszkutyt. A szzad vgn hrom rendszeresen vadsz angol falka ltrejtt A leghresebb s legbefolysosabb a falka volt, Godfrey s Geoffrey Heseltine vezetsvel. Ebbl a falkbl rkeztek az els amerikai importok az 1920-as vek elejn az Egyeslt llamokba. A Walhampton kutyk 1891-ben kezdtek el vadszni, elszr borzra, majd nylra. Az 1920-as veket a Walhampton falka uralta a killtsokon is. Az 1922-ben szletett Walhampton Andrew volt a kennel els championja.

1884-ben mr a hres Westminster killtson is szerepeltek basset houndok. Az AKC 1885-ben regisztrlta az els bassetet, aki a Bouncer nvre hallgatott. George Washington lltlag szemlyesen Lafayette-tl kapott ajndkba egy basset klykt az amerikai forradalom utn. Igazi npszersget s ismertsget a Time magazin 1928. februr 27-i szma hozott a fajtnak, cmlapjn egy basset klykkel. A borthoz kapcsold anyag az 52. Westminster show-rl tudstott, a basset klyk szemszgbl megrva. 1935-ben alakult az amerikai nemzeti fajtaklub, mely a killtsok mellett field trial, falkavadsz, obedience s nyomkvet versenyeket s vizsgkat rendez, st az ves specialty killtsokon mg agility-versenyt is rendeznek a basseteknek. Az Egyeslt llamokban a bassettel elssorban regi nylra vadsznak, de ms vad, pldul mosmedve keressre is be lehet tantani, vagy fcn keressre s felversre, illetve a srlt madr apportrozsra.

A basset makacs, aprlkos nyomkvet. Hangja ers s egyedi. Tmr, zrt szrzete fleg nedves krnyezetben hasznos. Rokonszenves, nha knyrgnek tn tekintete, bohks megjelense nem rulkodik hatalmas intelligencijrl. Szeld termszete rvn egyedl s falkban is lehet vele vadszni. Hsges, kedves termszete, kzepes mrete, s egyszer szrzetpolsa idelis csaldi kutyv teszi. Csupn flt kell naponta tbbszr is tiszttani, hiszen mindenbe belelgatja.

Sokan a basset houndot az emberi szeszly alkotta extrmitsnak tartjk, holott a hivatalos fajtalers tlzsoktl mentes, egszsges, letreval kutya kpt vetti elnk, mely megbzhat, orrval vadsz, falkaviselkedst mutat kop, mely kpes nagy kitartssal dolgozni a terepen. Sohasem agresszv vagy flnk. Testn bizonyos mennyisg laza br kvnatos.

Nyaka izmos, meglehetsen hossz, hatrozott, de nem tlzott lebernyeggel. Teste hossz s sszessgben mly. A mar s a csp krlbell azonos magassgban helyezkedik el. A ht meglehetsen szles, egyenes, a mar s a csp kztt nem lehet tlzottan hossz. A j mozgs nagyon fontos: puha, folyamatos lefuts, a mells vgtagok messze elrenylnak, a htulsk ers tolmozgst mutatnak. A trd- s csnkzletek nem tnhetnek meredeknek, s a basset lbujjait sem vonszolhatja nehzkesen a talajon. Marmagassga 33–38 cm.

Forrs: www.kutya.hu

 

2006.10.19
Knyvajnl

2006.10.15.
Mg egy kis zld a szvegekben.
Nhny felesleges men trlse.

 

 

 

 

 

 
 
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 

 
 
 
 
 
 

101 DOLOG, AMIT J LETT VOLNA TUDNI A KUTYKRL
SAILLE, THOMAS

Megltjuk,megszeretjk.
Hazavisszk, mert olyan
des...De legtbben nem
tudjuk, mire vllalkoztunk.
 A knyv olyan gazdik
megfigyelseit tartalmazza,
akik mr eltltttek egy
bizonyos idt kedvenckkel,
s megismertk a kutya s
az ember bks egyms
mellett lsnek alapvet
szablyait, trvnyeit.

Forrs:www.kutya.hu
 
Befogadnl egy menhelyi kutyt?

Persze!!
Igen
Taln
Dehogyis!
Haggy m!
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szerinted j,hogy vannak tenyszti linkek az oldalon?

Igen
Nem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
 
 
 
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!