Csula and the dogs
Csula and the dogs
 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
 
Induls: 2005-08-11
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

r farkaskutya

C Mr na hireann – Az r farkaskutya

Az r farkaskutya tenysztshez szmos legenda, vals s olykor valtlan trtnelmi esemny kapcsoldik. Az r farkaskutya (Irish Wolfhound) elnevezs a hossz tenyszts sorn tbbszr mdosult. Neveztk Irish Wolfdog-nak, Irish Greyhound-nak, Irish Deerhound-nak, valamint C Mr-nak – ris Kutynak. A fajta trtnete szorosan sszefgg a kelta np trtnelmvel, br r farkaskutyk, mr jval a keltk letelepedte eltt ltek rorszgban.

A keltk nagy termetk, szpsgk, erejk, btorsguk s hsgk miatt kezdtk tenyszteni az r farkast. Leginkbb vadszatra hasznltk; vadsztak vele vadkanra, szarvasra, farkasra. De rszt vettek az tkzetekben is, ahol arra voltak kikpezve, hogy kifordtsk az ellenfelet a nyergbl.

Azt hiszem, mr ez is elgsges ok arra, hogy ennek a fajtnak a trtnett mg rszletesebben megismerjk. S azt hiszem arra is elgsges, hogy belssuk tenysztsnek fontossgt.

Mr az korban is szmos helyen voltak tallhatk r farkasok. ltek az kori Grgorszgban, szerte az gei-tenger partvidkn, Rmban, ahol igen nagyra becsltk e kutykat hatalmas mretk, szpsgk s a vadszatok sorn megmutatkoz eredmnyessgk miatt. Megtisztel, nagyrtk ajndkknt kerltek a rmai konzulhoz, Anglia, Skcia, Franciaorszg, Svdorszg s Dnia kiryi udvaraihoz, Perzsia, Spanyolorszg uralkodihoz, eurpai s kzel-keleti nemesekhez.

Az r farkasok s az r trtnelem

Az r farkas tenysztse szorosan sszefgg az r np trtnelmvel. A XII. szzadban Nicholas Breakspare lett az els s egyetlen angol ppa – IV. Hadrian nven. Ppai bullt bocstott ki, mely magban foglalta tbbek kzt azt is, hogy rorszg trvnyes kirlya II. Angol Plantagenet Henrik. Ez ltal trvnyestette rorszg Anglia ltali meghdtst s kizskmnyolst. 1062-ben, a kinseli vesztes tkzet utn az r ellenlls vezet egynisgei, O’Donnell s O’Neill elhajztak a Lougshwilley-i Rathmullen-blbl Franciaorszgba. Ez az exodus, mely az "Earl-k kireplse" nven vonult be a trtnelembe, vgett vetett rorszg kelta trtnelmnek is. E nemeseket az nknt vllalt szmzetsbe termszetesen kvettk a kutyik is.

A megszllt rorszgban az r farkasok tenysztse nagyon ritkv vlt. Ez rszben annak volt tulajdonthat, hogy rorszgot tulajdonkppen kifosztottk a megszll seregek. Visszavetette a tenysztst az a rendelet is, melyet Cromvell "hozatott" meg a Kilkenny r parlamenttel 1652. prilis 27-n, mely megtiltotta az r farkaskutya exportjt. Tette azt Cromwell attl val flelmben, hogy a farkasok nagyon elszaporodhatnak rorszgban r farkasok nlkl.

A XVII. szzad vgn s az azt kvet idszakban nagy hnsg tombolt rorszgban. heztek nemcsak az rek, de a kutyik is.

Mg nagy szmban ltek farkasok az r szigeten, sok r farkas is vadszta ket. De az hnsg slytotta a farkasokat is. Rszben az r farkasok "mkdse", rszben a nagy nlklzs kvetkeztben a farkasok kipusztultak az r szigeten. gy a tovbbiakban nem volt szksg nagy szmban r farkaskutyra. A kutyk szma ersen lecskkent, szinte csak sttusszimblumknt maradt meg egyes r nemesek mellett.

XVII. sz-i r tilt rendeletek

1695-ben szmos, az r nyelvet htrnyosan httrbe szort (gyakorlatilag betiltsra kerlt az r nyelv hasznlata) trvny ltott napvilgot. Ezzel egytt tiltottk a katolicizmus gyakorlst is. Az angolok nknye nem ismert hatrokat... Radsul 1845 s 1850 kztt nagy hnsg slytotta az r szigetet. Ezt az hnsget krumplibogr-invzi vltotta ki. A fldbirtokosok kegyetlensge csak slyosbtotta a helyzetet. A 8 milli emberbl, mely azt r szigeteket lakta az hnsg eltt, 1850-re csak 2,5 milli maradt letben. Ilyen krlmnyek kztt nem meglep, hogy az r farkasok is szinte teljesen eltntek.

A britek nknye az r farkasokra is kiterjedt. Egy 1798 eltt hozott rendelet kimondja, hogy minden, nem lncon tartott kutya elpuszttand. Az ebben az vben lezajlott r felkels utn pedig egy kutya fejrt pp annyit fizettek, mint egy r felkel vagy katolikus pap fejrt.

Rossz id jrt a kutykra. A farkasok vgkpp kipusztultak, gy nem maradt feladat, amelyet ellthattak volna, nem volt rjuk szksg. Egyes csaldoknl megmaradtak, de csak mint kedvencek. Korabeli beszmolk szerint a fajta hanyatlsnak indult. Mretk cskkent, temperamentumuk is htrnyukra vltozott. Azon r csaldoknl is, akik a fajta megmentst szem eltt tartva tovbb tenysztettk ket, a kutyk egyre kisebbek lettek, mivel sem anyagi, sem tenysztsi lehetsgeik nem voltak megfelelek.

A kelta jjszlets, 1830–1930.

Az r trtnelemre a XIX. szzadban a nemzeti ntudat megersdse volt jellemz. jjledt a kelta sk tisztelete is. A mozgalom jelvnyn az r np lelklethez legkzelebb ll trgyak s llatok szerepeltek: kerek torony, hrfa, lhere s persze az r farkaskutya – ltalban Erin vagy Hiberiar nemzeti hsk trsasgban.

Az 1841-es v fordulpontot jelentett a fajta tenysztsben. H. D. Richardson kapitny az Irish Penny Journal c. lapban 1841 mjusban megjelentetett egy cikket az r farkasrl. A cikket Oscar s Brenda nev kutyk kpeivel illusztrlta. gy rt: "...kijelenthetem, hogy az r farkas s a skt szarvasagr nem klnll fajtk. Ezt bzvst llthatom, hisz mindkt tpus kutyt tenysztettem". Bizonytkokkal is szolgl. Elmlete szerint az "rek Skciban is letelepedtek s termszetesen magukkal vittk hatalmas kutyikat is. A kt tenyszet elklnlt ugyan egymstl, m mgsem tekinthetjk e tenyszeteket kln fajtknak, mivel igen nehz, ha nem lehetetlen megkzelteni ket". Richardson gy r: "E kutyk szma ma nagyon csekly, s kevs az olyan ri- vagy sportember, aki tenysztskre adja a fejt. Vagy taln e fajta kipusztulsra tltetett az r fldn?". Richardson munkssga kevss ismert, mindazonltal Graham kapitny mellett t is gy kell szmon tartanunk, mint a fajta egyik megmentjt.

Graham kapitny, tagadhatatlan rdemei mellett, valsznleg igen nfej ember volt. Fogott nhny szarvasagarat, melyek ktsgkvl nagyobbak s robosztusabbak voltak a kor szarvasagarainl, vagy ahogy mondta, "hasonlatosabbak a rgi skhz", s kialaktotta "sajt tpus r farkast". Graham kapitny tenysztsi stlust leginkbb llhatatossg jellemezte. Pontosan dokumentlta az egyes keresztezseket s paprra vetette alapelvt is, miszerint "rendthetetlenl trekszem olyan kutykat keresztezni, melyek magukon hordozzk az si r farkas blyegeket, nem pedig vletlenszeren hozom ssze az egyes tenyszkutykat". Kt kutyjt kivve, melyeknek ereiben csak szarvasagr-vr csrgedezett, szinte minden kutyja leszrmazottja volt Old Donagh Ballytobinnak, mely nagy valsznsggel a kor egyetlen tisztessges r farkas szukja volt. Graham kapitny egyb hres kutyi voltak mg Ch. Sheelagh, Ch. Dhulart, Ch. Oleary.

Ch. Sheelagh-ot a kor "kutya-kritikusai" – ez kb. 20 vvel Old Donagh "rja" utn lehetett – gy jellemeztk, mint "olyan impozns, nemes megjelens kutya, mely tenyszetnek, st az egsz kutyatenyszts dszre vlik". E kutyt, fit s kzvetlen leszrmazottaikat a ksbbiekben gyakorta kereszteztk egyms kzt a clbl, hogy Ch. Sheelagh egyedlll fejformjt megtartsk az utdpopulcikban.

Ch. Oleary, melyet mg tisztn Graham tenysztette kutynak tekinthetnk, mr egy j korszak kezdett jelenti az r farkas tenysztsben. E kutya ugyanis mr meghaladta a 32 hvelyket, igaz ugyan, hogy ez a 32 hvelyk a Graham fle "egyni" 32 hvelyk volt, gy a kutyk valbani magassga elgg ktsges (ford. megj.: 1 hvelyk = 2.54 cm, gy a 32 hvelyk, a gy.k. 81.28 cm volt).

Ch. Olearynak ma is szmos leszrmazottja van, csakgy, mint Old Donaghnak.

1879-ben a politikai helyzet mr lehetv tette, hogy az r Kennel Club megrendezte killtson Dublinban mr r farkasok is szerepeljenek. Ez a killts pontosan megszabta a tenyszrs tovbbi irnyvonalt, mivel a kznsg bizonyos kutyk lttn hangos rhgssel adott hangot lebecsmrl vlemnynek.

1885-ben Graham kapitny megalaptotta az Irish Wolfhound Club-ot. Egszen 1909-ben bekvetkezett hallig tevkenyen rszt vett a fajta tovbbnemestsben s npszerstsben. Utols cikkben figyelmeztette az r farkas tenysztket a felelssgre, melyet a fajta jvjvel szemben viselnik kell. Azt hiszem, hogy ha mltak akarunk lenni Graham kapitny emlkhez, neknk is meg kell fogadnunk az intelmeit.

Graham gy r: "A testlet ne javasolja tenysztsre a trkeny vagy gyenge kutykat. Az idelis kutya gyors, hatrozott, ugyanakkor hangtalan mozgs. A mellkas legyen nagy, hogy a td s a szv szabadon dolgozhasson. Javaslom a brknak tovbb, hogy a rvid vagy hinyos szrzet, illetve a hatrozatlan, nem elgg temperamentumos vagy rkletes betegsgeket hordoz kutyknak djat ki ne adjon semelyik osztlyban".

A msodik vilghbor s az azt kvet idszak

A msodik vilghbor alatt a tenyszetek nagy rsze sajnlatos mdon eltnt. A hbor alatt nagy volt az lelmiszerhiny, gy a tenysztk nagy s szerencss rsze is arra knyszerlt, hogy kutyinak szmt a minimumra reduklja. Mivel rorszg az egsz hbor alatt semleges maradt, itt nem okozott ilyen mrt puszttst a hbors helyzet. Sok neves angol kutya "emigrl" ezidtjt rorszgba. gy rorszgba kerlt az egsz Cooalfin s Ballykelly kennel, az Eileen Lait tulajdonban lv of the Fianna kennel, a Mrs. Wagner tulajdonban lv Devlin kennel s Elsie Lachford of Tralee kennele. Ez utbbi kennel megmaradt egyedeibl alaptotta meg Mrs. James a vilghr Boroughbury kennelt.

A hbor utn elengedhetetlenn vlt a vrfrissts. Amerikba sok j kutya kerlt ki, melyekbl eredmnyes kennelek alakultak, mint pldul a Cragswood, Ambleside, Kyllibracken s Kihone kennelek. Miss McGregor ajndkkppen kldte el az hazba Rory of Kihone nev szukjt, amely magn viselte a fent emltett kennelek legjobb fajtajegyeit. gy ez a vrvonal bekerlt a Sulhamstead, Eaglescrag s Sanctuary kennelekbe Angliban s a Ballykelly, Nendrum, Ballytobin, s Killykeen kennelekbe rorszgban.

A tenyszts nagy lendletet vett. Sok remek felpts, risi mret, elegns mozgs, j haraps s szrzet kutya ltta meg a napvilgot az r farkasok trtnelme szerinti harmadik aranykor elejn.

Most, harminc v mltn az r farkas tenyszts jabb fordulpontjhoz rkezett. Sajnos a "gyzni mindenron" szemllet vlt uralkodv, ami a fajta leromlshoz s az eredeti si r farkas httrbeszorulshoz vezetett. A tenyszetek java rsze olyan emberek kezben van, akik nem tartjk tiszteletben az r farkas tenyszts si hagyomnyait.

A fajta jvje a mi keznkben van. gy kell folytatnunk az r farkas tenysztst, ahogyan azt a nagy sk kpzeltk s tettk. Mi nem alapti vagyunk egy gynek, nevezetesen az r farkas tenysztsnek, hanem pusztn folytati e nemes, trtnelem eltti idkbe visszanyl hagyomnynak.

A XXI. szzad tenysztinek is arra kell trekednik, mint r eldeinknek, akik kialaktottk e nemes fajtt. Legszentebbl szem eltt kell tartani, hogy az eljvend r farkasa, csakgy mint a mlt volt, legyen nagy mret, nemes s tiszteletet parancsol, vagyis rendelkezzk azokkal a tulajdonsgokkal, melyek a kutyk kirlyv teszik az r farkast.

 

2006.10.19
Knyvajnl

2006.10.15.
Mg egy kis zld a szvegekben.
Nhny felesleges men trlse.

 

 

 

 

 

 
 
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

 
 
 
 
 
 

101 DOLOG, AMIT J LETT VOLNA TUDNI A KUTYKRL
SAILLE, THOMAS

Megltjuk,megszeretjk.
Hazavisszk, mert olyan
des...De legtbben nem
tudjuk, mire vllalkoztunk.
 A knyv olyan gazdik
megfigyelseit tartalmazza,
akik mr eltltttek egy
bizonyos idt kedvenckkel,
s megismertk a kutya s
az ember bks egyms
mellett lsnek alapvet
szablyait, trvnyeit.

Forrs:www.kutya.hu
 
Befogadnl egy menhelyi kutyt?

Persze!!
Igen
Taln
Dehogyis!
Haggy m!
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szerinted j,hogy vannak tenyszti linkek az oldalon?

Igen
Nem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
 
 
 
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!