Renesznsz kvlet
Bemutatjuk az olasz vizslt
Mintha egy masztiffot kereszteztek volna egy vizslval – gondolhatnnk, elszr megpillantva a bracco italiant. Pedig sz sincs rla: az olasz vizsla egyike a legsibb vadszkutyknak, st azon rgi fajtk egyike, melyeknek sikerlt csaknem teljesen megriznik seik tulajdonsgait. A kzpkor ta ismert fajta; akkoriban fleg Olaszorszg szaki rszre volt jellemz. A fehr-narancs sznû vltozatot elssorban Piemontban, mg az arany-barna egyedeket Lombardiban tenysztettk, gy a sznvltozatoknak megfelelen hasznltk a piemonti illetve lombard vizsla elnevezst is.
A renesznsz Itliban a nemessg kreiben igen nagyra becsltk a bracco italiant; a hres Gonzaga s Medici csald is foglalkozott a fajta tenysztsvel. Gyakran ajndkoztak tenyszprokat spanyol s francia arisztokratknak. Az 1800-as vektl a fajta npszerûsge cskkent, napjainkban szinte csak hazjban igazn elterjedt. rdekessg, hogy az idei vilgkillts legszebb kutyja ppen egy olasz vizsla lett. Sajnos sokat levon a dolog rtkbl, hogy a killtst Milnban rendeztk - br termszetesen gy is nveli a fajta npszerûsgt ez a Best in Show cm. Aki egy bracco italiano-klykt szeretne otthonba fogadni, annak nem kell messzire mennie, ugyanis mr haznkban is tallhat nhny pldny.
Az olasz vizsla megjelense egyszerre erteljes s harmonikus. Magatartsa figyelmes, jrsa knnyed, getse knnyû, nyjtott. Komoly, kedves, rtelmes kutya, mindenfle vadszatra alkalmas. Igen szorgalmas segtje a vadsznak. Keresskor fejt arnylag magasan hordja. Slya s magassga viszonylag tg hatrok – 25–40 kilogramm s 55–67 centimter – kztt mozog. Bre vastag, de mgis finom. A szem kls sarka mgl knnyed rnc indul; enyhe lebernyeg megengedett. A bracco italiano szne lehet fehr, kisebb-nagyobb, sttebb-vilgosabb narancs- vagy mbrasznû foltokkal, s lehet halvny narancs- vagy gesztenyeszn pontokkal szrt (spriccelt) is.
Feje jellegzetesen szgletes, igen kifejezett nyakszirtcsonttal. A stop kevsb hangslyos. A fej akkor arnyos, ha a tarktl az orrhegyig mrt tvolsg felezvonala egybeesik a szem legkiemelkedbb rszvel. A fl jl fejlett, a szem fltt tûztt, elrehzva vge elri az orrtkr oldalt. A szem nem mlyen l, de nem is kidlled. A nyak inkbb rvid, de az egsz testtel arnyos, a torkon knnyed lebernyeggel. Igen rdekes az olasz vizsla htvonala: a trzs fels kontrjt kt vonal alkotja, melyek egyike csaknem egyenesen lejt a martl a 11. htcsigolyig, a msik, vesen, knnyedn lejt a fartl ugyaneddig a csigolyig, s itt egyeslnek az gyk vonalban. A farok egyenes, igen enyhn elvkonyod, vzszintesen vagy knnyedn leeresztve hordott; 15–25 centmterre kurttjk.
MASZTIFF a vizslk kztt
Olaszorszg kt shonos vizslafajtt tudhat magnak: a rvidszr bracco italiant s a flhossz, kemny szrzet spinone italiant. Mindkt fajta klseje jelentsen eltr a „szoksos” vizslatpustl. A bracco italiano a hetedik fajtacsoport vadszkutyinak tbbsgnl nehezebb, erteljesebb felpts vizsla, mintha nmi masztiff-vr csrgedezne az ereiben. Egyes felttelezsek szerint eredete egszen az idszmtsunk eltti tdik szzadig nylik vissza, mivel mr akkor hasznltak vadszkutykat a mai Itlia terletn. Taln molosszusok s valamilyen egyiptomi kutya keresztezsvel alakult ki az olasz vizsla se.
Mindenesetre az egyik legrgibb vadszkutya, mely sok ms eurpai vizsla kialakulsban szerepet jtszott s vgigksrte a vadszat fejldst, a vad hls elejtstl egszen a klnbz lfegyverek kialakulsig s elterjedsig. A fajta mai formjban a kzpkor ta ltezik, s igazn a renesznsz alatt terjedt el szles krben. A nemessg igen nagy becsben tartotta az olasz vizslt, elssorban szrnyasvadszatra hasznltk, mely az arisztokrata csaldok kivltsga volt. A hres Gonzaga s Medici csald is tenysztett bracco italiankat, a nluk szletett kutyk nemesi s kirlyi csaldokhoz kerltek, gyakran ajndkoztak tenyszprokat francia s olasz arisztokratknak is.
A fajta elssorban az olasz flsziget szaki rszn alakult ki, a fehr-narancs sznvltozat szrmazsi terletnek Piemontot tartjk, a barna-fehrnek pedig Lombardit. A piemonti vltozat knnyedebb felpts volt, mint a lombard, ezrt alkalmasabb volt a hegyi munkra. Napjainkban a kt sznvltozat kztt nincs tpusklnbsg, egyazon alomban brmilyen szn kiskutya szlethet. Legfeljebb egy-egy meghatrozott vrvonalhoz tartoz kutyk rendelkezhetnek hasonl karakterjegyekkel, ennek azonban semmi kze a kutyk sznhez. Hozzrt tenyszt klnben sem sznre szelektl, hiszen gy ms, sokkal rtkesebb tulajdonsgokat veszthet el.
Taln a trsadalom talakulsa miatt is, a tizennyolcadik szzadtl kezdve az olasz vizsla npszersge folyamatosan cskkent, a huszadik szzad elejre a fajtt a kihals veszlye fenyegette. Az 1949. novemberben megalakult fajtaklub, a Sociata Amatori del Bracco Italiano (rviden SABI) ldozatos munkjnak ksznheten azonban szerencsre nem tnt el ez a nagyszer fajta, st most, a huszonegyedik szzad elejn kijelenthetjk, hogy a fajta npszersge egyre n Eurpban, hazjban egyre tbben vadsznak is ezzel intelligens s tanulkony vadszkutyval. A bracco italiano gyors felfogs, tanulkony, nagyon szorgalmas vizsla. Vadszati stlusa klnleges, gyors getsben, fejt magasan hordva, nemes benyomst keltve dolgozik, emellett nagyon ellenll, egszsges kutya.
Kivl a szaglsa, megbzhatan llja a vadat, apportrozsban is kiemelked. Az az elkpzels, mely szerint az olasz vizslnak olyan mly a pofja s annyira lelg a szjszle, hogy apportrozs kzben beharapja s ez fjdalmat okoz neki, teljesen tves.
A bracct szzadokon t megbzhat mindenes vadszkutyaknt, ezen bell is kivl apportrozknt hasznljk. J sz, a szrazon is fradhatatlan, nagyon gazdasgosan mozog. Vadszatra szletett, de kivl trsasgi kutya is. Br nagyon intelligens s gyorsan tanul, kikpzse trelmet s nyugodt termszetet kvn. Olykor kpes megmakacsolni magt, de mgsem szabad knyszert alkalmazni, mert az akr hnapokra visszavetheti a kikpzst. Csaldi kutyaknt nyugodt, j termszet jszg, de a kretlen idegeneket amgy ritkn hasznlt mly ugatsval jelzi. Az ltala kedvelt emberekre klnsen jl emlkszik. Olyan gazdra van szksge, mely kielgti a trsasg s feladat irnti vgyt: leb, mely munkra termett.
Forrs: www.kutya.hu |