A saluki
A salukit eredeti elnevezsvel prhuzamosan gazellakutynak s perzsa agrnak is szoktk nevezni. A Kzel-Keleten, krlbell i.e. 3000 krl kialakult kutyafajta. Feladata mindig is a gyors zskmny ldzse s vadszata volt. A salukit kialakulsnak helye s ideje ugyan nem teszi jobb vagy klnlegesebb a tbbi kutynl, de az tny, hogy kevs hasonl fajta van, mely ilyen hossz idn keresztl gyakorlatilag vltozatlan klsvel maradt fenn, s melyet korabeli tulajdonosai szinte szent lnyknt tiszteltk.
Szmtalan teria ltezik a kutya s ember kztti klns kapcsolat kialakulsnak kezdetrl s okairl. Valsznleg a gyakorlati haszon jtszotta az elsdleges szerepet abban, hogy az sember maghoz engedte az „skutyt", de nagyon hamar kialakulhatott a kzs vadszaton tlnyl rzelmi ktds. A saluki azzal bszklkedhet, hogy az egyik els olyan fajta, melyet az ember szelektven tenysztett s a gondosan kialaktott vrvonalak egszen napjainkig nylnak. Mezopotmiban, krlbell 7000 vvel idszmtsunk eltt, a helyi sivatagi farkas (C. I. arabis) domesztikldhatott, mely knnyedebb felpts s gyorsabb jszg volt szaki rokonainl, s rtelemszeren ppen olyan kvnatos tulajdonsgokkal rendelkezett, melyre a korabeli embereknek szksgk volt: sivatagi krnyezetben ldzni s elkapni a vadsz zskmnyt. gy alakulhatott ki az egyik els kutyafajta, a saluki. Az satsok tansga szerint Mezopotmiban, a sumr birodalomban a mai salukival szinte teljesen azonos klsej kutyk ltek. De egyiptomi dombormveken is lthatak saluki-szer kutyk, hosszabb szrrel a flkn, lbaikon s farkukon. Az egyiptomiak mr tbb, klnbz kutyatpussal rendelkeztek, a salukit az „El Hor" nvvel illettk („A Nemes"). Tutankhamen fra srjban talltak egy strucctollbl kszlt legyezt, melyen a fra fia jjal s agarakkal struccra vadszik. Az egyiptomiak olyannyira tiszteltk a salukit, hogy ha kutyjuk meghalt, szablyosan megsirattk ket, s a gysz jeleknt leborotvltk szemldkket, s gyakran a kutykat ugyangy mumifiklva temettk el, mint a frakat, dszes nyakrvkkel egytt, melyen a kutyk neve is olvashat. Masztiff tpus s a mai frakutyhoz hasonl ebek csontvzait is megtalltk az satsok sorn Egyiptom terletn, de saluki maradvnyokra kizrlag a frak kzelben bukkantak. Ahogyan a nagy kereskedelmi tvonalak fejldtek, gy terjedtek el egyre nagyobb terleteken a klnbz kutyatpusok szlhazjukon kvl. Habr a saluki eredete tbb mint tzezer vre nylik vissza, a fajta valdi kialakti s megrzi az arabok. Kt csodlatos llnyt tenysztettek ki mr a trtnelmi idk kezdetn, az arab telivrt kzlekedsi s hbors clokra, s a salukit lelemszerzsre. Jval a fegyverek feltallsa eltt, a saluki volt az a „szerszm", mellyel a leghatkonyabban tudtak vadszni a sivatagban. Szakrtk gy gondoljk, hogy korbban minden trzs a saluki egy-egy klnbz tpust tenysztette: a szke s fawn szneket a sivatagban, a feketket a stt, vulkanikus kzet alaktotta tjakon, a fakkat pedig szak-Afrikban.
vszzadokkal ezeltt, a nomd beduin trzsek lete jelents mrtkben a gyors salukiktl fggtt: nekik ksznheten kerlt hstel a trzs „asztalra". Habr az iszlm valls tiszttalannak blyegzi a kutykat, az agarak, gy a saluki is kivtelt kpez: Allah ajndknak tartottk, s az egyiptomiakhoz hasonlan „Nemesnek" neveztk ezeket a kutykat. Utazk beszmoli szerint mg napjainkban is ritkn ltni kbor salukit az arab vilgban. Sokig csak magas rang emberek tarthattak salukit, s nagyon-nagyon ritkn adtak el klykket. Salukit csak ajndkba lehetett kapni, ha valaki igazn rszolglt erre a megtiszteltetsre. A klykket gyakran a hremben tartottk, a felntt kutyk pedig leginkbb uruk trsasgban idztek. A saluki volt az egyetlen llat, mellyel mestere megosztotta strt vagy palotjt. Napjainkban a saluki a Kzel-Keleten a beduinok sorsban osztozik: a civilizci fejldse egyre inkbb kiszortja ket. Egyre kevesebb beduin l a sivatagban, egyre tbben kltznek a vrosokba, ezltal a saluki is elveszti eredeti szerept. A kirlyi csald, a nemesek s nhny megmaradt beduin trzs vadszik mg mindig salukikkal. Az uralkod szmra a vadszat csupn sport, szrakozs – a beduinok szmra meglhets.
Csupn 40-50 ve jelent meg a saluki eurpai orszgokban, kizrlag akkor, ha egy megbecslt nyugatit megajndkoztak vele a Kzel-Keleten. Napjainkban a sivatagi let, az arabok letvitele egyre vltozik, s az arab telivr s a saluki virgkort lehetv tev tnyezk mr nem lteznek. Mindez a fajta lass eltnst jelenthetn, de szerencsre a saluki tulajdonosok s tenysztk tbbsgt rabul ejtette e klnleges, si fajta varzsa, s tudatban vannak, milyen megvand eszmei rtk van a kezkben.
A saluki klseje s jelleme mg mindig olyan, mint ahogy azt az vezredek sorn a sivatagi krlmnyek kialaktottk. Gyakran csak a saluki mentette meg az arabokat az hezstl. Gyors kutyikkal nylra, rkra s gazellra vadsztak. A sivatagi krnyezet a kutyk fizikumt, a vadszat s a trzsi letvitel pedig jellemket alaktotta, hatrozta meg. Termszetes krnyezete nem knyeztette el a salukit, nem volt knny lete, ez ma is ltszik szilrd, kemny felptsn. Az ujjai kztt nv szr is lba vdelmt szolglta. Mellkasa mly, lbai ersek, mint minden atlt. Gyakorlatilag falkakutya volt, mindig legalbb kt kutyval vadsztak egyszerre, de maximum hat fs csoportokban. Mivel a saluki mestere kzvetlen irnytsa nlkl vadszott, roppant intelligensnek s fggetlennek kellett lennie. De a trzsi szoksok a kutyk ms bels tulajdonsgt is meghatroztk. Mivel nem akartk, hogy rivlis trzsek ellophassk ket, tartzkod, krltekint, vatos kutykat tenysztettek, melyek kpesek magukat megvdeni. De mivel a beduinok legendsan vendgszeretek voltak, kutyik sem lehettek agresszvek az idegenekkel. Mindez, s az a tny, hogy a salukinak megengedtk, hogy ura storban aludhasson, egy idegenekkel szemben tartzkod, szeretteivel viszont gyengd s nyugodt viselkeds fajtt eredmnyezett.
Az arab vadszok gyakran tevjk vagy lovuk nyergben szlltottk a salukikat, hogy azok igazn frissek legyenek a vadszaton. Vllukon slyommal, nyergkben kutyjukkal indultak vadszni. A ragadozmadr feladata volt a vad feldertse: mikor megltta a zskmnyt, krzni kezdett felette, az t figyel salukik pedig tudtk, mi a dolguk. Az ldzs olykor rvid volt s gyors, olykor tbb kilmteren t is eltartott, prbra tve a kutyk llkpessgt s kitartst. Az iszlm elrsai szerint a saluki nem lhette meg zskmnyt, a vadsznak kellett ezt megtennie. A kutykat teht gy tantottk, hogy a vadat csak leszortsk s fogva tartsk, mg mesterk oda nem r. Nyl esetn viszont a salukinak kellett gazdjhoz vinnie az ltalban eszmletlen zskmnyt. (A kutyk a vadat a torknl fogva szortottk le, s az az oxignhiny miatt legtbbszr elvesztette az eszmlett.)
A kzpkorban kereskedk rvn a saluki egszen Belgiumig jutott, de igazn csak az 1800-as vekben terjedt el a fajta shazjn kvl. A XX. szzad elejn rkeztek az els salukik Angliba, s 1923-ban mr meg is alakult az els fajtaklub. Az egyik els saluki tenyszt a hres Egyiptom-szakrt Lady Florence Amherst lnya volt, alaptotta az Amherstia kennelt Angliban, kutyit Egyiptombl hozta („dli trzs"). Lance generlis Szribl importlta kutyit („szaki trzs"). Kedvenc kutyja Ch. Sarona Kelb volt, az els angolchampion fajtjban.
Habr a saluki is az agarak fajtacsoportba tartozik, s a Kzel-Keleten is tbb agr tpus ltezik, tbb szakrt egybehangz vlemnye szerint, a saluki alapveten klnbzik legkzelebbi rokonaitl s nem is keveredett velk az vszzadok sorn. A legtbb agrral ellenttben, a saluki teste rvid s egyenes, hta kzel sem olyan velt, mint pldul az angol agr, s lbai is sokkal hosszabbak a testhez kpest. Oldalrl nzve, ll testhelyzetben a mells lbak, a ht s a htuls lbak a talajjal szinte tkletes ngyszget zrnak be.
A saluki
rmmel olvastam az „zsia kutyi” c. cikket mivel zsiban, ill. Japnban lem mr idestova letem nagyobbik felt. Viszont el sem tudom kpzelni hogyan maradhatott ki a felsorolsbl az agarak legrgebbi tagja, az „ sk-se”: a saluki. Magyar nevn: perzsa agr vagy arab gazella kutya. Az arabok „Allah ajndka” mellknvvel tisztelik. Mint tudjuk tbb mint 5 ezer ves skre tekint vissza.
A saluki napjainkban egy elklnlt fajtt jelent, holott a saluki tulajdonkppen egy csoport ami saluki complexnek nevezhet. Tbb helyen tbb tpust emlegetnek ezen a nven, Oroszorszgtl szak-kelet Afrikig. A saluki tpus kutyk emberemlkezet ta ismertek. St a salukit mint farkas kzvetlen leszrmazottjt tartjk szmon, amely megteremtette az emberisg trtnetben a kutya-ember kapcsolatt. A saluki si eredett bizonytjk mg a tbb ezer ves egyiptomi falfestmnyek s papiruszok is. Legendk s mitolgiai trtnetek fzdnek nevhez.
ltalnos jellemzse:
Szne: szrke, fehr, rt hrom szn (fekete-fehr-rt) Mrete: 58~71 cm kan, szuka jval kisebb Slya: 20~25 kg kan, 14~22 kg szuka
Ktfle vltozata elfogadott: hosszszr s simaszr, mindkt vltozatra jellemz a szrzet selymes tapintsa.
Megjelense: A testn a szrzet rvid s sima, csak a flt s farknak ktharmadt bortja hossz ds szrzet. A vgtagok hts ln a szr zszlt alkothat. Feje: keskeny hossz rvid szrrel bortott. Orrtkre: barna vagy fekete. Szeme: nagy, ovlis sohasem dlledt. Fle: mozgkony hossz, a feje mellett lelg. Fogai: nagyok, ollsan zrdnak. Nyaka: izmos hajlkony, elegnsan hossz. Mells vgtagjai: egyenesek s igen szikrak. Hts vgtagjai: prhuzamos llsak. Hta: rvid, szles gyka: hossz Fara: enyhn csapott, kill farcsontok Farka: hossz lelg, enyhn kunkorod.
Mancsa: kiss megnylt, hossz jakkal. Viselkedse: gazdjhoz ragaszkod, de nem hzelg. Idegenekkel szemben bizalmatlan, elutast. Vgtelenl ber, de nem ugat flslegesen. Sokan kzlk az afgn agrral ellenttben nem brja a magnyt. Ennek dacra hvsra nem mindig reagl. Tartsa: a fent emltettek miatt abszolt nem tancsos a przt szabadban lekapcsolni rla, mert kiszmthatatlan, hogy hov rohan s mikor kerl vissza. Vgtelenl nagy a mozgsignye, amit termszetesen bekertett terleten is kit tud elgteni, de vigyzni kell a kerts magassgval is mert knnyedn tugrik 160 cm-t. (Ez a tapasztalatom, mert engem tbbszr tugrott.) Sivatagi eredetkhz hven ltalban utljk a vizet, ess idben lehetleg „eskpeny”-ben stltassuk! Sem a tlzott frdets sem az sztats nem ajnlott, mivel ha sokszor felztatjuk a szrt, knnyen kap ekcmt s egyb brbetegsgeket. A legenyhbb jelensg, hogy llandan korps, ha hetenknt frdetik. A szraz meleget s hideget jl tri, de ne stltassuk tforrsodott kves ton!
Az a vlemnyem, hogy nem elg „csak szeretni” kutyinkat! Meg kell tanulnunk az ltalunk tartott kutya fajtjrl nemcsak a kls jellemzket, hanem a bels tulajdonsgaikat is. Ha mindenki ismern a sajt kutyja „hasznlati utastst”, sokkal tbb boldog kutyas kutya tulajdonos volna.
Az agarasok ltalban arra a sorsra jutnak, hogy mire szbekapnak 3, 4, 5 pldny van egy tulajdonos keze alatt. n sem vagyok kivtel, hrom afgn s egy saluki foszt meg minden szabadidmtl. Evvel magyarzhat, hogy mi itt Japnban jobban sszetartunk, mint a tbbi kutysok.
prilis 25-n volt az F.C.I. Saluki klubkilltsa (Tokyo Minami Saluki’s Family Club), amire 71 salukit neveztek be s mg vagy 30 pldny „vendg” jelent meg. A killts rdekessgei kz tartozik, hogy elszr a minta kutyt vezetik fel, aminek nem csak az a felttele, hogy tbbszrs gyztes legyen, hanem az is, hogy gyztes leszrmazottjai legyenek. Annyira hibtlannak kell lennie, hogy a brls feltteleit rajta keresztl mutatjk be. |