Hegyek lovagja A SARPLANINAI JUHSZKUTYA
A fajta eredete, elnevezse s standardja krl szmtalan vita robbant ki, s a polmia mg most is folyik. A szlovn kinolgusok pldul megorroltak az elnevezs miatt, mivel elszr k s az osztrkok rtk le ezt a kutyt, s krasi juhszkutynak vagy isztriai juhszkutynak neveztk el. Az eb tnyleges szlfldjnek (Sarplanina, teht Sr-hegysg) hivatalos elismerse nyomn gy reztk, mintha elloptk volna kutyjukat, s gy sietve kialaktottk sajt nemzeti fajtjukat, a krasi juhszkutyt.
A Jugoszlv Kinolgiai Szvetsg 1964. december 8-n megtartott orszgos kzgyûlsn az egyik legismertebb ottani szakember, Pavlovics professzor llspontja az volt, hogy a „krasi” tpus s a „sarplaninai” tpus egy - s ugyanazon fajta. Nincs kztk jelents klnbsg attl eltekintve, hogy a krasi kisebb termetû. Az FCI vgl is 1969-ben elismerte a krasi juhszkutyt, Pavlovics professzor pedig kidolgozta az „eredeti” sarplaninai standardjt. A Sar hegysg egybknt a mai Koszov s Makedonia hatrn hzdik.
Jugoszlvia sztesse utn az FCI sztosztotta az ottani fajtkat, s Szlovnia termszetesen megkapta a krasit. Pillanatnyilag a helyzet a kvetkez: a krasi juhszkutya nem sarplaninai, m rendkvl hasonlatos hozz. Ezt azonban nem ildomos s nem is tancsos ttelesen kijelenteni, elvgre a Balknon kisebb dolgokban is hamar kinylik a bicska a zsebben... Kutykkal a medvk ellen
1990 szeptemberben egy stogovi juhszatban kt medve megtmadott egy nyjat. A juhszok nem voltak felfegyverkezve, m nyolc hnapos srhegyi kutyjuknak sikerlt megfutamtania a ragadozkat.
Mg korbban, 1955-ben a Sar hegysgben, Popova Sapka s Karabunar kztt egy medvt az hsg leûztt a magaslatokrl. Az llat eltrte egy tehn gerinct, m a gulyt rz kt sarplaninai rtmadt. A kzdelemben a medve felszaktotta a szuka hast, s a kan is slyosan megsebeslt, de letben maradt. A gulysok msnap vagy 100 mterre a csata sznhelytl megtalltk a medve hulljt. A nyomok szerint a kutyk elharaptk a torkt.
A trtnetet a mr emltett Slobodan Pavlovics, a belgrdi llatorvos tudomnyi fakults professzora, a sarplaninai standardjnak megalkotja meslte. Mint mondja, „a sarplaninai flelmet nem ismer btor s vitz eb, tele let- s tettervel. Intelligens, gazdja irnt vgtelenl lojlis, a rbzott csorda, nyj vagy falka vdelmezje, a csald s sajt territriuma rzje. Mgsem agresszv, nem izgga, nem haraps, elssorban megflemltssel „operl”. Termszetesen egy sarplaninai nem habozik megtmadni a nyjat fenyeget ragadozkat, a farkast vagy medvt”.
Kutya hinyban egy birkanyjat a ragadozk kpesek akr egyetlen jszaka alatt megtizedelni. Egy alkalommal egy zelini juhsz kutyjval vsrra terelte nyja egy rszt, 148 birkt pedig magra hagyott. Tvolltben ngy farkas tmadt a jszgokra, s alig kt-hrom maradt pen bellk.
A sarplaninai blcsje a Sar-hegysg rendkvl zord vidk, kivtelesen kemny, szigor klimatikus viszonyokkal. Az ott lk egyedli lehetsges meglhetsi forrsa a ridegtartsos birkatenyszts. A sarplaninai ebek tbb mint 100 000 birkt s valamint 20 000 kecskt vdelmeznek. E hegyek geogrfiai elszigeteltsge (Szerbia, Albnia s Makednia kztt terlnek el) lehetv tette, hogy a sarplaninai megrizze „szemlyazonossgt”, kllem- s jellembeli homogenitst. A knai sk
A sarplaninai az gynevezett hegyi kutyk csoportjba tartozik a magyar kuvasszal, a ttrai juhszkutyval, a cseh csuvaccsal, az olasz abruzzival vagy a pireneusi hegyi kutyval egyetemben. Kllemi jellemzk azonosak a moloszszuskkal: nagy termet, erteljes csontozat, fejlett izomzat, zmk, masszv fej, szles szgy, kerekded mancs. A hegyi kutyk sora termszetesen nem teljes, mg folytathatnnk a felsorolst, anatliai, kaukzusi, stb.
A kinolgusok tlnyom tbbsge a tibeti dogot tartja a mai hegyi kutyk snek. E hatalmas molosszus napjainkban is ltezik, a Himalja lncai kztt szmtalan helysgben megtallhat. Mr a hres velencei utaz, Marco Polo is megemlti, a Nagy Mogul udvarban tett ltogatsa sorn tallkozott velk. Mint mondja, „egyes pldnyok akkork voltak, akr egy szamr”. Ez a kutya azonban mr jval a mongol invzik eltt elkerlt Eurpba. A felttelezsek szerint az i.e. 5. Szzadban rkezett Grgorszgba. Egybknt a „molosszus” sz is grg eredetû, annyit jelent, hogy „moloszi kutya”. A Moloszi kirlysg a mai Grgorszg szakkeleti s Albnia dli rszn terlt el. Valsznûleg ezeket az ebeket kereszteztk a kor hres balkni psztornpnek, az illireknek a kutyival. Aztn a Krisztus eltti 3. szzadban a trsgbe rkeztek a keltk, ksbb a 4. s 6. szzad kztt kvettk ket az avarok s szlvok, a 9. 10. szzadban pedig a magyarok. Mindegyikk hozta magval shonos kutyjt s birkjt. Felttelezhet, hogy a sarplaninai mr 1000–1600 vvel ezeltt kialakulflben volt. A sarplaninai a nemzetkzi porondon
A Sar hegysgbeli psztorokon kvl egszen az els vilghborig senki sem rdekldtt e szp s rtelmes fajta irnt. Igaz, nem is igen ismertk szûkebb ptrijn kvl, hiszen a hegyekben elszigetelten lt, specilis feladatt, a jszg rzst, vdelmt vgezve, emellett az 500 ves balkni trk hdoltsg sem segtett el, hogy ez a fajta kitrjn si hegyeibl, s megismertesse, elismertesse magt.
Karel Kammerer osztrk kinolgus volt az els, aki 1914 s 1918 kztt helyszni kutatsokat folytatott a Sar hegyi kutyval kapcsolatban. Pldja nyomn flbuzdulva nhny amatr rajong beszerzett magnak pr egyedet, gy kerlt a fajta Szlovniba. Ott is mutattk be elszr ezt az ebet a Ljubjanban rendezett nemzetkzi kutyakillts keretben, akkor mg illir juhszkutya nven. Az els vilghbor utn a szerb hadsereg is flfedezte magnak a Sar hegyit, s 1934-ben egy ksbb hress vlt tenyszetet nyitott meg Belgrdtl 300 kilomternyire fekv Nisben. A Nemzetkzi Kinolgiai Szvetsg, az FCI 1939 jnius 3-n ismerte el hivatalosan a Sarplaninait.
Nehzsly bajnok
A sarplaninai medveszerû, flig molossoid, flig farkas tpus fejhez megfelel termet s testtmeg tartozik. Slya 40 s 70 kg kztt vltozik. A standardban elrt tlagsly a kanoknl 35–45 kg, a szukknl 30–40 kg. Az tlagos marmagassg 62 cm (kan), illetve 58 cm (szuka). Az 55 cm alatti kanokat valamint az 54 cm alatti szukkat kizrjk a tenysztsbl. Napjainkban a nagytestû, magas lls pldnyok kitenysztsre trekednek, a sarplaninai standardadatai ugyanis csak az als hatrokat szabjk meg, a felsk nyitottak. Vannak 70 centis s flmzss szukk, valamint olyan kanok, melyek marmagassga 75 cm s 60 kilt nyomnak.
Sznek kavalkdja, avagy a standard…
A legdivatosabb szrszn a sarplaninainl a zldes szrke ms nven fmszrke valamint a sttszrke. A katonasg hres nisi tenyszetben pldul nem is fogadnak el egyb sznvarinst. m a Sar hegysg „eredeti” kutyi szrsznkben nagy vltozatossgot mutatnak fel, ezt Pavlovics professzor sem hagyta figyelmen kvl standardjban.
A leggyakoribb murdj (trkl szrke), ilyen a trzsknyvezett Sarplaninaiak hromnegyed rsze. A hegyekben l „eredetieknl” 20–30 szzalkra teszik a szmukat. A karabas trkl fekete fejût jelent. A Sar hegyeiben igen fontos szncsoport. A szrszn krm-vagy elefntcsont, a maszk pedig fekete. A hegyi llomny 20 szzalka ilyen.
A merdjan gyngyt jelent. Fehr kutykrl van sz, csak az orruk s ajkuk krnyke fekete. Olyanok mint a mint a mi kuvaszunk, vagy az olasz maremmi. Npszerû, kedvelt psztorkutyk, mert vilgos szrk miatt jszaka is meg lehet ket klnbztetni a farkastl.
A karaman nv a teljesen fekete egyedeket jelli. A standard az ilyeneket kizrja, m a Sar hegysgben gyakran elfordulnak.
A sari vrset jelent. Az ilyen egyedek valjban rtek egy kis „szenes” betssel. A hegyi populci mintegy harmada ehhez a sznvarinshoz tartozik. Vgl a baljus elnevezssel a tarka kutykat illetik. Ezek fehr alapsznûek fekete csersznû foltokkal. A standard nem fogadja el ket, br a psztorok szeretik, mert btrak s soha sem betegednek meg.
Megvesztegethetetlen rangyal.
A Sar hegyi idegenekkel meglehetsen bizalmatlan, br bizalmatlansgnak foka a szitucitl fgg. Gazdja tvolltben mg „gomba” is tud lenni, ha viszont is jelen van, megtûri az ismeretleneket, m simogatsukat a lehetsgekhez kpest igyekszik elkerlni, nem bartkoz termszet, azt is lehet mondani, hogy „egy emberes eb”. Gazdjhoz rendkvl ragaszkodik, m vonzalmt nem mutatja ki nyalakodssal. Radsul fggetlen termszet, nem is engedelmeskedik automatikusan.
Munkjbl kifolylag megszokta, hogy egyedl hatrozzon. Foglalkozsbl addan nem is olyan sokoldal mint pldul a nmet juhszkutya.
rz-vd viselkedst illeten a szakemberek kt tpust klnbztetnek meg. A „nomdok” akik 100–150 kilomtereket vndorolnak a nyjjal a legelkn, nem tartanak ers biztonsgi tvolsgot. Az idegen akr 10 mterre is megkzeltheti ket, anlkl, hogy tmadnnak.
Az „otthonlkkel”, a helyhez ktttekkel mr ms a helyzet. Ferid Muhics professzor a mr emltett Slobodan Pavlovics kollgja ler egy esetet, mikor a hegyekben vagy kt kilomternyire megkzeltett egy juhszatot. Ltcsvn egyszer csak azt ltja, hogy a birkkat riz hrom Saplaninai kzl kett elkezd megindulni felje, a harmadik a posztjn marad. A kt kutya nem tmadja meg, de mg 4 kilomtert ksrte, s csak amikor a „behatol” elhagyta territriumukat, akkor trtek vissza az akolhoz.
Mercedes egy kutyrt!
Vgl lljon itt mg egy trtnet errl a kutyrl. Restilicban az egyik gornnak (mohamed szerb) volt egy hres kutyja, Kaljus. 80 centi magas volt s 70 kilt nyomott. Egyszer vgzett egy tjba kerl farkassal, s az ordas tetemt odavonszolta gazdja kapuja el. Egy gazdag klfldi turistnak annyira megtetszett az eset, hogy meg akarta venni az ebet a gorn juhsztl. Egy vadonatj Mercedest knlt fel rte. De Arif Aga bszkn visszautastotta az ajnlatot. |