Pumi
Nem tehetek rla, de ezek a pom-pom flû mkamesterek llandan a hres Ferdinnd bohcot, a halntktjon kiss kusza stkû nevettett juttatjk eszembe. Aki egy-egy turpissg utn kajnul a kpnkbe kacsintott csibszes vigyorgs kzepette.
Taln nem jrok messze az igazsgtl, de a pumi ilyesmi szerzet. Ellenllhatatlan ksztetst rez arra, hogy a kzppontban legyen, a maga sajt kicsi vilgban szerepeljen. Kiapadhatatlan sernysge addig- addig terjed, amg a legdurcsabb llapotban lv gazdjnak is mosolyt csal az brzatra. Mellette a rezzenstelen arcvons mg egy meditl tibeti szerzetesnek is nehezre esne. Vagy nfeledten lvezzk a trsasgt, vagy a papucsot rptjk felje, hogy mr vgre nyugtunk legyen tle. Krlbell gy zajlik az lete annak, aki pumival osztja meg kzvetlen csaldi fszkt. Ebbl kvetkezik, hogy a fajta leginkbb az aktv, mozgalmas, lendletes letet l egyneknek, s famliknak idelis. Oda val, ahol a pezsgs, a nyzsgs, az lland vlemny nyilvnts megszokott letvitelt jelent.
A magyar psztor terrier
A pumi a hazai fajtink kzl villmkarriert futott be a kilencvenes vek kzeptl. Ezt a tendencit leginkbb kutyakilltsainkon mrhettk le, ahol gyakran hatvannl is tbb „pamacskagylj” eslyes kzl kellett kivlasztania a brknak a gyzteseket. Ez hozzvetleg azt jelentette, hogy a legkedveltebb klfldi fajtk nevezsi ltszmval vetekedett a pumis mezny. Mi az oka ennek a hirtelen fellendlsnek? A pumi tenysztk, s tartk egy rsze valamire nagyon rrzett. A pumi csak akkor emelkedhet ki de szigetknt a kutyafajtk szinte kimerthetetlen vlasztkot nyjt tengerbl, ha valami klnlegeset tudnak nyjtani a kutyt vsrolni hajt rtegnek. Ezek a pumisok jelentettk a derkhadt azoknak a lelkes ksrletezknek, akik elvetettk a magvt a terelkutya versenyeknek hazai berkeinkben. Mg k sem gondoltk elre, hogy ez a magonc ilyen buja hajtsba kezd. A puminak ez a kzeg az igazi tptalaj, itt rzi magt elemben. A terels az igazi kihvs, az igazi hivats. risi lehetsg a fajtban feszl kimerthetetlen energia kiaknzsra, megzabolzsra. s a pumik bizonytottak. A terelversenyeken, a terelsi sztnprbkon a hajtfajtink kzl a legbiztatbban szerepeltek.
Honnan ez a robbanskzeli vitalitstltet a pumiban? Minden valsznûsg szerint az ereiben csrgedez terrier vr a felels ezrt. A XVII.–XVIII. szzadban a merini juhokat haznkba ksr francia eredetû, terrier jellegû terel kutyafajtk a pulival keresztezdtek. gy jtt ltre a pulinl rvidebb szrkntst visel, ll, a fels harmadtl bicsakl flû eb. A puli utolrhetetlen intelligencijbl egy j adag tvzdtt benne a terrierek nyughatatlan, izg- mozg termszetvel. E mixels a terelmunkban szinte prjt ritkt „koktlt” eredmnyezett. Szmos psztorember munkja sorn az ilyen tpus ebekre eskdtt, volt aki azonban a mudi jellegûeket, vagy a puli terelsben jrtas pldnyait helyezte eltrbe. Mindenfle lbasjszg mellett megllja a helyt. Nem riad vissza a nagytestû krdzk, gy a marhk megzabolzstl sem. A psztorok szerint a legnehezebben kordban tarthat disznkonda mell tallni sem lehet idelisabbat a fajtnl. A pumi els hres tenysztje az rott krnikk tanulsga szerint grf Festetics Samu. Nhny fnykp is megrizte az utkor szmra nhny szp pumijt. Ekkor 1909-et rnak. A 20-as vek elejre teljesen elklnl a pulitl, s mint nll fajtt mutatjk be a killtsokon.
Szlvsz az agility plykon
A mr emltett 1990-es vek kzepig tulajdonkppen egy kevss ismert, a killtsokon csekly ltszmban felvezetett fajtaknt jellemezhetjk a pumit. Nluk is megemlthetjk a mudikrl szl rsunkban mr taglalt skandinv jelensget. szaki bartainknl hihetetlen npszerû, szvesen fogadott haznkfia a pumi. Egyik leghresebb kpviseljk Mikls, a finn tulajdonban lv agility vilgkupa gyztes kutya. S ha mr ennl a XXI. szzadi sportnl tartunk rdemes egy kicsit megllni. Kis tlzssal a pumi erre szletett, mr ha nincs lehetsge a terelsre. Szlvszgyors, fordulkony, termethez kpest hihetetlenl ruganyos. A mindent elspr lelkeseds, tenni akars kvetkeztben sokszor egyfolytban csahol az akadlyok fltt repkedve. Ez az lland kommentlsa a plynak a nzk szmra roppant mks. Ha a felvezetje eljut kutyjval arra a szintre, amikor mr tkletesen irnythat, akkor nehz nla eredmnyesebben szerepelni. De a vrt pezsdt, kiss csknys, nfejû terrier vrt nem egyszerû mindig kordban tartani. Sokszor nagyon lelkes, nagyon menne, szinte egyszerre akarja „felfalni” a plyt, csak nem mindig az elrt irnyban. A legnagyobb kihvs az agility-ben, hogy a kutya, gazda sszhang mûkdkpes legyen.
E fajta kpviseli is megmutattk mr magukat a televzi, s a film vilgn keresztl a kznsgnek. A npszerû Kuck cmû gyermekads trsmûsorvezetje sokig egy Ancsa nevû pumi volt. Minden idk egyik leghumorosabb magyar filmjben, az Indul a bakterhzban vlasztani sem lehetett volna odaillbb figurt, mint a pumit. alaktotta a Bunds nvre hallgat vilgcsavarg kbor ebet.
A htkznapi letben a pumi inkbb kertes hzba javasolhat, de ahol a nagyfok mozgsignyt kielgteni hajland a gazdi, ott emeletes hzban is tarthat. Rendkvl ber, elsrang jelz, hzrz eb. Figyelmt semmi el nem kerlheti. Mg egy madr sem replhet el a telek felett anlkl, hogy ne figyelmeztesse: „ez bizony az n birodalmam.” A pumi vsrlsa esetn j ha mrlegeli a leend tulajdonos, hogy ne a Mzga csaldbl ismert Mris szomszd tpus emberek ljenek kzvetlen kzelben, mert a fajta „bbeszdûsge” miatt sokszor nem kvnt ltogatjuk lehet. A sznvlasztk hinyra sem foghat a pumi vsrls eltti tancstalansg, hiszen szrke, fekete, fehr, fak rnyalatokbl vlogathatunk. Az idelis testmrete 40–45 cm, ami elrevetti, hogy nem tl nagy „fogyaszts” ez az eb. Szrzete tbb polst ignyel, mint a mudi, de klnsebben nem megterhel. Fleg a killtsra sznt pldnyok felksztsre kell nagyobb gondot fordtani. Az idelis polsa a kzzel val trimmels lenne, de ezt nem teszi lehetv minden egyed szrminsge, s ilyen esetben bizony az oll is elkerlhet.
A betegsgekkel szemben ellenll, egszsges fajtt vllalk a pumiban hossz letû, nem mindennapi trsra, egy hamisthatatlan fazonra lelhetnek.
A PUMI
A fajta kialakulsa s trtnete
A pumi a XVII-XVIII: szzadban, haznk terletn kialakult terel psztorkutyafajta. Nem tekinthet teht shonosnak. Kialakulsban minden bizonnyal a puli akkori vltozata jtszotta a meghatroz szerepet. A knnyipar fejldsvel prhuzamosan Franciaorszgbl s Nmetorszgbl meglnklt a merin juhok importja, melynek sorn francia s nmet terel psztorkutyk is rkeztek Magyarorszg terletre. Minden valsznsg szerint keveredtek a pulival. A puli s a pumi elnevezst a szzad elejn gyakorta szinonimknt hasznltk.
A pumi elnevezssel elsknt Dr. Hank Bla munkja nyomn 1795-re visszautalva tallkozunk. Pethe Ferenc a Termszet histrija cm knyve 1815-ben szintn emlti a pumit. A nv eredete valsznleg a pomernius elnevezsben gykeredzik. Pomernia egykori porosz hercegsg Brandenburg s Mecklenburg kztt. Termkeny sksgn a szzad elejn a fldmvels s az llattenyszts volt a meghatroz meglhetsi forrs.
A pumit nll fajtaknt 1920-tl rja le a szakirodalom. 1920-ban mg mint a puli vltozata jelenik meg a dunntli killtsokon. 1923-ban a Gdlln rendezett bemutatt kveten egyrtelmen klnvlasztjk a kt terel fajtt. 1924-ben 134 egyedet rgztenek a pumi trzsknyvben. 1927-ben a budapesti orszgos kutyakilltson 12 pumit mutatnak be. A pumiban gy tnik szerencssen tvzdtt a puli valamennyi kedvez tulajdonsga, s a keresztezsben rszt vev nmet spicc s francia chien de Brie fajtk terrier jellege. Raitsits psztor-terriernek kpzelte el a pumit. Az rdekes szsszettel is tle ered. A puli s a pumi fajtalersai sorn arra trekedett, hogy minl inkbb elklnthet legyen a kt fajta. A puli elnyeit a puminl hibaknt rta le, a pumi fajtablyegeit a pulinl diszkvalifikl tnyezknt hatrozta meg. Gondoljunk csak a fej formjra. A puli esetben fonalgombolyag szeren kerekded, mg a puminl tglaszer. A fltarts a pumi esetben ll s lebicsakl, mg a pulinl tbl lefel irnyul. A puli szrzete nemezesed, a pumi szre inkbb szlksodsra hajlamos, esetleg apr tincses.
A fajta els tudomnyos lersa 1935-ben trtnt s Dr.Anghi Csaba nevhez fzdik.
A vilghbork jelentsen visszavetettk a pumi tenyszts kezdeti sikereit. Az 1950-es vekben azonban j lendlettel indult a fajta regenerlsa. A nhny elktelezett tenyszt tanykon, psztoroktl vsrolta tenyszllatt. A kezdeti szksgszer ltszatra trzsknyvezs s a fajta szerny egyedszma miatt mg a hetvenes vekben is rendkvli kllemi heterogenits jellemezte a hazai populcit. A fajta nemestst ekkor Dr. csag Imre egyetemi tanr, az llattenysztstan professzora, mint a fajtaklub elnke irnytotta. Tevkenysge nyomn sokat javult a fajta tpusa s klleme. Egyre tbb pumi jelent meg a killtsokon s a tenysz-minstseken. rdekes, hogy ekkor a finn tenysztk mr jelents szm, kitenysztett llomnnyal rendelkeztek. A fajta trzsknyve Magyarorszgon ma is nyitott.
Az utbbi tz vben a pumi jabb jelents kllemi vltozson ment t. Tudatosult a tenysztkben a puli s a pumi kztti lnyegi klnbsg. Felismertk a cltudatos szelekci irnyt.
Az llomny tpusa homogenizldott. Kevsb szrt a mret, tetszets, vltozatos a szrzet szne. Ma legdivatosabb a szrke szmos rnyalata. Ritka a valdi fekete. Egyre tbb a fehr szn egyed. A tenysztk a fajtaklubok szervezsben rendszeresen terel sztn prbkat rendeznek, amelyeken a fajta munkakszsgt, engedelmessgt, vrmrsklett tesztelik. Szerencsre sikerlt megrizni a pumi rendkvl lnk, terrieres vrmrskletet. Fels egyharmadban megtrt s elrebicsakl flei, lnk tekintete bohkss teszik a fajtt. Szrnek kismrtk trimmelse, alaktsa a killtsokon elnyre vlik. A tenysztk s klubok vlemnye a szrpols mrtkrl megoszlik. Tny azonban, hogy a fajtk a fajta evolcija sorn a tenysztsi clok szerint folyamatosan vltoznak. E vltozs kitn pldjt lthatjuk a pumi populci dinamikjban az elmlt 20 v sorn. Az si jellegre hivatkozva elhanyagoltan, polatlanul, gyenge szrkondciban bemutatnia pumit ma mr szakszertlensg, s ez a fajta, a tenysztk s a standardot megalkot orszg hitelt is rontja. A gyakori nyrst ignyl, lgy szerkezet szrzet nem kvnatos, a teljesen termszetes, szlksod szerkezet pedig kevsb eszttikus. Valahol a kt szls tpus kztt tallhat az idelis, a tenysztk meghatroz hnyada ezt a formt prblja kinemesteni. Az utbbi tz vben a fajta npszersge klnsen a fiatalok krben ntt. A killtsokon rendezett fajtabemutatk, gyessgi versenyek, terelbajnoksgok szlesebb krben ismertt tettk a pumit.
Szmos trzsknyvezett kutya ma is psztorok mellett dolgozik. Napjainkra azonban tagadhatatlanul a sporttenyszts s a killtsok vilga alaktjk a fajtt. vente 300-500 klykt trzsknyveznek.
A fajta klnleges jellemzi s rtkei
A pumi hihetetlen bersgvel minden neszre reagl. Maga az l lelkiismeret. Ugats fajta, ezrt a szomszdok ltalban nehezen viselik. Mindent terel, ha msra nincs mdja gazdja sarkt csipkedi. A psztoremberek ma is szvesen alkalmazzk. Csahosan terel, a gyapjt nem szaggatja. Gyakran okoz meglepetseket, pldul amikor begyjti a tykok all a tojst. Gyorsan tanul s rmmel dolgozik, ezrt idelis fajta az gyessgi bemutatkon. A kisebb gyerekek is knnyedn kezelik. Finnorszgban a tenysztse s a vele val kutys sport rendkvl npszer Mivel kzpnagy test, knnyen tarthat laksban is. Rendkvl izmos, szikr, szilrd szervezet. Rgebben dvadirtsra is alkalmaztk. Szrzete egyszeren polhat, br szakrtelmet ignyel. Szne vltozatos. Keresett sznek a szrke szmtalan rnyalata, a hfehr s a fekete. Ez utbbi napjainkban meglehetsen ritka, mg a hatvanas vekben gyakori volt. A fajta npszersge vrhatan tovbb n.
Legfontosabb brlati szempontok: Terrieres karakter, test s koponya arnyok, j kts, stabil fels vonal, tpusos de elegns szrzet, vel, nem szorosan zrd farok tarts.
Mszros Mihly
Szrmazsa: Magyarorszg Felhasznlsa: Terel psztorterrier. Kivlan alkalmas a nagyobb llatok terelsre is. J szimat. Hzrzsre, dvad s rgcsl irtsra igen bevlt. A luxustartst is jl brja. Nagy mozgsigny, kitn ksr s sport kutya. FCI besorolsa: I. fajtacsoport rz s terelkutyk. Juhsz s psztorkutyk (a svjci havasi kutyk kivtelvel) 1. szekci Juhszkutyk Munkavizsgra nem ktelezett fajta. Rvid trtneti ttekints: A XVII - XVIII. Szzadban Magyarorszgon alakult ki az si puli, valamint az orszgba bekerlt nmet s francia terrier jelleg terel ebek keresztezdse folytn. A XX. szzad eleje ta nll kutyafajtaknt jegyzik. ltalnos megjelens: Kzpnagy test, nagyon lnk vrmrsklet, bohks megjelens, terrier jelleg psztorkutya. A terrier jelleget leghatrozottabban a feje mutatja: az arcorri rsze megnylt, fle felll, melynek fels egyharmada elre bicsaklik. Trzse s a vgtagok oldalrl ngyzetes formt mutatnak. Nyaktartsa a kzepesnl magasabb, llandan figyel jelleg. Szrzete kzphossz, gndr, vagy hullmos, tincsekbe rendezd. Tbb sznben elfordul, de mindig egyntet kell, hogy legyen.
Fontos mretarnyok: Testhossz / Marmagassg: 1/1 Mellkasmlysg / marmagassg: 45-50/100 Mellszlessg / marmagassg: 30-33/100 A nyak hossza megegyezik a fej hosszval, s a marmagassg 45 %-t teszi ki. Az orr hossza a fejhossz 45-50 %-a.
Viselkeds s jellem: Nyughatatlan vrmrsklet, nagy munkakedvvel megldott, rendkvl lnk terel eb. Vakmeren btor, az idegenekkel szemben bizalmatlan. rtelmessge, lnksge, vlemnyalkot s -nyilvnt kpessge, rmens termszete miatt mindig magra vonja a figyelmet. Elg hangos fajta. Egsz megjelense tettrekszsget s hatalmas temperarumot sugroz. llsa, figyel magatartsa mindig tevkenyked testtartst mutat. Flnksg, vagy flegma viselkeds - fajtaidegen tulajdonsg.
TESTFELPTS 1. Fej Megnylt, viszonylag keskeny. Alakjra a megnylt arcorri rsz nyomja r a blyegt. Agykoponya: Koponya: A fejtet kzepesen szles s dombor. A homlok hossz, kevsb domborod, oldalrl lapos. A szemboltvek mrskelten fejlettek. Stop: A stopvonal alig rzkelhet. A homlok skja a szemboltvek kztt szinte egyenes vonalban folytatdik az orrhtra. Arckoponya: Orrtkr: Keskeny, egyenes metszs, valamennyi sznvltozatnl fekete. Fang: Az orrht egyenes. Az arcorri rsz megnylt, s elkeskenyed, de nem hegyes. Ajkak: Feszesen simulnak a fogsorhoz, stten pigmentltak. llkapocs/Fogak: Az llkapocs ers. Fogazata szablyos, olls zrds, teljes. Fogai fejlettek, ersek, fehrek. Pofa: Jl izmolt. Szemek: Kzepes nagysgak, ovlis alakak, kiss ferde metszsek, lnk, rtelmes kifejezsek, sttbarna sznek, kzepes tvolsgra helyezkednek el egymstl. A szemhjszl feszesen zrt, jl pigmentlt. Flek: Magasan tzttek, felllak. A fl cscsa fels harmadban hatrozottan elre s kiss oldalt bicsaklik. Kzepes mretek, arnyosak, formja fordtott V- alak. 2. Nyak Kzphossz, kiss velt, jl izmolt; a kzepesnl magasabb illeszts, a vzszintessel 55 fokos szget zr be. A nyak bre feszes, szraz, rnctalan. 3. Trzs A trzs hossza azonos a marmagassggal - ngyzetes felpts. Csontozata finom s szikr. Izomzata jl fejlett, nem terjedelmes, klnsen feszes s szvs. Arnyos, harmonikus megjelens mellett rendkvl szikr fajta. Fels vonal: Egyenes Mar: Hatrozottan kiemelkedik, hossz, s htrafel lejt. Ht: Rvid, egyenes s feszes. gyk: Rvid, feszes kts, szintn egyenes. Far: Rvid, enyhn csapott, kzepesen szles. Mellkas: Szgye egyenes sk, nem domborod, nem szles, inkbb mly. Bordzata nem dongs, inkbb lapos. Mellkasa mly s hossz, j veltsg esetn a knyk magassgig hzdik. Has: Feszes, htrafel felhzott. Als vonal: Kifejezetten elremlyl. 4. Farok Magasan tztt, hatrozottan felfel indul, a far fltt lre lltott kr alakot kpezve a kereszttjkra kunkorodik. A farok koronaszrzete 7-12 cm hossz, szlks jelleg, ds, szertell, kevs aljszrzetet tartalmaz. A kurta farok, s a farkcsonkts nem megengedett. 5. Vgtagok Ells rsz: Az ells vgtagok a szgy skjbl kiindulva fgglegesen tmasztjk al a trzset. A kt vgtag oszlopos, prhuzamos, nem tl szles lls. Lapocka, vll: A lapocka hossz s meredek. Dlsszge a vzszinteshez viszonytva 55 fok. A vllbbok a szgy skjbl nem domborodnak ki. Felkar: Rvid, jl izmolt. A lapocka s a felkar ltal bezrt szg 100-110 fok. Knyk: Szorosan a testhez zrd. Alkar: Hossz, szikr. Ells lbkzp: Meredek. Ells mancsok: Szorosan zrtak, boltozatosak - macskamancsok. A talpprna rugalmas. A karmok ersek, feketk vagy palaszrkk. Htuls rsz: ltalnos: A htuls vgtagok nagyon ersek. Oldalrl nzve htralltottak. Htulrl nzve a vgtagok prhuzamosak, egyenesek, nem tl szk, s nem tl szles llsak. Comb:. Izmos, hossz, htralltott. Trd: Az ells vgtag knykvel egy vonalban helyezkedik el. Lbszr: Izmos, hossz. Csnk: Szikr, s lesen kirajzoldik. A csnkzlet a vzszintessel 45 fokos szget zr be. Htuls lbt: Rvid, meredek, szikr. Htuls mancsok: Ellskkel azonosak. Fattyujjak nem kvnatosak, eltvoltandk. 6. Mozgs Jrsa igen lnk, temperamentumos. Lpse rvid, nagy energij, mozgsa "pattog", dinamikus. Hetykn, bszkn jr. getse knnyed, harmonikus; htuls vgtagjait pontosan a mellsk nyomba helyezi. Vgtja bkd szkdcsels, nagyon gyors, s fordulatos. 7. Br Rnctalan, feszes, ersen pigmentlt. A szabad brfelletek palaszrkk, vagy feketk. 8. Szrzet Tincseket kpez gndr, vagy hullmos, sohasem sima, s sohasem zsinros. tlagban 4-7 cm hossz, kisebb-nagyobb tincsekbe rendezd, rugalmas, bozontos s sr. Erteljes, de nem durva, szlks jelleg felszrkbl s puha aljszrkbl tevdik ssze. A fleken ds, szertell, szlks koronaszr van. A szem s az arcorri rsz szabadon kivehet. A szrzet kvnatos felksztsi formja a kzi trimmels. A fejen s a vgtagon ollval trtn igaztsok lehetsgesek. A teljes szrzet nyrsa nem kvnatos. Szn: - A szrke klnbz rnyalatai /a szletskor ltalban fekete, idvel kiszrkl/ - Fekete - Fak: vrs, srga krm alapsznek /a fekete, vagy szrke rnykoltsg s a kifejezett maszk kvnatos/ A szrszn mindig fedett, egyntet legyen. A csokoldbarna szn, tarkzottsg, minden sszefgg, lesen elklnl sznrajzolat /pl. cser jegyek, nyergessg/ kizr ok. 5 cm-nl kisebb tmrj fehr mellfolt s a lbujjakon fehr tzs nem hiba. 9. Mretek Marmagassg: Kanok: 41-47 cm, idelis nagysg: 43-45 cm Szukk: 38-44 cm, idelis nagysg: 40-42 cm Testsly: Kanok: 10-15 kg, idelis testsly: 12-13 kg Szukk: 8-13 kg, idelis testsly: 10-11 kg 10. Hibk Az elbb emltett pontoktl val minden eltrs hibnak tekintend, amely rtkelsnek pontos arnyban kell llnia az eltrs fokval. 11. Kizr hibk - Kerek, puliszer fej. A fej 40%-nl rvidebb arcorri rsz. - Ers, kifejezett stop. - Kettnl tbb P1-es, s minden ms fog hinya. - Elre s htraharaps, keresztharaps. - Egyenesen felll, tvbl lg, vagy felems flek. - Rvid, sima szrzet. Hossz, erteljesen nemezesed, vagy nylt, szerkezet nlkli szrzet. - Sznhibk. - A standard lersban rgztett, elrstl eltr mret. Utlagos megjegyzs: A kanoknak kt, teljes egszben a herezacskban elhelyezked, szemmel lthatan normlisan fejlett hervel kell rendelkeznik. |