Btor, trpe munkakutya A SCHIPPERKE
Trtnete
Belgiumban 1888-ban alaptottk a Kirlyi Schipperke Klubot, aminek a jelmondata a kvetkez volt: belga fajta vagyok, kicsi, ers, hûsges, ravasz s btor. Ekkor szletett meg ennek a nagyon rgi, 3–9 kg krli trpe juhszkutya fajtnak a lersa is. Ezzel kivlasztottk azt a kvetend tpust az sszetoborzott hasonl kutyk kzl, amire a tovbbtenysztskor trekedni kell. A legfontosabb morfolgiai jellemzi azonban mr rgta vltozatlanok, hiszen a Schipperke egy kicsinytett formja egy canis lupusnak, a legsibb farkas szerû kutynak. Ignytelen, nem egy mestersgesen „gyrtott” vltozat, gy nlklzi az ember akarata s fantzija ltal kitallt termszetellenes tulajdonsgokat. Csupn kicsisge – amit fokozatos kivlasztssal rtek el – az egyetlen kls jegy, ami a ltrehozsban tudatos tenysztsrl tanskodik. Mretnek vltozsa sorn testarnyai nem vltoztak szmotteven a hozz igen kzeli rokonsgban lv tbbi belga juhszkutyhoz kpest. A nagyobb, 7–8 kg-os egyedek, ezeknek a nagyobb belga juhszkutyknak a majdnem teljesen pontos kicsinytett msai, megrizve karakterkben a juhszkutyk btorsgt, okossgt s egyedlll tanthatsgt. Ezrt szoktk ket „trpe groenendaelnek” nevezni, ami persze nem teljesen helytll. Br mindkett kzs stl szrmazik, a „Leuvnaar”-tl, ami egy tbbnyire fekete, kzpmretû kutya volt. A „Leuvnaar” szelektlsakor a nagyobb kutykat kldtk a legelkre a nyjat rizni, ezek voltak a mostani belga juhszok sei. A legkisebbeket pedig kivlasztottk, hogy megfogja a patknyokat az istllkban, illetve a lakhz krli udvaron, s egyben jelezzen, ha idegen kzeledik. Szrmazsra utal mg neve is, hiszen „Schipperke” sz „kis juhszt” jelent Louvain krnyki dialektus szerint. Arrl, hogy a farok nlkli vltozat mirt terjedt el, mr csak legendk szlnak. Az egyik trtnet szerint, mivel Belgiumban sokan ltek s kzlekedtek hajn, sok hajs tartott Schipperkt trsasgnak s rgcslirtnak egyarnt. A csnak fedlzetn azonban kicsi a hely, farok nlkl nem borogatnak fel mindent. Ktsg kvl ezek a kis kutyusok sokkal kellemesebb benyomst tesznek farok nlkl, msok is kvetni kezdtk a divatot. Ma mr lehet tallkozni mind farok nlkli, mind farokkal rendelkez egyedekkel, ltalban a szrmazsi orszgtl fggen. Napjainkban, az anyaorszgban Belgiumban, Franciaorszgban s USA-ban terjedtek el igazn a Schipperkk, s itt mg kizrlag farok nlkl tenysztik ket.
Viselkeds.
Arra a krdsre, hogy mire is val ez a cspp kis jszg, magyarzatot ad a standard hivatalos szvegnek els rsze: „Kivl s hûsges kis rkutya, nem ismerkedik idegenekkel. Mozgkony, frge, fradhatatlan, folyamatosan a krnyezetvel foglalkozik, a gazdi ltal rbzott trgyakat elszntan rzi, nagyon gyengd a gyerekekkel, alkalmazkodik a hz krli lethez, mindig tudni akarja, hogy mi zajlik egy ajt mgtt, elrulja rzelmeit csaholsval s srnynek felborzolsval. Keresi a lovak trsasgt. Vadszik a vakondokra, s ms rgcslkra. Hasznlhat vadszatra, jelzi az regi nyulak ltal lakott regeket, ldzi ket, s felhajtja a mezei nyulakat a sûrûben.” Vagyis a vilgon a legtbb funkcit betlteni kpes eb, egyedl sznhzsra alkalmatlan. Hiszen rkutya, trsasgi kutya, vadszkutya, kotork eb, juhszkutya s amit mg ki lehet tallni. Persze nem vonom ktsgbe a lertakat, s tnyleg sok clra alkalmasak a Schipperkk, de azrt gondoljunk bele, hogy a 3 kg-os jszg hogyan vdi meg rtkeinket egy elsznt betrtl. Tapasztaltam mr, hogy megprblta, de csupn a kutykhoz nem rt betolakodt riaszthatja el. Az idegent nagy csaholssal kzeltik meg, majd farok hinyban heves trzscsvlssal s fenk riszlssal, majd egy gyors lbe ugrssal prbljk meghdtani. Ezen a ponton az lebi funkci ersebb, mint az rz-vd, s a tenysztsi cl is ez. Napjainkban a szocializlt kutykra egyre nagyobb az igny, s ezen a tren a Schipperkk jl meglljk a helyket. Nem jellemz rjuk a trpe kutyk flelembl add agresszivitsa, inkbb magabiztosan fordulnak az emberhez s a tbbi kutya fel.
Mint kotork ebek igazn hatsosak, egy mezei sta utn hol egy rgvel, hol egrrel a szjukban trnek vissza. Tlen a nagy hban csak a ngy lbon szkken fekete gombcot lehet ltni, amint el-el sllyedve kveti az rgk nyomt. Szaglsa s hallsa kivl, s elg kitart ahhoz, hogy a vadszatnl is megllja a helyt. A felptse is idelis erre a munkra, hiszen szre ntisztul, nem ignyel gondozst, nem ereszti t a vizet, s rvid ott, ahol koszoldhatna. Napjainkban adottsgai rvn leginkbb az agility rajongk kztt egyre npszerûbb. pp oly gyesek k a mini kutyk kztt, mint nagyobb testvreik, a belga juhszok a maxik kztt. Hiszen mindenk megvan a sikerhez, apport kszsg, intelligencia, a gazdinak megfelelni akars, s mindehhez olyan ruglbak, amivel a maxi mretû akadlyokat is knnyedn tugorjk. Leginkbb a gyerekekkel alkotnak sikeres prost. Hogy mirt vannak mgis ilyen kevesen a vilgon, arra nem igazn van magyarzat. Br keveset ellenek, de a szlssel s az alom felnevelsvel nincs gond. Igen hossz letûek, 15–18 vig is ellnek, a 14 ves kanok mg fedez kpesek, s csupn pr sz szl az lluk alatt jelzi korukat. Nem igazn tartoznak a trsasgi kutyk kz, hiszen ahhoz tlsgosan hasonltanak a nagy kutyhoz klalakra s termszetre egyarnt, nem kell ket sem frszteni, sem nyrni, mg fslni is csak igen ritkn, nem lg sem a flk, sem a szrk a fldig, s tl frgk ahhoz, hogy egsz nap lben legyenek. A kutyakilltsokon sem kapnak elg figyelmet, hisz ellenttben a groenendaelekkel, ket az egyes fajtacsoportban alig veszi szre a br a sok nagy, szrs juhszkutya kztt. Tenysztskkel is ltalban a belga juhszkutykat tenysztk foglalkoznak, hiszen aki egyszer belga juhszt tartott, az nehezen tr t ms fajtra, s k a Schipperkkben sem csaldnak. Ezrt azoknak ajnljuk ezt a fajtt, akik szeretik az letvidm munkakutykat, kedvk van brmilyen kutyasporthoz, s vagy a laksba, vagy tbbi kutya mell nem kvnnak nagyobb ebet hazavinni.
Kls megjelens.
Ez a kicsi, teljesen fekete rdg, 3–9 kg kztti, rvid s zmk trzzsel rendelkezik, de sohasem lehet nehzkes sszhatsban. A feje a rkhoz hasonlt, a homloka elg szles, a szeme fel keskenyedik, enyhn dombor. Pofja nyjtott, stopja kifejezett. Sttbarna, mlyen l, ovlis szemei lnkek s szrsak, s jellegzetes Schipperke tekintetet klcsnznek az llatnak, ami nagyon figyelmes, rtelmes s egyben krd is. Ers flei felllk, kicsik, hromszg alakak, magasan tûzttek, s rendkvl mozgkonyak. Mellkasa mly s szles, hta egyenes, fara szles s lapos, a farok hinya miatt gmblyû. Finom csont mells lbai egyenesek, s a test alatt llnak, mg htuls lba vastag, hossz, nagyon izmos, a trdhajlat kzel van a fldhz, ami nagyban segti a mrethez kpest igen magas ugrsoknl. Szre tmr, tartsa van, egyenes szl s elll, sszhatsban egy szrs kutyt kell mutasson. Ezt fleg annak ksznheti, hogy a test egyes rszein a tbbi rszhez kpest hosszabb szr tallhat, elssorban az ers, elre ll nyak krl, a fl kls szltl kezdve srnyt s mellnyt alkotva, amitl egyrtelmû gallr alakul ki, ahol a hosszabb szrszlak a testen lv rvidebbekre hajlanak. Szintn hosszabb szr tallhat a combok kztt, ami trdnadrgot forml s minek a szrvgei befel hajlanak. Ettl vlik a kiskutya hts rsze teljesen golyszerûv.
A Schipperkt korbban hrom mret szerint differenciltk, de elbb a mini kategrit, majd a tovbbi osztlyozst szntettk meg. Ennek oka az volt, hogy a tovbbi mretcskkenst megakadlyozzk, ami ms fajokkal trtn keresztezshez vezetett volna. gy a kzpmretû, 6 kg krli egyedeket preferljk a killtsokon, br ritkbbak s rtkesebbek a kis mretûek. A mai napig elklnthet a tenysztk azon csoportja, akik a „kis” s akik a „nagy “ kutyusokat tenysztik, br egy almon bell is lehet eltr mretû utd. Vannak akik „kis groenendaeleket” kvnnak ltrehozni, kecses fejformval, illetve akik szerint a Schipperke ettl eltr, sokkal zmkebb s ersebb, karakteresebb fejjel kell hogy rendelkezzen. Az egyes orszgokban is ms s ms a tenyszts irnyelve: Amerikban a zmkebb, nagyon szrs egyedeket, Angliban a klnbz ms sznû, pl. drapp, fehr s szrke sznûeket, Franciaorszgban az elegns alkatakat tartjk kvetendnek. Mi mg ragaszkodunk az anyaorszg ltal kiadott standardhez, s remljk, hogy ez a pici kutyus haznkban is npszerû lesz. A magyarorszgi llomny mg csak kt import kutybl ll, s a szomszdos orszgokban is csak nhnyan vannak, de mr megszletett az els hazai alom. Remljk, hogy egyre tbben kapnak kedvet a tartsukhoz s sokan megkedvelik ket, hiszen igazn megrdemlik!
Kicsi, de ers – s mg fekete is
A schipperke a vilg legkisebb juhszkutyja. Az 1888-ban alaptott Kirlyi Schipperke Klub jelmondata kivlan jellemzi ezt az si fajtt: „Belga vagyok, kicsi, ers, hsges, ravasz s btor!“
A schipperke a Nemzetkzi Kinolgiai Szvetsg els fajtacsoportjnak els szekcijba, a juhszkutyk kz tartozik. Az alkalmazsi terletnl kismret r- s trsasgi kutyaknt jellik meg. A jelenlegi, 83-as szm fajtalers 2003. jnius 18-n lpett rvnybe. A schipperke erteljes felpts, kicsi juhszkutya. Feje k alak, fangja viszonylag rvid. Teste harmonikus felpts, rvid, meglehetsen szles s zmk, a vgtagok csontozata ellenben finom. Szrzete nagyon sr, egyenes, gallrt, srnyt, nadrgot s „ktnyt” kpez. A msodlagos nemi jelleg igen kifejezett, a kanok s a szukk els pillantsra megklnbztethetek.
Kivl jelz- s rkutya, tlrad vitalitssal, idegenekkel szemben tartzkod, nyugtalan, agilis, fradhatatlan, llandan azzal foglalkozik, mi trtnik krltte, mindenre kvncsi, ami mozog, vagy ami egy bezrt ajt mgtt van. les hangjval, felborzolt srnyvel s htszrzetvel fejezi ki benyomsait.
A fajta legfontosabb jellemzi szzadok ta vltozatlanok, hiszen a schipperke kicsinytett msa egy Canis Lupusnak, a legsibb farkas szer kutynak, azaz nem egy mestersgesen ltrehozott vltozat, nlklzi az ember akarata s fantzija ltal kitallt termszetellenes tulajdonsgokat. Csupn kis mrete – amit fokozatos kivlasztssal rtek el – az egyetlen olyan jegy, amely tudatos tenysztsrl tanskodik.
Flamand dialektusban a schipperke – korbban Schperke – kis juhszkutyt jelent. A belga juhszkutya s a schipperke kzs se – Huge belga kinolgus szerint is – valsznleg egy rgi juhszkutya tpus, a Leuvenaar, amely tbbnyire fekete szn, s nem tl nagymret kutya volt. A schipperke ma is ismert formja valsznleg a XVII. szzadban alakult ki. 1690 krl mr a legkedveltebb kutyafajtja volt a brsszeli Saint-Gery negyed munksai s vargi kztt. Utbbiak olyan versenyeket rendeztek, ahol kutyik tekervnyes mintkkal dsztett, finoman megmunklt srgarz nyakrvben pompztak. Egy korabeli monds szerint, egy varga felesge nlkl elmehet ugyan otthonrl, de a kutyja nlkl sohasem.
A kutyk farknak teljes csonkolsa valsznleg mr a XV. szzad ta divat volt. Egy szerzetes, Vencel bart feljegyzsei szerint, a XV. szzadban nem volt olyan hz Bruges vrosban, ahol ne lt volna egy kicsi, fekete, farok nlkli kutya. A schipperke kivl rgcslirtknt volt ismert, egr, patkny, vakond nem meneklhetett elle. A XIX. szzadra a legelterjedtebb hzikutyv vlt Belgiumban. 1880. jlius 21-n szerveztk a msodik belga kutyakilltst, amelyen Beauffort grfja kln osztlyt hirdetett a belga nemzeti fajtnak, mgis egyetlen schipperkt sem neveztek a killtsra. A tenysztk nem tudtk elkpzelni, hogy a munksok s kzmvesek kutyja egy show-kutya rangjra emelkedhessen. Vgl kt vvel ksbb kerlt sor az els hivatalos „fellpsre”: Els alkalommal 1882-ben szerepelt a fajta killtson, Spa vrosban. Amikor a belga kirlyn, Marie-Henriette is szert tett egy schipperkre, a fajta npszersge ell minden akadly elgrdlt. 1882-ben alaktottk meg a belga kennel klubot (Socit Royale Saint-Hubert), s mr az els trzsknyvben, amelyet 1885-ben adtak ki, szerepelt a schipperke. 1887-ben ismerte meg Anglia s Amerika a fajtt.
A brsszeliek Spitzknek becztk kutyikat hegyes pofjuk miatt, a folyami hajsok pedig Schipperknek. A kt becenv sszekeverse miatt, nmet nyelvterleten egy darabig a Schifferspitz (hajs spicc) elnevezs terjedt el, holott a schipperke termszete, jelleme semmifle hasonlsgot nem mutat egy spiccvel.
A belga fajtaklub, a Kirlyi Schipperke Klub 1888-ban fogalmazta meg a hivatalos fajtalerst. Maga a klub is ebben az vben alakult, ez a legrgibb belga fajtaklub. Az vek sorn egyestettk a klnbz tpusokat; akkoriban mg ltezett ugyanis a brsszeli, az Anvers-i s Louvain-i tpus. Korbban a vadszok is hasznltak schipperkket hajtkutyaknt s a vadszgrnyek segtjeknt.
A msodik vilghbor alatt sokan felhagytak a tenysztssel, s a hbor utn sok nyugati orszgban az uszkr terjedt el divatkutyaknt, s a schipperke feledsbe merlt. Pedig napjainkban idelis vrosi kedvenc lehetne, a legkisebb garzonlaksban is elfr, s megbzhatan jelez minden idegent. Mindenre felgyel, ami gazdja tulajdona, nagyon okos, ragaszkod, bartsgos a gyerekekkel, knnyen gondozhat bundja van, a vedlsi idszakot leszmtva szinte nem is hullik a szre, ezrt takartani sem kell tbbet miatta, sportos, igen egszsges fajta: egyszval tulajdonsgai idelis hzikedvencc teszik. Amgy a belga juhszkutyhoz hasonlan, a schipperke is nagyon j agility-versenyz.
Franciaorszgon kvl farkt mr nem kuprozzk. A standard szerint a termszetes farok gyakorlatilag olyan, mint a belga juhszok: legalbb a csnkig r, elkeskenyed, lelg, mozgs kzben megemelkedhet a ht vonalnak meghosszabbtsaknt, m a ht fl nem emelkedhet. A ht fl kunkorod, spiccszer farok megengedett, de nem kvnatos. Ezzel szemben azonban minden kuprozatlan schipperknek ilyen a farka, csupn nhny hetes korukig egyenes.
A schipperke szrzete sr, bsges fedszrrel, egyenes, megfelelen kemny, szilrd, az aljszrzet sr s puha. A fejen, a mells vgtagok mells rszn, a csnkon s htuls lbkzpen rvid, a fln mg ennl is rvidebb. A testen kzepesen hossz, s a brhz simul a szrzet, a nyak krl hosszabb s valamivel lazbb, gallrt, srnyt s „ktnyt” (hossz szr a nyak als rszn s a mellkason, amely a mells lbak kz is kiterjed), kpez, a htuls vgtagokon pedig „gatyt”.
A szrzet szne kizrlag fekete lehet. Az aljszrzetnek nem kell sznfeketnek lennie, sttszrke rnyalat megengedett, de csak akkor, ha fedszrzet teljesen eltakarja. A legaprbb fehr folt, akrcsak a lbujjak hegyn, tenysztsbl kizr ok.
A standard ltal elrt mret 3-9 kg, de a kzepes, 4-7 kilogrammos testsly a kvnatos. A 3 kg alatti s a 9 kg feletti kutyk nem kaphatnak kitn minstst a killtsokon. |