NYUGAT – SZIBRIAI LAJKA
A lajka neve a trtnelembe 1957-ben kerlt be, amikor az oroszok fellttk az els mestersges mholdat, a Szputnyikot. Ennek egyetlen utasa volt egy Lajka nvre hallgat szuka. A Lajka nv a nagy esemny miatt hirtelen kzismert lett, de nem sokan tudtk, hogy ez tulajdonkppen fajtanv, amely az Oroszorszg spicctpus vadszkutyit foglalja magba.
Lhr 1929-ben ezt rta a lajkrl: „A sz szoros rtelemben vett fajtrl e kutyk esetben korntsem beszlhetnk, nemzedkeken t csakis munkateljestmny alapjn tenysztettk valamennyit. A munkavgzs cljbl val tenyszts mindazonltal egysgesnek mondhat tpust eredmnyezett.” Lerta mg, hogy brmilyen jl vgzik is a munkjukat gyakran nem kapnak lelmet, ezrt nelltsra knyszerlnek, tartsmdjuk pedig rideg s goromba, ami a zord ltkrlmnyek hatsnak ksznthet. Idomtsuk legfljebb a przra szoktatsig terjedt. Ennek ksznheten a mai napig tartsmdra ignytelen, nem vlogats lelemmel kapcsolatban, egszsges fajta.
Tbb np lajkibl alaktottk ki a mai nyugat-szibriai lajkt pl.: vogul, hanti, manysi. Emiatt a fajtastandardot igen tg hatrok kztt hatroztk meg az oroszok, amelyet az FCI 1980-ban fogadott el.
A lajkk kimondott tenysztse kb. 1920-1950-ben kezddtt, jelenleg is fleg tenyszt llomsokon tenysztik ket. F szempont a hasznlhatsg s a teljestkpessg.
Legkzelebbi rokonai a kelet-szibriai lajka, orosz-eurpai lajka /melynek vgleges kialakulsban tevkenyen rszt vett/, karlai-finn lajka, szibriai husky, grnlandi kutya.
Az egykori Szovjetuni terletn s Nyugat-Eurpban a lajkk kzl a nyugat-szibriai lajka a legelterjedtebb lajkafajta.
A lajka sz az orosz „lajaty” igbl szrmazik, jelentse ugatni, ugats, ami nem vletlen.
A lajkk vadszkutyk, amelyek nmn rohannak a csapn, s hangos ugatssal hvjk oda a gazdjukat, ha flvertk, lltjk a vadat. Emiatt a vadszmd miatt nevezik ket, „llra csahol” vagy riaszt ebnek. A lajka hangjt klnben nagyon ritkn hallani ok nlkl.
Vadsznak velk kis prmestl a nagyvadig illetve keresnek fldn, fld alatt, fk tetejn, ami egyedlllv teszi ket a vadszkutyk kztt. Pldul: mkusra, cobolyra, nyestre, rkra, rozsomkra, madarakra, jvorszarvasra, vaddisznra, szibriai tigrisre, medvre. A felsorolsbl is ltszik, hogy szinte mindenre ami l s mozog. Meg kell azonban mondani, hogy nem mindegyikre hasznlhatk egyformn, minden kutynak vannak „kedvencei” amire kitnen dolgozik s vannak olyanok, amelyekre kevsb hasznlhat. Ezt nagyban befolysolja, hogy ahol bevezetik a vadszta fortlyaiba, ott milyen vadfajok tallhatk, illetve vannak olyan vrvonalak, amelyek egyes llatokra kimondottan nagyon jl hasznlhatk /pl.: coboly, rozsomk, tigris, medve/. Ezeknek a kutyknak s utdaiknak az rtke jval nagyobb mint trsaik. Vizsgt minden llatfajtra kln kell tenni, amint aztn felvezetnek a szrmazsi lapjra a kutynak.
nllan dolgoznak s akr 20-30 km-t is eltvolodnak a gazdtl. Munkjuk sorn a legnehezebb terepviszonyokat is lekzdik.
Hasznltk ket mg a hadseregnl mint aknakeres s mentkutya, Ttrban a lavinasebesltek mentsnl s mint rkutya.
Nagyon mozgkony, gyors, kitart, fordulkony, j a helyzetfelismer- s tjkozd kpessge. Ezt mr az anyjuk mellett megtanuljk, aki elszr kis csipkedsekkel majd lesbl val lerohanssal kszti fel ket az letre. gy mikor elrik a 8-9 hetes kort mr szrevesznek maguk krl minden mozgst, ki tudnak trni a „tmadsok” ell s ki tudjk cselezni a tmadt. Jellemk temperamentumos, ragaszkod, hsges, jtkos. Egy fiatal lajka szinte brmilyen kutyt r tud venni arra, hogy jtsszon vele. Ksbb egyre inkbb a vadszat rdekli. Ilyenkor a jtk otthonra illetve az olyan terletekre korltozdik, ahol gy tli meg, hogy nincs esly arra, hogy brmilyen vadsznival felbukkanjon. Idegenekkel szemben tartzkod. Munkakedvk a hmrsklet cskkensvel arnyosan n. Az els h leessekor szinte megbolondul, annyira rl neki.
Mozgsignyk nagy, amit futssal, kerkprozssal, kirndulssal lehet a legjobban levezetni. Kpzsk nfejsgk miatt nem egyszer, sok trelem s hatrozottsg kell hozz. Az igazsgtalansgot viszont rosszul viseli, megtorolja. Ha mindezt sikerl szem eltt tartani egy nagyon kellemes trsat tudhatunk magunk mellett. rz-vd munkra nem alkalmas.
Felptsket a hasznlatuk alaktotta ki. Kzpmagas termetek: kanok 54-60 cm, szukk 52-58 cm. Erteljes megjelensek. Fejk k alak, flk hromszglet felll, farkuk htukra vagy oldalukra kunkorodik, ami knnyen felismerhetv teszi ket. Trzsk rvid, fordulkony, hasuk enyhn felhzott. Szrk alul puha aljszrzet, fell kemny, kzepes hosszsg fedszr tallhat, ami ntisztul. Sznk fehrtl a szrkn, ordason t a vrsig, brmilyen lehet, tarka s foltos is. Mozgsuk knny, gets vltakozik a vgtval. |