Gndrszr kincsvadsz
A lagotto romagnolo si olasz fajta, br hivatalosan csak 1993 ta ltezik. Magyarul taln olasz vzikutynak nevezhetjk, hiszen egszen a XIX. szzad kzepig kifejezetten vzi vadszatokon segdkezett, tlen mg a jeget is ttrve hozta fel a vz all s vitte gazdja csnakjba a megltt madarakat. Hiteles dokumentumok bizonytjk, hogy mr az 1600-as vekben lagottkat hasznltak Comacchio s Romagna lagniban, mocsaras terletein a vallarlk, akik egszen a XIX. szzadi lecsapolsokig a vadban gazdag vizes lhelyek „adszedi” voltak.
Kutyik hsgesen riztk hzukat s csnakjukat, kivl keres- s apportkszsggel rendelkeztek, a leghidegebb tli napokon is lelkesen kerestk a leltt madarakat. Ezt a szinte ktlt letformt a lagottk nagyon tmr s gndr, ds aljszrzet bundja tette lehetv.
A vallarlk msik meglhetsi forrsa a gombszat volt, egszen pontosan a szarvasgomba begyjtse s eladsa. A mocsarak folyamatos lecsapolsa miatt, kutyikkal egytt a vzi vadszatrl egyre inkbb szarvasgomba keressre lltak t.
Fokozott keressztne, lankadatlan munkakedve s kivl szimata rvn a lagotto j munkakrben is hatkonyan tudott dolgozni. A vzi letmdhoz szksges bunda most az aljnvnyzet tski ellen vdte ngylb viseljt. Az tmeneti korszak, mg az egykori vzi vadszbl hatkony szarvasgomba keres kutya vlt, kb. 1840 s 1890 kz tehet. E folyamat sorn a lagotto szpen lassan minden vadszsztnt elvesztette, hiszen gombakeress kzben nem foglalkozhatott semmi mssal. A vallarlk nyilvn nem djaztk, ha kutyjuk a drga szarvasgomba helyett a felbukkan nyl utn vetette magt.
A korabeli lagotto tenyszts egyetlen clja az volt, hogy a lehet legjobb keres kutya szlessen, minl kevesebb vadszsztnnel fszerezve. A lagotto olyan vilgban lt, ahol a kutykkal val munka s foglalkozs nem jelentett egyet a kutyaszeretettel. A szarvasgomba-zletben nem volt szolidarits, csak irigysg, bizalmatlansg, alattomossg s olykor kegyetlensg. Fajttl fggen, egy-egy kil szarvasgombrt mr akkoriban is egy vagyont fizettek. Egy j keres kutya akr 70 centimterrel a fld alatt is megtallta az rtkes gombt.
A kt vilghbor kztt a szarvasgomba keresk ngylb segti szinte kizrlag lagottk voltak. Idkzben az koszisztma s a krnyezeti tnyezk megvltozsval a szarvasgomba lhelye a sksgokrl, mlyfldekrl ttevdtt a dombvidkre. 1920-tl a lagotto ott volt Romagna lankin, Senio, lamone, Santerno vlgyben, s Casalfiumanese-ben is, ahol fennmaradt dokumentumok szerint Pippo, a frfifodrsz s Bagaretta, a kintorns kezdte el a gndrszr, idkzben szarvasgomba keresknt is igen tapasztaltt vlt mocsrkutyt tenyszteni, ismertt tenni s elterjeszteni. A lagotto a korabeli barbet-tl szrmazhatott, de a XIX–XX. szzadban sok ms fajtval kereszteztk, hasznltak pldul pointert, uszkrt, szettert s spinnt is. A hetvenes vek vgn hatrozta el egy csapat tettreksz kutyakedvel Romagnaban, hogy megkezdi a lagotto genetikai s morfolgiai rekonstrukcijt, mieltt mg teljesen eltnik ez az si fajta.
20 v folyamatos szakmai munka sorn gylseket s tallkozkat szerveztek, ahol a kutykat megvizsgltk, megmrtk, lefnykpeztk s tetovltk, st egy megfelel regisztert is vezettek a fellelt lagottkrl. Rekonstrultk a vrvonalakat, s megprbltak minl tbb tenysztt rbeszlni, hogy egy kicsit sszerbben s tudomnyosabban vlasszk ki a szlprokat. Ezekben az vekben a fajta dnt fejldsen ment keresztl, az llomny egyre homognabb vlt. 1988-ban Imolban megalakult a Club Italiano Lagotto, melynek ma mr tbb mint 400 tagja van. 1993 februrjban az olasz kennel klub, az ENCI is hivatalosan elismerte a fajtt, az FCI pedig 1995 mrciusban vette fel fajti sorba a lagotto romagnlt. Ugyanebben az vben mr egy svjci fajtaklub is alakult, mely 2000 szeptember 16-n minden idk eddigi legnagyobb lagotto killtst rendezte, a Lagotto Show 2000-et, hat orszg 60 lagottja rszvtelvel.
A lagotto romagnolo roppant intelligens, munkaszeret, vidm kutya. Mr kivl bels tulajdonsgai is idelis trss teszik, de radsul szrzete miatt sem kell dupla annyit porszvzni, ugyanis egyltaln nem vedlik. St, gndr szrt fslni vagy keflni kifejezetten tilos, csupn vente ktszer, nyr elejn s vgn kell egszen rvidre nyrni. A fl bels rszbl viszont havonta egyszer gondosan el kell tvoltani a szrzetet. Killtsi kutya esetn, a killts eltt egy hnappal kell 3 mm-re lenyrni a szrt, majd elz nap ollval utnaigaztani gy, hogy kb. 4 cm hossz legyen a szrzet. A szemnek mindig ltszdnia kell!
A lagotto szmra minden kutys sportg kapuja nyitva ll, az rz-vd fzis kivtelvel, ugyanis ezekbl a kutykbl olyannyira hinyzik mindennem agresszivits, hogy egy esetleges tmads esetn gazdjukat sem tudnk megvdeni. De sokoldalsguk hazjukban gy is kzmondsos, st nem olyan rgen a svd hadsereg is lagotto klykket vsrolt, hogy drogkeres kutynak kpezzk ki ket. Fontos, hogy a lagotto teljes jog tagja legyen a csaldnak, gy tud igazn kibontakozni.
Minden feladatot teljest, hogy gazdja kedvre tegyen. Taln csak azzal okozhat nmi kellemetlensget, hogy minden szmra szokatlan jelensget ugatssal jelez, s errl az nknt vllalt feladatrl nem lehet lebeszlni. A lagotto szne lehet egyszn piszkosfehr vagy barna (minden rnyalat elfogadott), illetve fehr-barna foltos. A kanok slya 13–16 kg, magassguk 43–48 cm; a szukk valamivel kisebbek. A fajta legtbb egyede igen sokig, akr 16 vig is ellhet.
Br a szarvasgomba Dl-Olaszorszgtl egszen Skandinviig megtallhat, ez mg nem jelenti azt, hogy a lagotto romagnolo eurpaszerte csaldok eltartjv vlhat. Egy megbzhat szarvasgomba keres kutya kikpzse ltalban kt vig is eltart, ha klykkortl napi rendszeressggel foglalkoznak a kutyval. A kikpzs ngy f szakaszra bonthat. 4–5 hnapos korra a kutynak megbzhat behvssal kell rendelkeznie s ismernie kell a „keresd” parancsot. Az els szakaszban a kutynak apr sajtdarabokat kell megtallnia. Ajnlott Greyerzer sajtot hasznlni, mert az illata egy kicsit hasonlt a szarvasgombra, radsul szraz, kemny sajt, gy knnyen szllthat s a fld is kevsb ragad r.
Elszr gy dugjuk el a sajtdarabkt, hogy a kutya is lssa, gy a „keresd” veznyszra automatikusan oda fog rohanni, ahol a sajt van. Mindenfle helyen gyakoroljunk: laksban, kertben, erdben, de kezdetben csak a fld felsznn dugjuk el a sajtot.
A kutya hamar megtanulja s megszereti az j jtkot, mely finom jutalomfalattal vgzdik. Miutn mr tudja, hogy a „keresd” sajtkockt jelent szmra, idvel mr gy is megtallja a sajtot, ha nem ltta, hova rejtettk el. A msodik szakaszban ugyangy jrjunk el, de a sajt mell egy ers szag szarvasgomba darabot is tegynk. A kutya elszr a sajtot fogja megenni, gy ha elg gyorsak vagyunk, a gombadarabot mg megmenthetjk. Teljesen egyedfgg, hogy kutynk automatikusan meg akarja-e enni a gombadarabot vagy sem.
Ha a kutya mr biztosan megtallja a zskmnyt, elkezdhetjk elsni a sajtot s a gombadarabot, termszetesen elszr ppen hogy csak befedve flddel. Legynk mindig nagyon fokozatosak, ha a kutya nem tallja meg a gombt, lpjnk vissza egy fzist. s mg mindig legyen a sajt a gombadarab mellett, jutalomkppen! A harmadik szakaszban az eddigi lpseket ismteljk, de a gomba mell mr nem tesznk sajtot.
rdemes egy-egy gacskval, kaviccsal megjellni, hova stuk el a gombt. Amikor a kutya megtallj a gombt, csodlkozva fordul felnk, hol a megszokott sajtdarab; ebben a pillanatban kell kzbl jutalmaznunk. gy megtanulja, ha nem is kzvetlenl, de a szarvasgomba illata kedvenc jutalomfalatjt jelenti. Ezt a fzist sokat kell gyakorolni, de anlkl, hogy tlterhelnnk a kutyt. Sikertelensg esetn mindig lpjen vissza egy fzist! A negyedik szakaszban lb mellett vezessk kutynkat egy szarvasgomba lelhelyre. Ha jl reagl, kaparja a fldet, sni akar, sikeres volt a kikpzs.
Azonban arra is volt mr plda, hogy az elsre nem reagl kutynl ksbb a legvratlanabb pillanatban „leesett a dolog”, s kivl szarvasgomba keres kutyv vlt. Sikeres kikpzs esetn teht a kutya annak ellenre keresni fogja a gombt, hogy nincs mellette a sajt, mert megtanulta sszektni a sajtot a szarvasgomba szagval.
Eredmnyes keressnl sohase maradjon el a dicsret s a jutalomfalat! Ha egy kutya egy teljes szezont vgigdolgozott, nem fogja elfelejteni a tanultakat a kvetkez vben sem. |