A Boerboel Magyarorszgon
Elszr s utoljra ngy vvel ezeltt jelent meg magyar nyelv fajtaismertet ppen e lap oldalain. Azta, taln a cmbl is kiderlt, trtnt nmi vltozs Boerboel-gyben. Mgis, ennek ismertetse eltt, nem rt sszefoglalni a korbban lertakat.
Trtnete
E hatalmas s ers kutyk hazja Dl-Afrika, kontinensnkn meglehetsen ritka. A fajta nevnek (brblnak ejtjk) els fele a trtnelmet szeretknek ismers lehet a XIX-XX. szzad forduljn zajlott angol-br hborbl. Africaans nyelven, amelyet az angol s a holland egyfajta keverknek tekinthetnk, a „boerboel” annyit tesz: a brok (vagyis: farmerek) nagytest kutyja. A „boel” sznak, brmilyen csbt legyen is a fonetikai hasonlsg, semmi kze az angol „bull” szhoz, amely bikt jelent. Ennek ellenre a boerboel nem ms, mint Afrika flelmetes fogkutyja, igazi, 100%-os kpviselje a bulldog-nemzetsgnek.
Kialakulsa nagyon hasonlatos legkzelebbi rokonaihoz, vagyis a csaldfa nagyobb termet kpviselihez, a Fila Brasileiro-hoz s a Perro de Presa Canario-hoz. Az angolok kt legismertebb kzpkori kutyja, a hatalmas Masztiff s kzptermet bulldog megjelent egy kietlen, embert s kutyt prbl vidken, s keveredskbl ltrejtt egy flelmetesen ers fizikum s jellem j fajta. Azonban a Filnl a Bloodhound sszetveszthetetlen arckifejezse mig utal erre az idegen vrrel val keresztezsre, a Kanri-szigetekinl pedig egy si helyi fajta, a Bardino Majorero „szlt bele” a vgeredmnybe. A Boel-nl viszont sem a csaldftl idegen vr, sem helybli kutyk nem keveredtek a Masztiff-bulldog prossal. Mrmint ha a holland s nmet telepesek Bullenbijter-eit s Bullenbeisser-eit, Barenbeissereit nem tekintjk annak. De mirt tennnk, amikor ezeket a kivl kutykat is sajt hazjuk bulldogjaiknt tartjuk szmon?
Ebbl a kivl alapanyagbl alakult ki a Boel. Gyakorlatilag 350 ve, vagyis azta, hogy az els holland telepes csaldjval s Bullenbijter-vel partra szllt a mai Cape Town kzelben, megkezddtt a folyamat. A XVII. szzad folyamn mr tmegesen rkeztek az angol s nmet bevndorlk is, akik magukkal hoztk hazjuk legjobb fogkutyit. Ezekre rendkvl nagy szksgk volt a bartsgtalan krnyezetben: nagymacskk s bennszlttek tmadsit kellet kivdenik a farmokon. A betegsgek, mrgeskgyk, pvinok jelentette veszly egsztette ki azt a termszetes szelekcit, melyet a klnleges ghajlat jelentett. E folyamat sorn csak a legersebb, legvadabb, legletkpesebb egyedek maradtak meg. Ezek egymssal prosodva alig szz v alatt ltrehoztk azt a mind homognebb llomnyt, amit ma Boel-knt ismernk. Erre a korabeli utazk lersai s az ltaluk ksztett rajzok, metszetek tanskodnak. Ezeken a ktszz ves rajzokon a mai kutyknak megfelel egyedeket lthatunk.
A mondhatni organikusan kialakult fajtval szemben tovbbra is rendkvl szigorak voltak a kvetelmnyek: riznie kellett az llatllomnyt, megvdenie a farmer otthont minden lehetsges ellensggel szemben, ugyanakkor elvlaszthatatlan trsa is volt a csaldnak. Ennek megfelelen rendkvl ragaszkod termszet, mgis nagyon nll jellem, hiszen rz feladatt sokszor kellett emberi segtsg nlkl vgeznie.
XX. szzad
A fajta rendkvl npszer volt a brok krben, azonban kutyik – mivel farmjaik egymstl risi, tbbnapi jrsnyira voltak – jszerivel hermetikusan el voltak szeparlva. Nagy ritkn egy-egy klnleges pldnyt, ltalban a kanok kzl, hasznltak tenysztsre egyms szomszdai. Klykket viszont gyakran ajndkoztak egymsnak, gy a fajta mr a kezdet kezdetn elkerlte a beltenysztst. Ennek azonban ms oka is volt: egszen a mlt szzad kzepig szinte folyamatosan rkeztek az reg kontinens kivl kutyi, akik rszt vettek a Boel kialaktsban, finomtsban. Elssorban a nmet boxerek s rottweilerek, valamint az angol bullmasztiffok vettek rszt a folyamatban.
Mg a II. vilghbor eltt ez csak vletlenszeren- s mindenekeltt a fajta rdekben – trtnt, addig az ’50-’60-as vekben a vilgdivatnak megfelelen tmegesen iderkez rz-vd ebek mr a Boel fennmaradst veszlyeztettk. Nem a keresztezsek miatt, hanem a hagyomnyos feladatkrk elvesztse okn. A brok rgi fajtja kezdett kimenni a divatbl, gy lassan kiszorult letterrl. Mire a ’80-as vek bekszntttek, mr csak mutatba akadt egy-egy pldny eldugott, isten hta mgtti farmokon. gy tnt, hogy – sok nagyszer rokonhoz hasonlan – a Boerboel vgleg eltnik a trtnelem sllyesztjben.
Szerencsre nem mindenki trdtt bele a nagyszer fajta elvesztsbe. Lucas van der Merwe s egy bartja elkezdte felkutatni a mg megmaradt egyedeket, hogy gazdikat sszefogva megmentsk seik fogkutyjt. Hrom hnap alatt 5000 kilomtert utaztak, mialatt htszznl is tbb kutyt tekintettek meg. Ebbl mindssze 270 talltak fajtatisztnak, vgssoron tenysztsre alkalmasnak. Ebbl az alapanyagbl kiindulva alig hsz v alatt nemcsak megerstettk a fajtt, de klfldn is meg- s elismertettk nagyszer kutyikat. Mra az US-tl Japnig mindenhol tallni Dl-Afrika risaibl.
A fajta Magyarorszgon
2002. szeptemberben rkezett meg Johannesburgbl Ferihegyre az els Boel. Hnapokig tart telefonos egyeztets s e-mail-ek tucatjai utn az elsszm tenyszt, Atti Badenhorst kennelbl az ifj titn, Bantu. Apja a fajtagazda klub ltal a legmagasabbra rtkelt kan, Dopper Madala volt. Az elvrsoknak megfelelen Bantu csaknem ktvesen 72 cm magas, s 70 kg-ot nyom. Mindennap 12 km-fut kerkpr mellett, s kutyaiskolba is jr. Intelligens.
Forrs: www.kutya.hu |