A tibeti masztiffrl
A hazjban do khynak (megktve tartott eb) nevezett eb a Himalja felfldjn kialakult hzikutya forma. Arisztotelsz s Megasztensz Kr.e. 327 lerjk az "indiai kutykat" - nagyon ers csontozatak, fejk busa, pofjuk szles, flk lelg. Valamivel pontosabb Marco Polo (1254-1324) lersa, aki 1271-ben utazott Kzp-zsiba. A tibeti kutykrl szl jelentst gyakran idzik: a tibetieknek hatalmas nemes kutyja van, melynek segtsgvel pzsmatulokra vadsztak. A dogok akkork, mint egy szamr, s vad jakokra vadsztak velk. A masztiff s a dog megnevezs flrevezet. A. Croxton-Smith azt mondja a tibeti masztiff megnevezs helytelen, helyesebb a tibeti psztor s juhsz.
David Hancock is csatlakozik ehhez az llsponthoz az n. tibeti masztiff, hegyikutya, akr a pireneusi, vagy berni hegyikutya. Nyjrz eb, akr a kuvasz Magyarorszgon, vagy az akbas Trkorszgban. A mlt szzadban az volt a szoks, hogy minden nagy kutyt masztiffnak titulltak, tekintettel szrmazsra.
Taln a tibeti kutyk voltak a legpontatlanabbul elnevezettek azon fajtk kzl, melyeket elismert kennel klub. gy a tibeti terrier sem terrier, a tibeti spniel sem vizslat eb (pointer).
Mrs. McLaren E., aki diplomataknt beutazta Tibetet, 1895-ben rta: Kolostorokban lttam a legkvlbb nagy test kutykat, nemcsak zsiban, hanem nlunk sincsen prja. Ktsgtelenl a tibeti masztiff nven ismert fajthoz tartozott s remek rkutya volt. Magam lttam, hogy ez a kutya nem hasonlt a masztiffra inkbb az jfoundlandihoz. Ktsgtelenl jogos a masztiff megjells elleni kifogs, mert hamis nzeteket kelt az eb mreteit, kinzett illeten. Amit killtsokon lthatunk ma tlagos mret psztorkutya, de semmikppen sem masztiff s dog. A nv azonban meghonosodott.
Hazjban Nepl, Tibet s Kasmir kztt a tibeti masztiffnak hromfle vltozata van: fekete Bara-Bergali, fekete-vrs Bharmouris (black and tan), aranyszn Lahauli. Ez utbbi sznvel mg Eurpban nem igazn lehet tallkozni, csak egy-egy pldny van bellk. Nlunk a kzkedvelt szn a black and tan. Valamennyit, mint psztor s rzkutyt tartjk./FONT
Napkzben a nyjat s gazdjukat ksrik s vigyzzk az llatokat.
jjel, mikor mindenki alszik, tveszik vd szerepket.
Sem ngy-, sem ktlb betolakod nem kzelthet terletk fel.
A csaldban a tibeti masztiffok, csakgy mint a tbbi psztorkutya ragaszkod, alkalmazkod. Mindenkit, akit klykkorban bartsgukba fogadtak, tovbbra is "hordatagnak" tekintenek s mindenhov kvetik beren rizve minden veszlytl.
A tibeti masztiffok, mint a tbbi si psztorkutya, alkalmazkod, de nagyon-nagyon nll.
Aki teht tibeti masztiffot hoz a hzhoz, szmolnia kell a psztorkutya-beidegzdsekkel. Nem lehet lban, kennelben, laksban tartani. Ezek a kutyk az ember nll, ntudatos rzi voltak, ebben ltk tl a szzadokat s ezzel a feladattal tudnak csak ltezni. Aki megtagadja tlk rz szerepket, annak nem lesz engedelmes kutyja. Ksn r fajta, csak 3-4 ves korukban vlnak felntt. gy nevelskhz nagy trelemre van szksg. Nem sport kutya, s rz-vd kikpzsre sem szabad vinni. Erre jobban senki nem tudja megtantani ket. Ezt a fajtt semmire sem lehet knyszerteni, minden tettt maga dnti el, oktalan parancsolgatst nem tri, s brmivel prblkozunk, gysem fogja vgrehajtani.
Mozgsszabadsgnak is tudatban kell lennnk. Ezt a kutyt nem lehet a vros 6. emeletn tartani, mg napi 5-6 stltatssal sem. Helyre van szksge, ahol vndorolhat, rizhet. Amikor elviszem a kutyimat kirndulni, a berni s a kuvasz ott jtszik mellettem, de a tibeti mindig elmegy nmaga tjra, majd visszajn, mert soha-soha nem hagyna magamra, de neki kell a terlet, amit be tud jrni.
Mekkora is a do khy? Marco Polo azt rja, hogy a kutyk akkork mint a szamarak. Mrmost: a tibeti szamarak kis termetek, msrszt azzal is magyarzhat, hogy a legszebb kanokat kasztrltk, gy legalbb 10 cm-rel nveltk magassgukat. Nemi rettsg eltt kasztrljk ebeiket a psztorok, ez a kvetkezmnye, hogy elhzdik az epiphysisrs bezrdsa, ezrt a nagy csves csontok hosszabbra nnek, gy jn ltre n. "magasnvs".
Az a vlemny azonban tves, ami szles krben elterjedt, hogy a tibeti masztiffnak risinak kell lennie, a lersokban is az szerepel, hogy 80-100 kg-sak, s 80 cm marmagasak. Ezrt az els pldnyok Eurpba kerlve nagy csaldst okoztak. Semmivel sem nagyobbak, mint egy sarplaninai, vagy kaukzusi juhsz, de kivl szemly- s vagyon rzk. Az 1982-es FCI standard, megfelelen 65-75 cm marmagassgot r el, s 50-70 kg kzttit.
A tibeti masztiff ignytelen kutya, nem egy ris ev, keveset eszik, de vigyzni kell, hogy az fehrjben gazdag legyen. Teljesen mindegy neki, hogy -20oC-on, vagy +30oC-on van, mindig jl rzi magt. Klns trdst nem ignyel, bundjt ki kell nhanapjn fslni. Oda kell figyelni a cspzleti diszplzira.
Remnykedhetnk, hogy a jvben csakgy, mint eddig a tenysztk s kutyatartk felelssggel gondoskodnak arrl, hogy ez a gynyr si kutyafajta mg sokig egszsgben megmaradjon s tovbb vgezhesse hsges rz munkjt.
Bzom benne, hogy ez a kis lers segt abban, hogy ezt a kutyt, ne nzzk rottweiler, s bernthegyi keverknek, sem MAX 3000-nek.
Vincze Szilvia
TIBETI MASZTIFF TENYSZTSI LAPJA
Ez az nnepelt zsiai kutyafajta a legendktl vezve a vgtelennek tn mltbl lpett el. Vrvonala minden valsznsg szerint benne van szmtalan, mra knyesen kivlasztott s kifejlesztett fajtban, amiknek gy rusztikus st lthatjuk benne.
Eurpba a fajtt mindssze tizent ve hoztk be fleg szak-Indibl s Neplbl.
Akrcsak eredeti hazjban Eurpban is a fajta VD s CSALDI kutynak hasznlatos. A tibeti masztiff krnyezetben mindenre vigyz.
A fajta klnbz sznekben jelenhet meg: fekete, fekete s tan (srgs barna), kk, kk s tan, klnbz rnyalat fawn (z- vagy vrses barna). Tibet klnbz tartomnyaiban ms-ms sznt kedveltek.
Klnleges megbecslsben volt rsze a "ngy szem", nagymret vltozatnak (soha le nem hunyt szemek).
A tibeti masztiff nappal tbbnyire szunykl, de az j leszlltval hirtelen fellnkl s mindenre felfigyel.
Lelkileg nyjban l, trsasg kedvel. Kpes ms fajta llatokkal is egytt lni, melyek csaldjnak tagjaiv vlnak.
Hasonlan ms tibeti fajtkhoz a masztiffnak oroszln-szer alkata van:
- tmr, ers test, melyet ketts bunda bort,
- magas s szles koponya kihangslyozott orrtvel (stop),
- ds s durva srny,
- farka elegnsan htrahajl,
- testtartsa macskaszeren elkel, nrzetes ltszatot kelt, ami csodlatot s megbecslst vlt ki.
|