SZAMOJD
A vilg egyik legrgibb hziastott kutyjnak tartjk, br a messzi mltba tûn eredett immr rkre eltemette a vgtelen tundra. Az viszont ktsgtelen, hogy bszke fejtartsval, magabiztos jrsval, zszls farkval, mly s titokzatos tekintetvel, pomps fehr szrtakarjval a szamojd a legelbûvlbb valamennyi szaki fajta kztt...
Nevt a Szibriban l szamojd npcsoporttl kapta. Blcsje is valahol Szibriban, az Ob s a Jenyiszej kztti terleten ringott. Tooke, a sarkkutat 1779-ben beszmolt rla, hogy a szamojdok vadszatra, halszatra, nyjrzsre s sznhzsra hasznltk ezeket a kutykat. „A hossz szrû, fehr – nha fekete – ebek letk minden perct megosztottk gazdikkal, akik jszakra behvtk ket straikba, ahol melegtettk az embereket” – rta Tooke. Egyszval nagy becsben tartottk ezt az llatot, s az els felfedezk, sarkkutatk azt is feljegyeztk, hogy komoly nehzsgekbe tkztt egy-egy szamojd beszerzse, mivel a bennszltt frfiak szinte jobban ragaszkodtak ebeikhez, mint a felesgkhz.
A Dli-sark ttri
A Nyugat teht 1870 tjn, vagyis az els sarkvidki expedcik idejn figyelt fel a sznhz kutykra, kztk a szamojdra. Ilyen kutyk ksrtk Nansent, az Arktisz felfedezjt els expedcijra (1893–1896), majd pr vtized mlva Amundsent a vgtelen jgmezkn, vagyis a szamojdok voltak az els ebek a vilgon, melyek eljutottak a Dli-sarkra. (Mellesleg 1911-ben Scott kapitny csak azrt nem vitt magval szamojdet antarktiszi tjra, mert tlsgosan is szerette a fajtt, nem akarta flldozni ezeket a kutykat. Az expedci valamennyi rsztvev tragikus hallval rt vget!)
Az els szamojdokat a Szibrin t vndorl szrmekereskedk vittk be Angliba, s a fajta kpviselinek bemutatkozsa 1893-ban trtnt, a Leedsben rendezett killtson, az „idegen fajta” osztlyban.
Egszsges, szvs kutya. Flttbb j termszetû, engedelmes, csak gy sugrzik belle a jindulat s a kedvessg. A vgtelensgig ragaszkod, gazdjt mindenhova hajland kvetni. Nagyon szocilis termszetû, idegenekkel szemben is bizalmas, bartsgos. Ez a tulajdonsga magyarzza, hogy igen „gyatra” rz-vd kutynak. Msok azt vetik a szemre, hogy rendkvl „szsztyr”.
Ebbl azonban csupn annyi igaz, hogy az szaki kutyafajtk kzl egyedl a szamojd ugat, de tvolrl sem annyit, mint ltalban a tbbi kutyafajta. A gyerekek nagyszerû pajtsa, mindig vidm, mindig jtkos. Rviden: ez a kutya nem magnyossgra termett, alapvet szksglet nla a csald meghittsge, legyen az kutyafalka vagy emberi kzssg.
A fajta f vonsai
Kzepes termetû, szp, elegns eb. Hossz bundja hfehr. Valamivel nehezebb csontozat s sly, mint az azonos nagysg szibriai husky. Ennek ksznheten inkbb szvs, mint gyors. Sohasem get, inkbb poroszkl. Koponyja k alak, szles, az arcorri rsz mrskelten hossz. A stop jl kihangslyozott. A szemek s a szj krl fekete vonal tallhat. Flei vastagok, felllnak, hromszg alakak. Farka a csnkig r, s a htra kunkorodik. Marmagassga 48–60 cm, slya 23–30 kg.
kutya, mely mosolyg arcn megrzi a Karcsony rmt egsz vben Bk.HCH Gymnt Knnycsepp lmos "Diamond" (t.: Tarsoly Bernadett)
szaki sarkvidk... Grnland, Izland, Alaszka partjai, Szibria... Klns, vad vilg. tezer mter magas hegyek, vgtelen hmezk, gleccserrisok, recseg jgtorlaszok, csendesen sz jghegyek. A samoyede shazja Kzp- s Nyugat-Szibria. A fajta az itt l samoyede npcsoportrl kapta a nevt.
A samoyede-ok nagyrszt halszatbl s vadszatbl lnek, rnszarvast tenysztenek, melyeket vndorlsaik sorn teherhz llatknt is hasznlnak. A samoyede-ok kutyi gy fleg psztor- s vdkutyk voltak a szarvascsordk mellett, alkalmilag a vadszatban is segtettek s ritkbban, de sznhz kutyaknt is meglltk a helyket. Kutyikat s azok munkjt nagy becsben tartottk, ennek megfelelen gondoztk ket, gondoskodtak rluk; ezzel magyarzhat ezeknek a kutyknak a nyltsga, ragaszkodsa az emberhez. Egyes pldnyokat szent llatnak tartottak, melyek melln s htn krmszn, barna, nha fekete, kereszt alak elsznezds volt lthat.
A samoyede np ezzel az egyetlen kutyafajtval rendelkezett, gy egyrtelm, hogy az sszes feladatot velk lttatta el: a gyermekek jtsztrsai voltak, az ember trsa a vadszatban, a psztorkodsban, a nyj terelsben, a sznhzsban.
A samoyede kutyk – nha nem fajtatisztk – rszt vettek az els expedcikon, melyeket a sarkok, az Arktisz s az Antarktisz felfedezsre indtottak. A neves sarkkutat, Nansen els expedcijra (1893. jnius – 1896. augusztus) fehr s fekete-fehr samoyede kutykat vitt magval. Ezekbl az idkbl szrmazik a monds: "a sznhzkutya-fajtk az emberrt dolgoznak, de a samoyede kutyk az emberrel: a hossz s veszlyes utazsok sorn ennek volt a legnagyobb jelentsge."
A samoyede kutyk mint sznhzk nem olyan ersek, mint az alaszkai malamutok vagy az eszkim kutyk s nem olyan gyorsak mint a szibriai huskyk, de munkra val kszsgk, felttlen hsgk s kitartsuk igen rtkes jellemvonsuk. A samoyede kivlan alkalmazhat sportkutyaknt a modern sznhz versenyeken, csak musherja (hajt) ne legyen fanatikusa a tizedmsodperceknek.
Minden sarkvidki kutynak gynevezett "hcips lba" van (vastag szrzettel a lbujjak kztt), tovbb tmtt bundja s ds szrzet farka – az egsz kutya valsgos "eleven hlzsk". Mancsuk kifejezetten erteljes, edzett. A sznhajtk krben az a rgi monds jrja, hogy "a kutya annyit r, amennyit a lbai rnek".
Amikor a fajta az 1890-es vekben bekerlt Angliba, ill. Eurpba, nagyon gyorsan npszer lett. Az els kutykat az szak fel vndorl szrmekereskedk vittk magukkal. Havas terletek hjn inkbb a samoyede eszttikus klseje ragadta meg ket, a kedves, szeretetteljes arc, a bartkoz termszet.
Magyarorszgra 1987-ben hoztk be az els samoyede szukt, amely az els tenyszet megalapozja haznkban (North’s Star kennel). Els almbl szletett North’s Star Astor Charles. Ez a kan a ksbbiekben meghatroz egynisge a magyar samoyede tenysztsnek nemcsak megnyer, elegns klseje, hanem kivl trkt kpessge miatt is. Utdjai kzl tbben szp sikereket knyvelhetnek el a hazai s nemzetkzi killtsokon.
Samoyede – husky fogat 1998. februrjban Galyatetn, a Mtra-Bonzi Kupn (musher: Lussi Norbert)
A samoyede tiszta fehr, krmszn vagy biszkvitszn, meglehetsen zmk alkat szaki-sarki spicc. Mivel a hideg ghajlaton dolgoztatjk, bundja sr, tmtt, jl szigetel. Feje k alak, szles, flei vastagok, felllak, hromszg alakak, a vgk lekerektett, kvl-bell szrs. Szemei stt gesztenye sznek, intelligens s ber kifejezst mutatnak. A havas sztyeppken mozg kutya ers s gyes, j felpts kell, hogy legyen, masszv, szilrd izomzattal. Mozgs kzben, illetve ha a kutya figyel, bozontos farka a htra kunkorodik. Amikor aludni kszl, orrt a farka al rejti, ez lehetv teszi a fagyos leveg elmelegtst, illetve megakadlyozza, hogy a kutya orrba h kerljn.
Jellemz, hogy a samoyede-ok kikeflt aljszrzete fonall sodorhat s rendkvl meleg ruhadarabb dolgozhat fel; sgazdik ltek is ezzel a lehetsggel.
Tvhit, hogy a samoyede vad, haraps, szaki kutya lvn "hideg" fajta. Az szaki kutyk kzl valban ez a fajta ugat a leghangosabban (a husky s a malamut inkbb vonyt vagy tutul!), azonban ezt a tulajdonsgt jelzsre, a figyelem felkeltsre, a terelskor hasznostja. A samoyede mindig az ember mellett lt, akiket szeretett, vdett, akirl gondoskodott olyan mrtkben, ahogy azt a gazdk megkvntk tle: szeretett, ldozatot hozott, lemondott.
A samoyede utnozhatatlan jtszpajtsa a gyerekeknek, figyelmes s rz. Hatrtalanul trelmes, hzogatni hagyja a flt, lovagolni lehet rajta, hagyja magt macerlni. rdek nlkl szeret – ez a psztor tulajdonsga. A haraps samoyede olyan mint a fehr holl, szinte alig fordul el.
Egy samoyede-tl sose kveteljk azt, hogy ms legyen, mint ami. Kezdettl fogva "egynisg", mg ha az ember az eszttikai kllemn vltoztatott, jellemn csiszolt is valamennyit.
Ne csodlkozzunk, – ha egy samoyede a levegben szaglszva kvet egy nyomot (a jgen nem maradnak meg a szagok); – ha egy samoyede a hvs ellenre nem jn azonnal, s ltszlag eltnt (hozzszoktak a hatalmas terletekhez), vissza fognak jnni, ha egy szmukra rdektelen dolgot tallnak; – ha egy samoyede a gazdjt vdi: tudja rtkelni a keveset, a kicsit, tudja mennyire fontos a bartsg, ha az embernek nincs semmije; – ha egy reg samoyede gy jtszik, mintha klykkutya lenne, mert a gyerekeknek gy tetszik; – ha egy samoyede szik; – ha egy samoyede mentkuyaknt dolgozik; – ha egy samoyede tereli a nyjat.
Ne csodlkozzanak semmin, ne kveteljenek semmit, ne krjenek semmit s mgis mindent meg fognak kapni tle.
Ez a samoyede! |