Vidki nemes r: A BEAUCE-I JUHSZKUTYA
Nevezik Beauceron-nak (boszrn), Bas Rouge-nak (b rzs) azaz „alul vrsnek”, utalva ezzel rtharisnys lbra, a neves francia szakr, Colette nyomn pedig mg Gentilhomme Campagnard-nak, teht „vidki nemes rnak” is falusiasan szerny m elegns megjelensre val tekintettel. Hvjuk azonban akrhogy, „egykutya” az mind, ugyanazon fajtrl, a beauce-i (bszi) juhszkutyrl van sz. A francia psztorkutyk kztt ktsgtelenl a Beauceron a legnagyobb, legersebb, leginkbb tekintlyt parancsol eb. Immr hsz esztendeje vente tlagban 40.000 szletst jegyeznek be, s a beauce-i ezzel szilrdan tartja az els helyet a psztorkutyk kztt, valamennyi francia szrmazk rangsorban pedig a 8. helyet foglalja el.
A fajta egybknt komolyabb elismerst egyelre csak hazjban s Belgiumban vvott ki, az utbbi idben viszont mr kezdenek rdekldni irnta Spanyolorszgban, Olaszorszgban, Finnorszgban s Nmetorszgban is. Az Egyeslt llamokban viszont, jllehet mr ott is flfigyeltek r, mind a mai napig nem ismertk el hivatalosan. Neve ellenre a Beauceron nem Beauce szlttje, mint ahogy a Briard sem Brie-ben ltta meg a napvilgot. Annak idejn csupn ezzel akartk megklnbztetni egymstl a kt psztorkutyt, a rvid szrû Beauceront s a hossz szrû Briardot. A fajta trtnete, plyafutsa, jvje nem volt mindig ilyen biztat. A mlt szzad vgn mg csak kizrlag hatalmas birkanyjak krl talljuk, tvol a csaldi tûzhely melegtl vagy a killt ringek izgalmas s remnyteljes nyzsgstl. Minthogy akkoriban mindenek eltt munkakutynak tartottk s akknt is alkalmaztk, ellent kellett hogy lljon az idjrs viszontagsgainak, kordban kellett tartania a rakonctlankod jszgot s habozs nlkl szembe kellett szllnia a ragadozkkal, fknt farkasokkal. Tpusa az idtjt mg nem volt kiforrott, egyntetû, de mr akkor is rusztikus egyszerûsg, intelligencia s ertl duzzad testalkat jellemezte.
Nem ijed meg a sajt rnyktl
A beauce-it a Briarddal egytt egy bizonyos Rozier Abb rta le elsknt a Cours d’Agriculture (A mezgazdasg fejldse) cmû nevezetes munkjban. Az ltala brzolt Beauceron azonban mg tvolrl sem hasonltott ahhoz az ebhez mellyel napjainkban tallkozhatunk. Az 1809-ben megjelent knyv amolyan mszros szelindeknek rajzolta meg hsnket, mindazonltal ezt a tpust tartjk a mai Beauceron snek. 1863-ban a prizsi vilgkillts keretben a munkakutyk kztt bemutattak egy 13 fs psztorkutya csoportot, „melyek tbbsge nagy termetû, felfel ll flû, fekete-cser sznû s igencsak hasonlt a farkashoz, mellyel kzdeni hivatott.” Br a fajtajellemzket rgzt d’Angeville-i standardot 1896-ban hivatalosan elfogadtk s rvnybe lptettk, a szelekci tovbbra is elg kplkeny maradt. Az llomnyban igen sok volt a 75 centi marmagassg „ris”, a sznskla a sznfekettl kezdve a vrsen keresztl egszen a szrkig terjedt, radsul a csersznû rszek gyakran tl „spadtak” voltak. A fedszrzet hosszabb, az arcorri rsz keskenyebb a mainl, a knyk gyakran szttart, karakter tekintetben pedig sok volt az emberrel szemben tlsgosan bizalmatlan egyed. A helyzetet csak bonyoltotta, hogy hanyagsgbl, nemtrdmsgbl vagy vletlenl a beauce-it gyakran kereszteztk a Briarddal s megfordtva.
1911-ben alakul meg a Beauceron-Bartok Klubja, s e kr tagjai fedeztk fel s npszerûstettk a fajta sportos hajlamait, valamint ama kpessgeit, melyek kivl rz-vd s rendrkutyv tettk. Az els vilghborban a beauce-i sszekt- s futrszolglatot lt el. Ezek a sportos-harcias feladatok alaktottk ki „imzst” azoknak a rajongknak s „felhasznlknak” a krben, akik olyan ebet kerestek, amely nem ijed meg a sajt rnyktl! Ez az intelligens, ers fajta a minden krlmnyek kzt magabiztos eb stpusa.
Megfelel gazda kerestetik
Korntsem korn r fajta. Mg idejekorn kzbe kell fogni, mert nfejûsge, nyakassga olykor meghkkent lehet. Az a neki val gazda, aki kpes r, hogy szeretetet s kemnysget egyenl mrtkben s mindig a megfelel idben adagoljon szmra, tudjon helyesen kvetelni s jutalmazni. Ez a viselkeds a kutyt is kiegyenslyozott, s egyltalban „helyre teszi”, ami a beauce-i esetben annl is fontosabb, mivel hajlamos prbra tenni az ember bartjt: „Lssuk csak, ki a klnb legny” felkiltssal! A helyes nevels, megfelel szocializls eredmnye pedig szinte, bszke, kitart, rusztikus, munkabr s munkavgy eb lesz. Naponta kpes akr tbb tz kilomtert is lefutni, ugyanakkor szvesen elheverszget a kandall mellet is. Egyarnt tud alkalmazkodni a vrosi s vidki viszonyokhoz, tarthat a hzban, laksban is, ha mdjban ll a rendszeres testmozgs. Kitûn hzrz, a feladatokat, mg a legkemnyebbeket, legnehezebbeket is boldogan teljesti, csak hogy kedvre tehessen szeretett gazdjnak. A gyerekeket imdja, nyugodt, gyngd a kicsinyekkel szemben, a nagyobbakkal pedig megosztja a jtk rmeit.
Most pedig rszletesebben kllemi adatairl:
Feje: hossz, a marmagassghoz viszonytva 2 az 5-hz, arnyos a trzzsel. Az arcorri rsz sem nem tl keskeny, sem ne hegyes, az ajkak zrtak s szrazak, jl pigmentltak, a fels fedi az alst. Szeme: kerek s igen stt, nem mandula vgs. Fle: magasan tûztt. Ha kuprozzk, flfel mered, enyhn elre hajolva. Egyenes lls, nem tart ssze,nem fut szjjel. Trzse: harmonikus, se nem hossz, se ne rvid. A vlltl a farig mrt testhossz 1–1,5 centimterrel meghaladja a marmagassgot. A szukknl ez valamivel tbb, 1,5–2 centi. A szgy szles s mly. Lbfeje: kerek, erteljes, a karmok mindig feketk. A talp kemny de elasztikus, ruganyos. Farka: legalbb a csnkig r, alacsony tarts. Szre: rvid, sûrû, testhez simul, a fartjkon s a farok alatt enyhn rojtozott. Az alszr igen rvid s tmtt, piheszerû. Szne ltalban egrszrke, de ez sohasem t t a fedszrkn. Szrszne: fekete-cser, a vrs rszek lehetnek tûzvrsek vagy mkus sznûek (bikolor); Arlekin (trikolor), teht fekete, vrs s szrke. Megjegyzend, hogy igazi arlekin vltozatot elg nehz elrni. A hrom szn „rszesedse” arnyos kell hogy legyen, a szrke nem kerlhet tlslyba, s nem szabad, hogy tl vilgos legyen. Az arlekin szrvltozat jogosultsgt egybknt az 1967-es standard rgzti. Marmagassga: a kanoknl 65–70, a szukknl 61–68 cm.
Forrs: www.kutya.hu |