PAPILLON
aprcska arisztokrata
A papillon – ki gondoln – a kontinentlis trpespnielek csaldjba tartozik. Hegyes orrocskjt, apr termett figyelve nehz elhinni, hogy igen kzeli rokona a tmpe orr, dombor koponyj cavalier king charles spnielnek, st: a papillont tekinthetjk a „kirlyi” fajta kzvetlen snek.
Egszen pontosan kt fajtrl kell beszlnnk: a felll flû „pillang” papillonrl s a lg flû „jjelilepkrl”, a phalene-rl. A kt vltozat csupn flben klnbzik egymstl, mgis, ez az aprcska eltrs hatalmas npszerûsget hozott a papillonnak, mg a phalene csupn rnykletet l mellette.
A legkorbbi bizonytkok – rgi freskk – szerint trpespnielek mr a XIII. szzadban lteztek, st gyakori kedvencei voltak az arisztokrcia kpviselinek. A firenzei Santa Croce bazilikban lthat, Utols tlet cmû hres freskn is szerepel egy trpespniel, akrcsak a Medici csald szinte mindegyik letkpn. Festmnyek tansga szerint a fehr-tarka spnielecskk 300 ven keresztl voltak a francia kirlyi udvar laki. A szerencstlen sors Marie-Antoinette is szerette ezeket a kutykat, egyik kedvence mg a brtnbe is elksrte, st – lltlag – mg a veszthelyre is magval vitte a kutyt, br ktsges, hogy a forradalmrok tolerltk-e ezt a nagy llatszeretetet, hiszen a francia forradalom az arisztokratkhoz hasonlan a trpespniel-llomnyra is igen krosan hatott. De visszatrve a festmnyekre, Tiziano, Rubens s Murillo is sok-sok trpespnielt szerepeltetett, a rokokban pedig mg skandinv mester kpein is felfedezni ezeket az aprsgokat. Ezeken a kpeken mindig lg flû kutykat ltni, egszen 1700-ig, mikor Jacob Bogdani egyik csendletn egy ll flû pldny jelenik meg. Azt ma mr persze nem tudjuk kiderteni, hogy ez a felll fl vletlen mutciknt jelent meg vagy ms fajtk bevonsnak ksznhet. Egy biztos, ma mr a papillon sokkal npszerûbb a phalene-nl. Egy idben egybknt az sszes kontinentlis trpespniel httrbe szorult az angol cavalier king chaerles spniel mgtt, csak a XIX. szzad msodik felben kezdtk francia s belga kedvelik jra npszerûsteni.
A papillon kedves, ragaszkod fajta, de korbban nem csupn kellemes termszete miatt tartottak r ignyt: azrt is voltak az elkel dmk lland ksr, hogy elkapdossk az asszonyukon pattog bolhkat s ms lskdket.
A papillon a legaprbb kutyafajtk kz tartozik, a legkisebb pldnyok slya csupn msfl kil, de a nagyobbak is csak maximum 4 s fl kilgrammosak, az 5 kg mr nem kvnatos. Amilyen apr, olyan ntudatos fajta, temperamentumos, energikus, tele letkedvvel. Nemcsak megkapan srmos, de ismeri szerint megdbbent belerzkpessggel rendelkezik, mintha csak olvasna gazdja gondolataiban… Hûsges, lojlis tpus, de idegenekkel szemben is bartsgos. Jtkos, alkalmazkod, gy tbb kutyval vagy ms hzillattal is knnyen egytt tarthat. Intelligens, knnyen tanul, nemcsak a ksrkutya-vizsgt teheti le sikerrel, hanem az obedience feladataival is knnyen boldogul. Ezek utn magtl rtetd, hogy az agility-plyn is kivl versenyz, mintha csak egy aprcska, lkhajtsos szrpamacsot ltnnk szguldani, olyan gyors.
Ausztriban a fajta kpviseli tbb Orszgos Bajnok cmet szereztek, pillanatnyilag is tbb aktv versenyz papillon van az orszgban. Svdorszgban gombakeressre is hasznljk, st a rendrsg is alkalmazza kbtszeres kutynak. Kirndulni is nyugodtan magunkkal vihetjk, trkon is fradhatatlan a papillon, amilyen kicsi, olyan kitart: ugyanakkora tvot kpes teljesteni, mint gazdja.
polsa nem tl bonyolult, hetente egyszer alaposan t kell keflni, a flszrzetet hromnaponta kifslni, hogy ne filcesedjen. Klykvsrls eltt alaposan gondoljuk meg tbb mint egy vtizedre kihat dntsnket, ugyanis a papillonnl nem ritka a 16–17 ves letkor sem.
A trpe spnielek a legelterjedtebb felttelezs szerint Eurpbl szrmaznak, habr azt sem lehet kizrni, hogy seik Kelet-zsibl rkeztek kontinensnkre. A mai phalne-hoz nagyon hasonl kutykat elsknt a XIII. szzadban brzoltak olasz mvszek freskkon s olajfestmnyeken. Ezek a kutycskk ltalban gyerekekkel vagy nemesekkel szerepelnek a kpeken. Elkpzelhet, hogy a vadszatra hasznlt spnielek kztt felbukkan kisebb egyedeket a nknek s gyerekeknek hagytk meg jtszpajtsnak. Egy adag vadszsztn mg napjainkban is felfedezhet a papillonban s phalne-ban. Klnsen Tiziano kpein lthat nagyon sok, egymshoz igen hasonlt trpe spniel. Ebbl egyrszt arra lehet kvetkeztetni, hogy mr akkor, a XVI. szzadban megszilrdult ez a tpus, de ugyan akkor az is elkpzelhet, hogy a fest ugyanazt a nhny kutyt brzolta mindegyik kpn, csupn dekorcis clbl. A XVI. szzad kzeptl mr francia festk mvein is felbukkannak ezek a kutycskk. Az lebek gyors elterjedse a nyugat-eurpai orszgokban nem vletlen: az uralkod csaldok egyms kztti hzassgai sorn a hlgyek ngylb kedvenceiket is magukkal vittk frjk udvarba, de a kutyk kedvelt ajndktrgyak is voltak akkoriban. Habr a – mai hivatalos nevn – kontinentlis trpe spniel Olaszorszgbl kiindulva terjedt el Eurpban, leginkbb a franciknak ksznhet a mai modern fajta kialakulsa. A trpe spnielek ezen tpusa vszzadokon t kedvelt volt a francia udvarban, anlkl, hogy a kutyk klseje tl sokat vltozott volna. Angliban is szerettk a kis mret spnieleket, de inkbb a szlesebb fej, rvidebb pofj ebeket kedveltk, gy a XVIII. szzadra egyrtelmen kett vlt az angol toy spniel s a kontinentlis trpe spniel.
A felll fl, papillon elnevezs vltozat valamikor a XVII. szzad vgn alakulhatott ki, mivel festmnyeken kb. 1700-tl szerepelnek a „pillangk”.
A bcsi termszetrajzi mzeumban egszen klnleges fajtatrtnei emlk lthat: egy piros selyemprnn, vegbura alatt rzik Mria Terzia kutycskjt, akit valamikor 1740 s 1750 kztt preparlhattak.
A francia forradalom utn, akrcsak az arisztokratkra, kutyikra is rossz idk jrtak. A XIX. szzadnak kellett elrkeznie, mire Franciaorszgban s Belgiumban jra felfigyeltek a trpe spnielekre, s megkezdtk a fajtaazonos tenysztst. Ebbl kifolylag kontientlis trpe spniel hivatalosan, az FCI besorolsa szerint is kt fajtagazda orszggal rendelkezik, Franciaorszg s Belgium szmt a fajta shazjnak. Az els fajtalerst 1905-ben fogalmaztk.
A trpe spnielek nagyon vidm, jtkos, lnk, trsasgkedvel jszgok, de egyttal azt is megrzik, ha gazdjuk nyugalomra vgyik. Arra is nagyon rzkenyek, ha valamilyen konfliktus, feszltsg van a csaldban, s ettl nagyon szenvednek, s mindent megtesznek, hogy ismt visszalljon a harmnia. rzkeny, de intelligens fajta. A fiatal kutykat nem ajnlott hossz rkra egyedl hagyni, ezrt rdemes ket prban tartani, de akr egy macska is trsasgot jelent a szmukra. Csak a felntt kutykban alakul ki az a szoks, hogy idvel elalszanak, ha egyedl vannak. Minden vszakban imdnak nagyokat stlni, s taln nem is gondolnnk, de kivl sportkutyk: az agility-vilgbajnoksgon minden vben szerepenke trpe spnielek. Szrzetnek polsa nagyon knny: mivel nincs aljszrzete, ami sszefilcesedhetne, elg hetente egyszer-ktszer tkeflni. Csak a flre kell gyelni, mert ott knnyen csomsodik a szrzet. A fajta vrhat tlagletkora kb. 12 v, de nem ritkk a 15 ves veternok sem.  |