Retrieverek
A Nemzetkzi Kinolgiai Szvetsg nyolcadik fajtacsoportjnak els szekcijt az apportroz kutyk alkotjk, azaz hrom orszg, hat retrievere. Nagy-Britannia ngy, Kanada s az Egyeslt llamok egy-egy fajtt tudhat magnak. A legkisebb, s Eurpban taln a legkevsb ismert retriever a Nova Scotia Duck Tolling azaz vadkacsavadsz retriever. Nmet s angol nyelvterleten gyakran tollernek nevezik ezt a kanadai fajtt.
Nova Scotia Duck Tolling retriever
A fajta neve magyarul j-skciai vadkacsavadsz retrievernek fordthat, habr a „tolling” nem egyszer vadszatot jelent, hanem a kacsavadszat egy specilis mdjt. A vadsz bvhelyet pt a vzparton, innen dobl a kutynak gakat, labdt, amit az visszahoz neki. Ez a gyors ide-oda mozgs felkelti a vzen sz madarak rdekldst, s a part kzelbe, vagyis ltvolsgba csbtja ket. A leltt vagy srlt madarakat is kutya gyjti ssze s viszi a vadszhoz. A vadszok a tolling-jelensget rkknl figyeltk meg, s ezrt tenysztettek ki egy rkhoz hasonlatos, kicsi, vrs vadszkutyt. A Nova Scotia retriever mellett a holland Koojkerhondje a msik ilyen clra hasznlt kutya. rdekes, hogy etolgusok nemcsak rkknl, hanem farkasoknl is megfigyeltk ezt a madrcsalogat magatartsformt.
A fajta pontos kialakulsrl nem sokat tudunk. sei valsznleg az els eurpai telepesekkel rkeztek j-Skciba, ahol spniel szetter, retriever- s collie-tpus kutykkal keveredtek. A XIX. szzad elejn kezdtk tudatosan vadkacsavadszatra tenyszteni. A fajta szlfldjnek Yarmouth tartomnyt tartjk. Korbban hvtk Yarmouth Tollernek s folyami vadkacsavadsz kutynak is. A kanadai kennel klub 1945-ben ismerte el hivatalos fajtaknt, az tvenedik egyed regisztrlst kveten.
A tbbi retrieverhez hasonlan, a toller nagyon intelligens, tanulkony, s igen kitart vadszkutya. Nagyon lelkes s j sz. Igen nagy a veleszletett apportroz kszsge s a jtksztne, ami elengedhetetlen a kacsavadszatnl rhrul feladat sikeres teljestshez.
Chesapeake Bay retriever
Ez az amerikai fajta is szkebb szlhazjrl kapta nevt, habr tulajdonkppen sei Nagy-Britannibl rkeztek az jvilgba. 1807-ben egy angol vitorls hajtrst szenvedett Maryland partjainl. Az amerikai Canton nev haj mentette meg a legnysget. George Law, a Canton tulajdonosnak az unokaccse kt jfundlandi kutyaklykt tallt az angol fedlzeten: egy vrs kant, Sailort, s egy fekete szukt, akit a megment haj tiszteletre Cantonnak neveztek el. George Law megvette a klykket a haj kapitnytl, majd amikor jra tengerre szllt, a kant egy John Mercer nev rnak adta oda, a szukt pedig James Stewart doktornak. A klykket eredetileg az angol haj tulajdonosa rendelte magnak, a kapitnytl kt klnbz vrvonal kutyt krt jfundlandrl. A klykk felnve sem voltak tl nagyok, szrk rvid s sr volt, s mindketten kivl vadszkutynak bizonyultak. Lloyd kormnyz egy tbbszz dollrt r merini kost adott cserbe a kanrt, s magval vitte marylandi birtokra. Sailor utdai messze fldn hresek voltak, s Baltimore-ban Sailornak neveztk a hozz hasonl tpus vadszkutykat. Canton utdai ugyancsak nagy hrnvnek rvendtek a vadkacsavadsz krkben. 1877-ben Baltimore-ban, egy killtson tallkoztak egymssal a Maryland keleti s nyugati partjrl rkez Sailor s Canton leszrmazottak. Olyan feltn volt a kutyk hasonlsga, hogy magtl rtetden kiltottk ki az j fajtt, a Chesapeake Bay Ducking Dogot.
Az Amerikai Kennel Klub 1884-es megalakulsakor Chesapeake blben mr megszilrdult a fajta mai kllemnek megfelel tpus. Az 1800-as vek msodik felben a Carroll Island Gun Club mr trzsknyvet is vezetett a tagjai ltal tenysztett kutykrl. Szerencstlen mdon, nem sokkal a szzadfordul eltt a klub szkhza legett, s a kutykkal kapcsolatos minden dokumentum elgett. A XIX. szzad vgn mg tbb neve is volt a fajtnak – Newfoundland Duck Dog, Red Chester Ducking Dog, Brown Winchester – , de vgl 1890-ben a Chesapeake Bay retriever elnevezs mellett dnttt az ebben az vben megalakul Baltimore’s Chesapeake Bay Dog Club. A nemzeti fajtaklubot 1918-ban alaptottk.
Labrador retriever
A labrador retriever az egyetlen a ngy brit retriever fajta kzl, amelyet nem a szre alapjn, hanem szrmazsi terletrl neveztek el. Trtnete szorosan sszefgg Nagy-Britannival s Kanadval egyarnt. Amerikban mr jval az jvilg eurpai felfedezse eltt ltek kutyk. Newfoundland szigetn az elklntettsgnek ksznheten annyira homogn llomny alakult ki, hogy a ksbbi eurpai spniel s szetter keresztezsek is tbbnyire fekete, szhrtys lb, szni szeret kutykat eredmnyeztek. Ilyen ebekbl a hajsok s kereskedk rvn nagyon sok kerlt Angliba, ahol kezdetben kis jfundlandinak vagy St.John’s kutyknak hvtk ket. Kezdetben az jfundlandi halszok kutyinak az volt a feladata, hogy a horogrl lees halakat odavigyk gazdjuknak, s segtsenek a halszhl kihzsban. Ezeknek a szolglatksz ebeknek engedelmesnek, j sznak, s viszonylag kicsinek kellett lennik, hogy befrjenek a halszcsnakba. Rvid, sr szrzetknek olyan szerkezetnek kellett lennie, hogy a vz, a jg s a h egyarnt leperegjen rla, hogy azt ne vigyk be a csnakba.
A labrador elnevezs Earl of Malmesbury 1887-es levelre vezetik vissza, melyben azt rja, hogy Newfoundlandrl rkezett kutyit labradoroknak hvjk, s a lehet legtisztbban prbljk tenyszteni. Kanadban a nagymret, fekete vzikutyk terjedtek el; az angol karantn pedig vget vetett a tovbbi amerikai importnak. A mai modern labrador kialakulsban risi szerepet jtszott Mr. A. C. Butter Peter of Faskally s Major Portal Flapper nev kutyja. Mindkettjk szrmazsa 1878-ig visszakvethet. Az Angol Kennel Klub 1903-ban ismerte el nll, hivatalos fajtaknt a labrador retrievert.
Curly-coated retriever
A curly-coated – magyarul gndr szr – retriever egyike a legsibb retriever fajtknak, st sokan ppensggel a legsibbnek tartjk. Pontos kialakulsa nem ismert, mert a XVI-XVII. szzadban nagyon sok hasonl szrzet s hasonl clra hasznlt vadszkutya-tpus ltezett, melyeket egymssal is kereszteztek. Valsznleg ma mr kihalt – Large Rough Water Dog, Tweed water Spaniel, Lesser Newfoundland – s mg ltez fajtk – r vzi spniel, Wetterhound, Barbet, uszkr – egyarnt hozzjrultak a gndr szr retriever kialakulshoz, akrcsak a korabeli St. John’s kutyk. Valsznleg szetterek s pointerek is hozzjrultak a fajta mai kllemnek kialaktshoz. XVIII. szzadi nyomatok arrl tanskodnak, hogy a korabeli egyedek nem sokban klnbztek a mai pldnyoktl. A Kennel Klub 1854-ben ismerte el a fajtt. Killtson elszr 1860-ban szerepelt a curly, Birmingham-ben, egy retrievereknek kijellt „vegyes” osztlyban. Az els helyen egy curly kan vgzett, egy mjbarna curly szuka eltt. Csak 1863-tl szerepeltek a retriever fajtk egymstl klnvlasztva a killtsokon. Az els angol fajtaklub 1896-ban alakult. rdekes, hogy a curly sohasem rvendett tl nagy npszersgnek Nagy-Britanniban sem. 1919 jelentette a mlypontot, amikor csupn 5 kutyt regisztrltak. rdekes, hogy kb. 100 vvel ezeltt mg nemcsak vadszkutyaknt hasznltk a fajtt, hanem hzrzsre is. A vadszok elssorban a vzbe esett zskmny apportrozsra hasznltk.
Napjainkban Eurpban kb. 2000 regisztrlt egyed l, szak-Amerikban kb. 1000, Ausztrliban s j-Zlandon szintn kb. 2000 pldny lhet.
Flat-coated retriever
A flat-coated – avagy sima szr – retriever kialakulsa hasonl a labradorhoz. A XIX. szzadban a brit szigetek s szak-Amerika kztt lnk kereskedelem zajlott, s a hajk kutykat is szlltottak egyik orszgbl a msikba. Az 1860-as vekben, a Kennel Club feljegyzsei szerint J. Hull tulajdonban volt kt kivlan dolgoz retriever szuka: Old Bounce s lnya, Young Bounce. Ez a kt kutya nagy szerepet jtszott a fajta kialakulsban. Minden bizonnyal a St.John’s kutykat az 1840-es vekben szetterekkel kereszteztk, ami nagyban hozzjrult a mai kllem kialaktshoz. A mai modern tpus megszilrdtsa tbbek kztt S. E. Shirley-nek, a Kennel Club egyik megalaptjnak, s H. R. Cooke-nak, a Riverside kennel tulajdonosnak ksznhet, aki tbb mint hetven ven t tartott s tenysztett flat-coated retrievereket. Fontos megemlteni dr. Bond Moore-t is, aki kllembrknt mindent elkvetett azrt, hogy az llomny minl egysgesebb vljon. A killtsokon szigoran diszkvalifiklta a nem egyszn fekete, hanem fehr folttal rendelkez egyedeket. Az 1850-es vektl az els vilghborig, a simaszr retriever igen npszer volt mint mindenes vadszkutya. A hbor utn azonban npszersge cskkent, egyre tbben kezdtek rdekldni ms retriever fajtk irnt. Azonban minden rosszban van valami j: a szles krben ismert s elterjedt golden s a labrador retrieverrel szemben, a flat-coated retrievernl ppen a npszertlensg segtett, hogy ne vljon kett a fajta killtsi s munka vonalra. Nagyon kicsi a klnbsg a killtson eredmnyesen szerepl kutyk s a vadszversenyek gyztesei kztt.
Golden retriever
A golden retriever trtnete Lord Tweedmouth nevhez ktdik, aki els srga retrievert, Nous-t 1864 jniusban vsrolta Brightonban. A lord birtoka, Guisachan a Tweed foly mentn fekdt. Ezen a krnyken lt egykor a Tweed Water Spaniel. Nous-t egy ilyen vzispniellel, Belle-lel proztattk. Tlk szletett Crocus, Cowslip, Primrose s Ada. Cowslipet ismt egy spniellek fedeztettk, majd egy tlk szrmaz klykt Adval. A lord a srga szn kutykat preferlta, s elssorban vonaltenysztst alkalmazott. Nous s Cowslip tbbszr is szerepelt egy-egy trzsknyvn. A XIX. szzad vgre a golden retrieverek nagyon npszerv vltak Angliban. 1913-ban szerepeltek elszr kln osztlyban a killtsokon mint golden vagy yellow retrieverek. A Kennel Klub is ebben az vben ismerte el hivatalos fajtaknt, majd 1920-ban nyerte el a fajta vgleges elnevezst mint golden retriever.
Egszen 1952-ig, amikor megtalltk a Lord Tweedmouth ltal vezetett trzsknyvet, sokan azt hittk, hogy a golden retriever orosz cirkuszosok kutyitl szrmazik, akiket a Lord 1858-ban ltott szerepelni Brightonban. A legenda szerint ezek az intelligens ebek annyira megtetszettek Guisachan urnak, hogy mind a nyolcat megvette, s tenysztsbe fogta. A terit Lord Tweedmouth unokaccse, Earl of Ilchester cfolta meg a megtallt trzsknyvvel, melybe 1835 ta a Guisachan birtok minden kutyjt bejegyeztk, mde orosz kutyk nem szerepeltek benne. Mindaddig a Nous nev kutyrl is azt hittk, hogy egyike az oroszoknak. De a Lord unokja kijelentette, hogy nagyapja els srga kutyjt egy vargtl vette Brightonban. A klyk egyetlen srgaknt szletett egy fekete alomban, s a varga tartozs fejben kapta egy vadrtl. |