Csula and the dogs
Csula and the dogs
 
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
 
Indulás: 2005-08-11
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Retrieverek

Retrieverek

A Nemzetközi Kinológiai Szövetség nyolcadik fajtacsoportjának első szekcióját az apportírozó kutyák alkotják, azaz három ország, hat retrievere. Nagy-Britannia négy, Kanada és az Egyesült Államok egy-egy fajtát tudhat magáénak.
A legkisebb, és Európában talán a legkevésbé ismert retriever a Nova Scotia Duck Tolling azaz vadkacsavadász retriever. Német és angol nyelvterületen gyakran tollernek nevezik ezt a kanadai fajtát.

Nova Scotia Duck Tolling retriever

A fajta neve magyarul új-skóciai vadkacsavadász retrievernek fordítható, habár a „tolling” nem egyszerű vadászatot jelent, hanem a kacsavadászat egy speciális módját. A vadász búvóhelyet épít a vízparton, innen dobál a kutyának ágakat, labdát, amit az visszahoz neki. Ez a gyors ide-oda mozgás felkelti a vízen úszó madarak érdeklődését, és a part közelébe, vagyis lőtávolságba csábítja őket. A lelőtt vagy sérült madarakat is kutya gyűjti össze és viszi a vadászhoz. A vadászok a tolling-jelenséget rókáknál figyelték meg, és ezért tenyésztettek ki egy rókához hasonlatos, kicsi, vörös vadászkutyát. A Nova Scotia retriever mellett a holland Koojkerhondje a másik ilyen célra használt kutya. Érdekes, hogy etológusok nemcsak rókáknál, hanem farkasoknál is megfigyelték ezt a madárcsalogató magatartásformát.

A fajta pontos kialakulásáról nem sokat tudunk. Ősei valószínűleg az első európai telepesekkel érkeztek Új-Skóciába, ahol spániel szetter, retriever- és collie-típusú kutyákkal keveredtek. A XIX. század elején kezdték tudatosan vadkacsavadászatra tenyészteni. A fajta szülőföldjének Yarmouth tartományt tartják. Korábban hívták Yarmouth Tollernek és folyami vadkacsavadász kutyának is. A kanadai kennel klub 1945-ben ismerte el hivatalos fajtaként, az ötvenedik egyed regisztrálását követően.

A többi retrieverhez hasonlóan, a toller nagyon intelligens, tanulékony, és igen kitartó vadászkutya. Nagyon lelkes és jó úszó. Igen nagy a veleszületett apportírozó készsége és a játékösztöne, ami elengedhetetlen a kacsavadászatnál ráháruló feladat sikeres teljesítéséhez.

Chesapeake Bay retriever

Ez az amerikai fajta is szűkebb szülőhazájáról kapta nevét, habár tulajdonképpen ősei Nagy-Britanniából érkeztek az újvilágba. 1807-ben egy angol vitorlás hajótörést szenvedett Maryland partjainál. Az amerikai Canton nevű hajó mentette meg a legénységet. George Law, a Canton tulajdonosának az unokaöccse két újfundlandi kutyakölyköt talált az angol fedélzeten: egy vörös kant, Sailort, és egy fekete szukát, akit a megmentő hajó tiszteletére Cantonnak neveztek el. George Law megvette a kölyköket a hajó kapitányától, majd amikor újra tengerre szállt, a kant egy John Mercer nevű úrnak adta oda, a szukát pedig James Stewart doktornak. A kölyköket eredetileg az angol hajó tulajdonosa rendelte magának, a kapitánytól két különböző vérvonalú kutyát kért Újfundlandról. A kölykök felnőve sem voltak túl nagyok, szőrük rövid és sűrű volt, és mindketten kiváló vadászkutyának bizonyultak. Lloyd kormányzó egy többszáz dollárt érő merinói kost adott cserébe a kanért, és magával vitte marylandi birtokára. Sailor utódai messze földön híresek voltak, és Baltimore-ban Sailornak nevezték a hozzá hasonló típusú vadászkutyákat. Canton utódai ugyancsak nagy hírnévnek örvendtek a vadkacsavadász körökben. 1877-ben Baltimore-ban, egy kiállításon találkoztak egymással a Maryland keleti és nyugati partjáról érkező Sailor és Canton leszármazottak. Olyan feltűnő volt a kutyák hasonlósága, hogy magától értetődően kiáltották ki az új fajtát, a Chesapeake Bay Ducking Dogot.

Az Amerikai Kennel Klub 1884-es megalakulásakor Chesapeake öbölben már megszilárdult a fajta mai küllemének megfelelő típus. Az 1800-as évek második felében a Carroll Island Gun Club már törzskönyvet is vezetett a tagjai által tenyésztett kutyákról. Szerencsétlen módon, nem sokkal a századforduló előtt a klub székháza leégett, és a kutyákkal kapcsolatos minden dokumentum elégett. A XIX. század végén még több neve is volt a fajtának – Newfoundland Duck Dog, Red Chester Ducking Dog, Brown Winchester – , de végül 1890-ben a Chesapeake Bay retriever elnevezés mellett döntött az ebben az évben megalakuló Baltimore’s Chesapeake Bay Dog Club. A nemzeti fajtaklubot 1918-ban alapították.

Labrador retriever

A labrador retriever az egyetlen a négy brit retriever fajta közül, amelyet nem a szőre alapján, hanem származási területéről neveztek el. Története szorosan összefügg Nagy-Britanniával és Kanadával egyaránt. Amerikában már jóval az Újvilág európai felfedezése előtt éltek kutyák. Newfoundland szigetén az elkülönítettségnek köszönhetően annyira homogén állomány alakult ki, hogy a későbbi európai spániel és szetter keresztezések is többnyire fekete, úszóhártyás lábú, úszni szerető kutyákat eredményeztek. Ilyen ebekből a hajósok és kereskedők révén nagyon sok került Angliába, ahol kezdetben kis újfundlandinak vagy St.John’s kutyáknak hívták őket. Kezdetben az újfundlandi halászok kutyáinak az volt a feladata, hogy a horogról leeső halakat odavigyék gazdájuknak, és segítsenek a halászháló kihúzásában. Ezeknek a szolgálatkész ebeknek engedelmesnek, jó úszónak, és viszonylag kicsinek kellett lenniük, hogy beférjenek a halászcsónakba. Rövid, sűrű szőrzetüknek olyan szerkezetűnek kellett lennie, hogy a víz, a jég és a hó egyaránt leperegjen róla, hogy azt ne vigyék be a csónakba.

A labrador elnevezés Earl of Malmesbury 1887-es levelére vezetik vissza, melyben azt írja, hogy Newfoundlandről érkezett kutyáit labradoroknak hívják, és a lehető legtisztábban próbálják tenyészteni. Kanadában a nagyméretű, fekete vízikutyák terjedtek el; az angol karantén pedig véget vetett a további amerikai importnak. A mai modern labrador kialakulásában óriási szerepet játszott Mr. A. C. Butter Peter of Faskally és Major Portal Flapper nevű kutyája. Mindkettőjük származása 1878-ig visszakövethető. Az Angol Kennel Klub 1903-ban ismerte el önálló, hivatalos fajtaként a labrador retrievert.

Curly-coated retriever

A curly-coated – magyarul göndör szőrű – retriever egyike a legősibb retriever fajtáknak, sőt sokan éppenséggel a legősibbnek tartják. Pontos kialakulása nem ismert, mert a XVI-XVII. században nagyon sok hasonló szőrzetű és hasonló célra használt vadászkutya-típus létezett, melyeket egymással is kereszteztek. Valószínűleg ma már kihalt – Large Rough Water Dog, Tweed water Spaniel, Lesser Newfoundland – és még létező fajták – ír vízi spániel, Wetterhound, Barbet, uszkár – egyaránt hozzájárultak a göndör szőrű retriever kialakulásához, akárcsak a korabeli St. John’s kutyák. Valószínűleg szetterek és pointerek is hozzájárultak a fajta mai küllemének kialakításához. XVIII. századi nyomatok arról tanúskodnak, hogy a korabeli egyedek nem sokban különböztek a mai példányoktól. A Kennel Klub 1854-ben ismerte el a fajtát. Kiállításon először 1860-ban szerepelt a curly, Birmingham-ben, egy retrievereknek kijelölt „vegyes” osztályban. Az első helyen egy curly kan végzett, egy májbarna curly szuka előtt. Csak 1863-tól szerepeltek a retriever fajták egymástól különválasztva a kiállításokon. Az első angol fajtaklub 1896-ban alakult. Érdekes, hogy a curly sohasem örvendett túl nagy népszerűségnek Nagy-Britanniában sem. 1919 jelentette a mélypontot, amikor csupán 5 kutyát regisztráltak. Érdekes, hogy kb. 100 évvel ezelőtt még nemcsak vadászkutyaként használták a fajtát, hanem házőrzésre is. A vadászok elsősorban a vízbe esett zsákmány apportírozására használták.

Napjainkban Európában kb. 2000 regisztrált egyed él, Észak-Amerikában kb. 1000, Ausztráliában és Új-Zélandon szintén kb. 2000 példány élhet.

Flat-coated retriever

A flat-coated – avagy sima szőrű – retriever kialakulása hasonló a labradoréhoz. A XIX. században a brit szigetek és Észak-Amerika között élénk kereskedelem zajlott, és a hajók kutyákat is szállítottak egyik országból a másikba. Az 1860-as években, a Kennel Club feljegyzései szerint J. Hull tulajdonában volt két kiválóan dolgozó retriever szuka: Old Bounce és lánya, Young Bounce. Ez a két kutya nagy szerepet játszott a fajta kialakulásában. Minden bizonnyal a St.John’s kutyákat az 1840-es években szetterekkel keresztezték, ami nagyban hozzájárult a mai küllem kialakításához. A mai modern típus megszilárdítása többek között S. E. Shirley-nek, a Kennel Club egyik megalapítójának, és H. R. Cooke-nak, a Riverside kennel tulajdonosának köszönhető, aki több mint hetven éven át tartott és tenyésztett flat-coated retrievereket. Fontos megemlíteni dr. Bond Moore-t is, aki küllembíróként mindent elkövetett azért, hogy az állomány minél egységesebbé váljon. A kiállításokon szigorúan diszkvalifikálta a nem egyszínű fekete, hanem fehér folttal rendelkező egyedeket. Az 1850-es évektől az első világháborúig, a simaszőrű retriever igen népszerű volt mint mindenes vadászkutya. A háború után azonban népszerűsége csökkent, egyre többen kezdtek érdeklődni más retriever fajták iránt. Azonban minden rosszban van valami jó: a széles körben ismert és elterjedt golden és a labrador retrieverrel szemben, a flat-coated retrievernél éppen a népszerűtlenség segített, hogy ne váljon ketté a fajta killítási és munka vonalra. Nagyon kicsi a különbség a kiállításon eredményesen szereplő kutyák és a vadászversenyek győztesei között.

Golden retriever

A golden retriever története Lord Tweedmouth nevéhez kötődik, aki első sárga retrieverét, Nous-t 1864 júniusában vásárolta Brightonban. A lord birtoka, Guisachan a Tweed folyó mentén feküdt. Ezen a környéken élt egykor a Tweed Water Spaniel. Nous-t egy ilyen vízispániellel, Belle-lel pároztatták. Tőlük született Crocus, Cowslip, Primrose és Ada. Cowslipet ismét egy spániellek fedeztették, majd egy tőlük származó kölyköt Adával. A lord a sárga színű kutyákat preferálta, és elsősorban vonaltenyésztést alkalmazott. Nous és Cowslip többször is szerepelt egy-egy törzskönyvön. A XIX. század végére a golden retrieverek nagyon népszerűvé váltak Angliában. 1913-ban szerepeltek először külön osztályban a kiállításokon mint golden vagy yellow retrieverek. A Kennel Klub is ebben az évben ismerte el hivatalos fajtaként, majd 1920-ban nyerte el a fajta végleges elnevezését mint golden retriever.

Egészen 1952-ig, amikor megtalálták a Lord Tweedmouth által vezetett törzskönyvet, sokan azt hitték, hogy a golden retriever orosz cirkuszosok kutyáitól származik, akiket a Lord 1858-ban látott szerepelni Brightonban. A legenda szerint ezek az intelligens ebek annyira megtetszettek Guisachan urának, hogy mind a nyolcat megvette, és tenyésztésbe fogta. A teóriát Lord Tweedmouth unokaöccse, Earl of Ilchester cáfolta meg a megtalált törzskönyvvel, melybe 1835 óta a Guisachan birtok minden kutyáját bejegyezték, ámde orosz kutyák nem szerepeltek benne. Mindaddig a Nous nevű kutyáról is azt hitték, hogy egyike az oroszoknak. De a Lord unokája kijelentette, hogy nagyapja első sárga kutyáját egy vargától vette Brightonban. A kölyök egyetlen sárgaként született egy fekete alomban, és a varga tartozás fejében kapta egy vadőrtől.

 

2006.10.19
Könyvajánló

2006.10.15.
Még egy kis zöld a szövegekben.
Néhány felesleges menü törlése.

 

 

 

 

 

 
 
2023. Július
HKSCPSV
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 

 
 
 
 
 
 

101 DOLOG, AMIT JÓ LETT VOLNA TUDNI A KUTYÁKRÓL
SAILLE, THOMAS

Meglátjuk,megszeretjük.
Hazavisszük, mert olyan
édes...De legtöbben nem
tudjuk, mire vállalkoztunk.
 A könyv olyan gazdik
megfigyeléseit tartalmazza,
akik már eltöltöttek egy
bizonyos időt kedvencükkel,
és megismerték a kutya és
az ember békés egymás
mellett élésének alapvető
szabályait, törvényeit.

Forrás:www.kutya.hu
 
Befogadnál egy menhelyi kutyát?

Persze!!
Igen
Talán
Dehogyis!
Haggyá má!
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szerinted jó,hogy vannak tenyésztői linkek az oldalon?

Igen
Nem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
 
 
 
 

A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77