Csula and the dogs
Csula and the dogs
 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
 
Induls: 2005-08-11
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bullmasztiff

Bullmastiff a kutyavilg "Oroszlnja"

Mint azt a trtnelembl is tudhatjuk, tbbek kztt Charles Dickens regnyeiben is olvashatjuk, a viktrinus Angliban sok volt az hez szegnyember, akik rknyszerltek az orvvadszatra. Ezrt a cselekedetkrt azonban lebuks esetn ktl ltali hall volt a bntets, s hogy ezt elkerljk a tetten rt vadorzk, gyakran meggyilkoltk az erd vadrt. A vadrknek olyan klnleges kutykra volt szksgk, mint pldul a mastiff, amely kiegyenslyozott, btor s ers.

Szmukra az idelis kutya, az eredetileg "jjeli vadrkutynak" nevezett bullmastiff, amelyet meglehetsen hatrozott elkpzelssel s cllal tenysztettek ki.

Szksg volt azokra az egyedlll tulajdonsgokra, hogy csendben fogadja az ellensget, csak parancsra tmadjon, leterti s fogva tartja a tmadt, betolakodt, de soha nem sebesti meg, nem marcangolja szt ellenfelt.

Akkoriban kedvelt volt a cskozott szn, jl rejtzkd hatsa miatt, br manapsg a legkedveltebb sznek kz a vrs, ers fekete maszkkal, tartozik. Az jjeli rjratokon ezek a kutyk kivl szimatukkal megreztk, hogy idegen jr az erdei birtokon, akit csndben nyomonkvettek s kmletlenl fldredntttek.

1860-tl 1924-ig, amikor is 1924-ben a BKC hivatalosan elismerte a bullmastiffot, a tenysztk a tkletes vadorz-elhrt kutya ltrehozsn fradoztak. 1924-ben 191 bullmastiffot regisztrltak. Az ekkoriban egyik leghresebb tenyszt Mr.S.E. MOSELEY, aki els alapt elnke volt a NEMZETI BULLMASTIFF RENDRKUTYA KLUBNAK, amelyet 1925-ben alaptottak.

Mr.S.E. MOSELEY a bullmastiff tenyszetrl a kvetkezket mondja.

"Hogy azt a kutyafajtt tenysszem ki, amely dominnsan egyesti az ltalam nagyra rtkelt mastiff s angol bulldog fajtt, a kvetkez terv szerint dolgoztam.

Egy 60% mastiff s 40% buldog szrmazs kutyt volt clom kitenyszteni. Proztattam mastiff szukt, bulldog kannal, gy 50-50%-os arnyt rtem el. Ebbl a tenyszetbl egy szukt fedeztettem egy mastiff kannal, melynek klykei 75%-ban mastiffok lettek, 25%-ban buldogok. Ezeket a kutykat fedeztetve egy 50-50%-os keresztezsbl addik egy 62,5% mastiff s 35,5% buldog. Ebbl a keresztezsbl szrmaz szukt fedeztettem egy 50-50%-os kannal, majd ezek klykeibl egy szukt fedeztettem egy 50-50%-os kannal, majd ezek klykeibl egy szukt fedeztettem egy 62,5%-os mastiff, 37,5%-os buldog kannal.

Ezen mdon ltrejtt a 60%-os mastiff s a 40%-os buldog: ez a bullmastiff."

Minden alombl csak a legersebb, legegszsgesebb, szvs, j idegzet klyk kerlhetett be a tenysztsbe s lete els ngy hnapjban knyeztettk, babusgattk, majd egyb kutyk s hzillatok kzt is neveltk, hogy kellkppen hozzszokjon jelenltkhz, de tvolsgot is tartson velk szemben. Erre azrt volt szksg, hogy ksbb se vonjk el a figyelmt ms llatok.

Ezutn kapott a kutya egy komolyabb kikpzst, kb. olyat, mint a "tengerszgyalogosok". Megtanult a falakon, rkokon, akadlyokon tugrani, tszni a folykon s nem flni a puskaropogstl. Nyolc hnapos korban szjkosrral flszerelve embert kellett megtallnia a terepen. S minthogy az ember bottsekkel fogadta, a kezdetben gyantlan jonc, gyorsan megtanulta, hogy br szjkosrban harapni nem tud, de le kell dntenie az ellenfelt, ha nem akarja, hogy t ssk le a fldre. Ezt a gyakorlatot j prszor megismteltk, gy hogy a kutya egyre nagyobb tseket kapott, gy aztn termszetesen maga is egyre kemnyebb tmadv vlt, persze ezeket a feladatokat csak parancsra vitte vghez.

1901-ben a kvetkez trtnetet lehetett olvasni egy korai bullmastiffrl: "A Thorneywood kennel tulajdonosa Mr. BURTON egy kutyabemutatra (nem versenyeztets cljbl) egy "jjeli vadrkutyt" hozott s egy fontot grt annak, aki el tud meneklni az kutyja ell. Az egyik nz, aki tapasztalt kutyatart volt, az sszegylt publikum nagy mulatsgra, jelentkezett is. Jkora elnyt kapott, azutn utnaeresztettk a kutyt. Az eb pillanatok alatt utolrte s egy ugrssal lednttte a lbrl a meneklt. Embernk vitzl kzdtt, de jra s jra ledntttk valahnyszor megprblt lbra llni, s vgl a kutya leszortva tartotta a fldn, mg a gazda oda nem rt s ki nem szabadtotta. Az illet hromszor ksrelte meg a dolgot, de egyszer sem sikerlt, nem volt kpes elmeneklni a hatalmas ebllat ell."

A msodik vilghborban a bullmastiff hasznlati kutyaknt is szolglt az angol hadseregben. A hbors nsg s bombzsok sorn igencsak lecsappant a bullmastiffok szma. sszesen 7 pldnyt tartottak nyilvn Angliban, a hbor utn.

1947-ben Brit Kolumbibl 2 szp klykt hoztak az llomny felfrisstse rdekben, gy 1950-ben, mr 50 egyedet jegyezhetett a Brit Kennel Klub.

A bullmastiffrl nem igazn mondhat el, hogy klnsebb npszersgnek rvendene Angliban, mint ms orszgokban. A fajtnak mindenhol megvannak a maga fanatikus hvei.

Napjainkban, az anyaorszgban vente 400-500 klykt nevelnek. Sok aktv, de az angol viszonyokhoz kpest relative kis szm kennel van. Nagyon kevs az a tenyszet, ahol gynevezett tmegtenyszts van. ltalban egy kennelben 2-3 szuka van s a tenyszts egy egszsges alapokon nyugv folyamat. Ez is azt bizonytja, hogy Angliban a tenyszkutyk sznvonala kiegyenltettnek tnik. Hiszen a bullmastiff egy p, ers csontozat, meglepen j mozgs, szilrd karakter, egysges megjelens kutya.

Haznkban is igen npszer ez a csodlatos fajta, megfelelhet minden kutyaszeret, kedvel ember s csald szmra. Hiszen kivl ksr, de ugyanakkor nzetlenl szeret, hsges trsra lelhet mindenki a bullmastiffban. Taln az egyetlen olyan rz-vd fajta, amely egy igazi, nagy, szeld csaldi kutya, mrhetetlen trelmvel viseli a gyermekek nystlst, jtkt. Akr egsz napot kpes gazdja lba mellett eltlteni, de mindezek mellett biztonsggal bzhat r szeretteink, rtkeink s vagyonunk rzse, hiszen mr puszta ltvnya is elegend a rablk-betrk elriasztshoz.

Standard

ltalnos megjelens:

Ers testfelpts, arnyos termet, nagy ert mutat kutya, amely azonban nem nehzkes.

Termszett lnksg (biztonsg), megbzhatsg, kitarts s bersg jellemzi.

Fej s koponya:

A koponya ers s szgletes minden oldalrl nzve jl kirajzold rncokkal, ha izgalmi llapotban van, de nyugalmi llapotban nem. A koponya krmrete kb. azonos a marmagassggal. A koponya szles s mly, kellen telt pofkkal. A pofa rvid. Az orrtkr s a stop tvolsga nem tbb mint az egsz fej hossznak egyharmada. Szles a szem alatt s csaknem olyan szles az orrhegyig, szgletes s hatrozottan elvgott, derkszget alkot az arcorr fels vonalval, s ugyanakkor arnyos a koponyval. Az llkapocs szles, egszen a vgig. Az orrtkr szles, szembl nzve tg orrlyukakkal, sima s nem hegyes, nem is nyomott. Kifejezett stop. Az ajkak nem lgnak, nem nylnak az llkapocs (als vonala) szle al.

Szemek:

Stt vagy mogyorbarna, kzpnagy, a pofa szlessge kvetkeztben egymstl jl elvlasztott. A szemek kztt barzda hzdik. A vilgos vagy srga szemszn durva hibnak szmt.

Flek:

V-alakak, magasan s tvol tzttek, a tark vonalban a fejnek szgletes jelleget adva helyezkednek el. A koponya ngyszgletes jellege a helyes fltzssel s fltartssal alakul ki, amely felttlenl fontos. A flek kicsik s sttebb sznek, mint a test tbbi rsze. Figyel llsban a flek hegye a szemek vonalba r. Az n. rzsafl (oly mdon htracsavarodott fl, hogy a kagyl belseje ltszik) hiba.

Szj, fogazat:

Kisfok elreharaps megengedett, de nem jelent elnyt. A szemfogak nagyok s jl elklnlk. A tbbi fog ers s szablyosan sorbarendezett.

Nyak:

Jl velt, kzepesen hossz, nagyon izmos, krmrete csaknem azonos a koponyval.

Ells testrsz:

A mellkas szles s mly, hosszan nylik egszen a mells lbakig mly elmellel. A vllak izmosak, ferdn nyugvk, erteljesek, de nem tlzottan teltek. A mells vgtagok egyenesek s ersek, j csontozatak, szlesek (szlesen llk), szles s egyenes ellnzetet kpeznek. A lbt egyenes s ers.

Trzs:

A ht rvid s egyenes, amely kompakt hatst kelt, de nem tl rvid, hogy a mozgkonysgot veszlyeztesse. A pontyht s a sppedt ht hiba.

Htuls testrsz:

Szles s izmos gyk, mly lgykkal. A htuls vgtagok ersek s izmosak, jl fejlett combbal, jelzik az ert s mozgkonysgot. Mrskelten szgelt csnk. A tehnlls hiba.

Mancsok:

Boltozatos macskamancsok velt lbujjal, kemny talpprnval. Kvnatos a stt karom. A sztterl mancs hatrozott hiba.

Farok:

Magasan tztt, tvnl ers, a hegye fel fokozatosan keskenyed. Elri a csnkot, egyenes vagy hajltottan hordott (de nem kopszeren). A trtt farok slyos hiba.

Jrsmd, mozgs:

Mozgsa ert sugroz, cltudatossgot tkrz. Mozgsban sem a mells vgtagok, sem a htuls vgtagok nem keresztezik egymst (kaszl jrsmd), egyenes vonal, egyenletes elrehaladskor. Kiegyenslyozott, harmonikus mozgs jellemzi.

Szrzet:

Rvid s kemny, amely vd az idjrs viszontagsgaival szemben, szorosan a testhez simul. A hossz, selymes vagy gyapjasodsra hajlamos szrzet hibs.

Szn:

A cskos minden rnyalata, a fawn (fak) vagy vrs, csak a szn tiszta, egyntet s hatrozott legyen. Kis fehr jegy a mellkason megengedett, ms fehr jegy nem kvnatos. Nlklzhetetlen a stt pofa, ugyangy a stt tnus egszen a szemekig, tovbb a stt jegyek a szem krl, amelyek egyttesen a kvnatos kifejezst biztostjk.

Mretek:

Marmagassg: kanok: 63,5-68,5 cm; szukk: 61-66 cm

Sly: kanok: 50-59 kg; szukk: 41-50 kg

Nagyon fontos a mret s a sly arnya, harmnija. Lnyeges az erteljessg, mozgkonysg, egszsg.

Megjegyzs:

A kanoknak kt, szemmel lthatan jl fejlett, a herezacskban elhelyezked herkkel kell rendelkeznie

.

A fajta kialakulsa

Hogy megrtsk ennek a nagyszerû fajtnak kialakulst, fontos megismernnk korabeli trsadalmi krnyezett. Klnsen Charles Dickens regnyei adnak hû kpet a XVIII–XIX. szzadi Anglia gazdasgi s trsadalmi ellenttektl feszl vilgrl: ezekbl megismerhetjk a nincstelen, gyakran hez falusi s vrosi tmegek haragjt, mellyel a fldbirtokosra, vagy ppen a gyrtulajdonosokra tekintettek. Ebben a korban a bûnzs valban egyet jelentett a meglhetssel, s a tolvajok leggyakrabban az ennival megszerzsrt loptak, s gyakori jelensg volt, hogy a nagybirtokok erdeiben vadorzsra knyszerltek. Mivel elfogsuk esetn igen szigor bntets vrt rjuk, vdekezsk is kegyetlen s gyilkos volt.

rthet ht, mirt prblkoztak a vadrk (Gamekeepers) olyan kutyafajta kitenysztsvel, amely veszlyes munkjuk sorn kpes megvdeni ket. Olyan kutykra vgytak, amely csndben, akr rkig is mozdulatlanul lapul rejtekhelyn, majd gazdja parancsra azonnal a vadorzra (poacher) rohan s hatalmas erejvel fldhz szegezi azt, eslyt sem hagyva tmadsra vagy meneklsre. Elszr a szarvasok vadszatnak mestervel, az r farkas ebbel prblkoztak, ez azonban gyengcsknek bizonyult egy felfegyverzett vadorz elfogshoz, s a kell hatrozottsg is hinyzott belle. Prblkoztak a masztiffal, „aki” viszont hatalmas termete miatt kevsb volt hatkony a menekl bûnzk ldzsben. A korabeli bulldog nagyobb termetû vltozatnak alkalmazsval is prblkoztak, de ez a kutya akkori formjban tlsgosan nyugtalannak, makacsnak s kezelhetetlennek bizonyult.

J lenne tudni, kinek tmadt vgl az a nagyszerû tlete, hogy a kt fajtt keresztezzk egymssal, mindenesetre megindult egy olyan kutya kitenysztse, amely tvzi a masztiff nyugodtabb, csndesebb termszett a bulldog robbankonysgval, frgesgvel, s mely gy lehetv teszi a vadorzk tetten rst. Ez a ksrlet meghozta a vrva-vrt eredmnyt: a vadrk tkletes segtjeknt „megalkotott” kutya nagy, de nem lass, akinek nem jelentett gondot a menekl vadorz berse, ugyanakkor bsges ertartalkkal rendelkezett akr a legersebb ember feldntshez s fogva tartshoz. Fontos, hogy az j „fajta” kellen higgadt termszetû volt: nem „gurult be” s nem tpte szt a lefogott szemlyt, mg akkor sem, ha az hatrozottan ellenllt, st esetleg meg is sebestette a ngylb vadrt. Akkoriban a brsg el lltott bûnznek minden eslye megvolt a hallos tletre, gy elkpzelhet, milyen vehemencival vdekezett az erdkerlvel szemben s kzdtt szabadsgrt az t fogva tart kutyval.

Az j tpus kutyk gyorsan elterjedtek ebben a feladatkrben, s flelmetes hrk mindenhov eljutott. A vadorzk valsggal rettegtek tlk, mint ahogyan arrl Richard Jeffries is beszmol „The Gamekeeper at Home” (1879) cmû knyvben: „… ha szembekerltek a vadrrel, igyekeztek elszr a kutyjt lelni.” Egy msik anekdota szerint „… a krnyk sszes csirkefogja tudta, hogy ha beteszik a lbukat a birtokra, Growler szrevtlenl ott terem… a htuk mgtt, lednti ket a lbukrl, s lefogva tartja ket egszen addig, amg a vadr oda nem r.”

Ilyen krlmnyek kztt minden vadorz meggondolta, hol prbljon meg trt vagy hurkot vetni a nyulaknak, zeknek.

A fajta els rsos emltse a francia Buffon nevhez fûzdik: 1791-ben megjelent „Termszetrajz” cmû knyvben mr beszmol a bulldog s masztiff keresztezsekbl szrmaz kutykrl, „nehz bulldognak” nevezve ket. Kornak egyik leghresebb kutyaszakrtje, Stonehenge arrl rt 1859-ben, hogy a korbbi idkben klnbz mrtkben kereszteztk a kt fajtt, ez tulajdonkppen nem ms, mint a mszroskutya „visszaszrmaztatsa” volt az stpushoz.

Vannak azonban ms vlemnyek is a fajta szrmazsval kapcsolatban: Clifford L. Hubbard pldul arra emlkeztet, hogy ppen a bullmasztiff egyik seknt szmon tartott ancient bulldog kialakulsban jtszottak szerepet a kisebb testû s frgbb masztiffok, mg a IX–X. szzad krnykn. Ezek kpesek voltak elltni a masztiff feladatkrt, gy a marhk lefogst is. Hubbard szerint ezektl a kutykbl szrmazik a ma ismert fajta; m a trtnelmi s termszettudomnyi munkk alapjn valsznûbbnek ltszik a korbban ismertetett vlemny. Ezek hatrozottan azt mutatjk, hogy a fajta a masztiff s a bulldog XVIII–XIX. szzadi keresztezsbl szrmazik, a csaknem ezer vvel ezeltti kisebb testû masztifftl viszont nem mutathat ki nyolcszz ves folytonossg a bullmasztiffig.

rdekessg: Dr. Sydney Turner a „Stock-keeper” cmû jsg 1887. prilis 29-i szmban a kvetkezket rta: „Mr. Sanderson, aki sok vig az ‘felsge Indiai Elefntjairt Felels Kormnyzati Hivatalnak’ volt az igazgatja, bullmasztiffokat hasznlt leoprdok s medvk, st a kisebb elefntok vadszata sorn is. Kt kisebb kutyja felzavarta a vadat, majd a ngy erseb, nagyobb kutya lefogta azt.” Ez a nagyvadszat klasszikus, kzpkori mdja, melyet a lfegyverek elterjedse eltt alkalmaztak Eurpa-szerte, s roppant hasonlt mûvelnek mg ma is Argentnban.

Ltezik egy roppant fontos, mindenkppen tisztzand krds: ha a bullmasztiff eredetileg – sarkosan fogalmazva – emberek megtmadsra lett kitenysztve, hogyan tarthat felelssggel a mai vilgban? A vlasz ppen eredeti hivatsban, mr a kezdet kezdetn megtallhat: a vadrk ugyanis roppant nagy hangslyt fektettek kutyik idegrendszeri stabilitsra, melynek kvetkeztben azok a legforrbb pillanatokban is kpesek voltak nyugodtak maradni, s engedelmeskedni gazdjuk parancsnak. Sokszor kellett nllan, utasts nlkl cselekednik, taln ppen magatehetetlen, sebeslt vagy eszmletlen gazdjuk segtsgre sietnik, ugyanakkor alapos ok nlkl sohasem tmadtak. Ez a kiegyenslyozott idegrendszer s az alapveten nyugodt vrmrsklet teszi kpess a fajtt arra, hogy napjainkban remekl megllja a helyt – rknt s trsknt egyarnt. Stonehenge rta: „Nincs a klnbz fajtknak keresztezsbl szrmaz mg egy olyan kutya, amely ennyi ert s elszntsgot mutatna… (ugyanakkor) sokan meglepdnek, amikor ltjk, milyen fegyelmezettek a ‘vadrk kutyi’ mg akkor is, ha provokljk ket.” (Dogs of the British Islands – 1878). Ez a bullmasztiff egyik legtkletesebb jellemzse, amit valaha olvastam.

Igen sokoldal fajta: noha kezdetben elssorban nagyszerû fizikumuk s vdkutya-jellemk miatt tartottk ket, igen j nyomkvetk is voltak. Teljestmnyk a rgi feljegyzsek szerint megkzeltette a vrebekt, amire a menekl vagy elrejtz vadorzk feldertsnl szksg is volt: „Ismertem bulldogok s masztiffok keresztezsbl szrmaz olyan kutykat, amelyek ugyanolyan kitûn szimattal kvettk a szagnyomot, mint a Bloodhound.” (W. Hutchinson tbornok – Dog Breaking, 1885). A tbornok egybknt is nagy rajongja volt a fajtnak: „…flelmet kelt megjelensvel, elkpeszt erejvel s elszntsgval jobban megvdi a re bzott rtkeket, mint egy tucat ember.” Az sbullmasztiff teht egy hihetetlenl robusztus, mgis mozgkony, knnyen kpezhet, engedelmes kutya volt, amely gazdja parancsra – vszhelyzetben nllan is – azonnal tmadott s mindenron megvdte annak lett. Mivel feladata rendkvl veszlyes volt, a fajta kitenysztsbe csak a legjobb fizikum s idegrendszerû egyedeket vettk be. Felttel volt mg a stt szn, mivel a vadorzkat jellemzen jszakai tnykedsk kzben kellett tetten rni s elfogni, gy egszen szzadunk els vtizedig szinte kizrlag cskos egyedek lteztek.

Azok a ksrletek, tenyszti prblkozsok, melyek vgl a mai nagyszerû kutyk kialakulshoz vezettek, az irntuk rajongk legnagyobb szerencsjre mr rgtn a folyamat kezdetn remek eredmnyeket hoztak: a kitûztt eszmny gyors elrst, az eredeti clra val tkletes megfelelst. A bullmasztiff kitenysztinek rthet okokbl msodlagos szempont volt vrvonalak kialaktsa, s sokkal inkbb foglalkoztatta ket a kutya teljestkpessge. gy is fogalmazhatnnk, hogy a vadrk szmra egy j kutya letfontossg volt, mbr hamar kiderlt, hogy ezeket a kutykat jl el lehet adni – hiszen kivl rkutyra msnak is szksge volt. „A keresztezs rvn kialakult fajtk kzl a bullmasztiff a legjobb rkutya” – rta Robert Leighon, a szzad els vtizedeinek legelismertebb szakrja „The Complete Book of the Dog” (1922) cmû knyvben.

Ahogyan a marhahajcsrok s mszrosok bikahecceken mrtk ssze kutyik kpessgeit, gy a vadrk a rmai gladitorjtkokra emlkeztet, br azoknl jval kevsb vres, st gyakorlatilag veszlytelen viadalokat rendeztek. Egy bunkval, szgek nlkli buzognnyal vagy nagy fakalapccsal felfegyverzett ember fogadsbl killhatott a szjkosrral felszerelt kutya ellen, s megprblta elkerlni, hogy a bullmasztiff a fldre teperje. A fennmaradt trtnetekbl az derl ki, hogy egy j kutya ellen senki, mg a legersebb ember sem tudott talpon maradni! A „The British Field Sports” c. folyirat 1901. augusztus 20-i szmban beszmol arrl, hogy a londoni Crystal Palace termeiben rendezett hagyomnyos kutyakilltson Mr. Burton, a hres Burtonwood Kennel (Nottingham) tulajdonosa egy rendkvl rdekes bemutatt tartott: egy fontot ajnlott fel annak, aki kpes elmeneklni szjkosrral elltott kutyja ell. Egy a kutykat jl ismer nz vllalta a megmrettetst, s jelents elnnyel indult, m a bullmasztiff hamar utolrte, s azonnal a fldre dnttte. Az ember btran vdekezett, de a kutya szemernyi eslyt sem hagyott neki. A vllalkoz szellemû versenyz mg ktszer prblkozott, de mindig a fldre leteperve vgezte, s vgl Mr. Burton szabadtotta ki szorult helyzetbl.

A szzadfordul eltti idszak tenyszti, a fajta ltrehozihoz, a vadrkhz hasonlan mg vrbeli munkakutykat tartottak, s eszk gban sem volt killtsi szempontok alapjn megvlogatni tenyszegyedeiket. Mindazonltal megkezddtt a bullmasztiffok killtsokon val bemutatsa, s a fajtt egyre szlesebb krben megismertk. Elszr a hres 1871-es londoni show-n indtottak kln kategrit „udvarok, ms nven vadrk jjeli kutyja” nvvel, br ekkor mg csak hat kutyt neveztek. A kvetkez vekben egyre ntt az indulk szma, s ezzel prhuzamosan ntt a fajta irnti rdeklds. 1900-ban pldul a Brit Hadgyminisztrium megbzsbl egy rnagy is szemgyre vette a fajta egyik seregszemljt, hogy megvizsglja a bullmasztiff esetleges hadi alkalmazsnak lehetsgt.

A szzad els veire mr tbben magas sznvonalon tenysztettk ezeket a kutykat, s tevkenysgknek ksznheten – miutn a kzponti egyeslet hivatalos lapjban, a „The Kennel Gazette”-ben kzztettk a hrt – a BKC 1924-ben hivatalosan is elismerte a fajtt, s megindtottk a trzsknyvezst. Ugyanebben az vben megalakult a Midland Bullmastiff Club. A korabeli tenysztk kzl is kiemelkedik a modern bullmasztiff megteremtjeknt ismert S. E. Mosley, a hres Farcroft Kennel tulajdonosa, aki az els elnke volt a „National Police Dog Club”-nak (1926), melynek neve is mutatja az ltala folytatott munka eredeti clkitûzst: egy a rendri feladatok elltsra is alkalmas fajta nemestst. Az egylet llhatatos munkjnak ksznheten egszen a II. vilghbor kitrsig csaknem minden vidki rendrrsn tartottak egy pldnyt.

Mr. Mosley tenyszti munkjnak alapjt mr a 60–40 %-os keresztezsek adtk, mgpedig a masztiff javra. Kvetkezetesen vgrehajtott programjnak eredmnyeknt sikerlt rgztenie ezt az „sszettelt”, s erre alapozva folytatta tovbb a tenysztst. Az egyik kanja, Farcroft Fidelity volt az els bullmasztiff, akinek sikerlt killtst nyernie. Kenneljbl a Silvo nevû szuka a fajta els Championja, aki egybknt 1927-ben megnyerte a hres Cruft’s Show-t, majd egy vvel ksbb megismtelte ezt a bravrt. Noha ebben az idben a tpus mg nem volt egysges, sok mai rtelemben vett kitûn kutya lt az 1945-t megelz idszakban; kzlk mindenkppen kiemelked Wisdom of Wynard, Tiger Prince s Beppo of Bullmas, valamennyien nagyszerû fedez kanok, a mai modern fajta alkoti.

rdekessg: napjainkban a fajta tenysztsben vezet szerepet betlt kt orszg (Anglia, USA) kztt lland vitra ad okot kutyik eltr klleme: az shazban lthat pldnyokhoz kpest amerikai fajtatrsaik masztiff-jellege sokkal szembetûnbb.

A II. vilghbor mly nyomokat hagyott a fajta letben; az nsges krlmnyek nagyon megneheztettk a nagytestû kutyk tartst, etetst. Nem vletlen, hogy 1945-re mr csak elvtve tallkozhattunk bullmasztiffal Angliban, s lte az shazban veszlybe kerlt. A fajta gyors trnyersnek ksznheten azonban mg a 30-as vekben szmos pldny kerlt az Egyeslt llamokba s Dl-Afrikba, ahonnan tenyszegyedeket importlhattak, mondhatni „visszahonosts” cljbl. A bullmasztiff gyorsan maghoz trt a rvid Csipkerzsika lmbl s jra rgi fnyben tndklt: a BKC 1950-ben mr tven pldnyt tartott nyilvn, s ekkor rgztettk a ma is rvnyben lv standardot. A fajta ma mr vilgszerte rendkvl npszerûnek mondhat: tulajdonkppen a legkedveltebb s legelterjedtebb molosszus, gy nem vletlen, hogy haznkban is nemzetkzileg jegyzett szinten foglalkoznak tenysztsvel.

A fajta jelleme s felhasznlhatsga

A bullmasztiffrl hatalmas termete s valban flelmetes klseje alapjn a legtbb ember azt gondolja, hogy egy mogorva fenevad. Az igazsg az, hogy megbzhat s ber rkutya, ugyanakkor hangslyoznunk kell vgtelen nyugalmt s csndes termszett, melynek rvn nagyszerû csaldtag vlik belle. A fajta hvei pontosan tudjk, hogy a bullmasztiff az egyik legnagyszerûbb s legszeretbb babysitter s trskutya, akit csak kvnni lehet. A gyerekekkel nagyon trelmes s elnz, szvesen alveti magt minden jtknak. Az idegenekkel szemben ltalban bartsgos vagy kzmbs, s higgadtsga, trelme egszen addig tart, amg szeretteit, otthont veszly nem fenyegeti. ppen ezrt nem tancsos egy idegennek az jelenltben tlsgosan is hangoskodni, gesztikullni, mivel jl fejlett termszetes vdsztnvel az ilyen megnyilvnulsokat esetleg csaldja elleni tmadsknt rtkelheti, s vdelmkre kel. Mrpedig ezt aligha ssza meg valaki p brrel! ltalban hasonlan trelmes az idegen kutykkal is. Amg nem fenyegetik biztonsgt vagy tekintlyt (mindkett egyformn fontos szmra), addig rendkvl elnz fajtrsaival. m ahogy kikezdenek vele, friaknt rohan ellenfelre s hatalmas erejvel a fldhz szgezi azt. m ekkor sem veszti el a fejt, s a rvid ton kivvott gyzelme utn – anlkl, hogy komolyabb srlst okozna vagy kapna – gyorsan megnyugszik. A dolog magyarzata egyszerû: br nem verekeds, vagy ktzkd, tisztban van erejvel, ezrt dominancira tr. Egyszerûen nem tûri, hogy brki megkrdjelezze elsbbsgt.

A fajta egyedeivel kapcsolatban sokszor hangslyozzk, hogy klnsen rtelmesek, br nha tlsgosan is akaratosak. Ktsgtelen, hogy egy „nmetjuhszos” kikpzshez nem a bullmasztiff a megfelel alany: egy hatvankils kutytl nem vrhatunk el olyanfajta munkateljestmnyt, mint az erre alkalmasabb fajtk esetben. Aki egy „ugrik, kszik, mszik” tpus kutyra vgyik, az ne a bulldog-leszrmazottak kztt keresgljen: nagy csaldstl kmli meg magt s kutyjt is. Ezeknek a jellemzen ksn r fajtknak inkbb egyfajta koordinlsra, s nem drillrozsra van szksgk. Ignylik, hogy csaldjuk ne csak szeresse, de el is ismerje ket: tiszteletben kell tartanunk jellemket, s elnzknek kell lennnk apr rigolyikat, szoksaikat illeten. Ez all hsnk sem kivtel, radsul az ers egynisge kt klnsen karakteres szl hagyatka: a masztifftl rklte nemcsak testarnyait s nagyobb termett, de higgadt, nyugodt termszett, nll egynisgt is, mg bulldog se „felels” rettenthetetlen jellemrt, magabiztos fellpsrt. Elevensge, kitartsa is az egykori mszroskutya hagyatka, melynek ksznheten nagyszerûen megllja helyt testr- s rz ebknt. ppen eltkltsge, no meg hihetetlen ereje miatt fontos, hogy idejben megtantsuk az alapvet tudnivalkra: a nagytestû kutyk esetben taln mg hangslyosabb a vrosi krlmnyek kztti biztonsgos kzlekeds, a semleges helyzetekben idegenekkel szembeni nyugodt viselkeds elsajttsa.

Ezt a kutyt – termszett s alkatt tekintve – rzmunkra teremtettk, gy rizzk meg olyannak, hogy erre tovbbra is alkalmas legyen! sei csak a legjobb tulajdonsgokat hagytk r, s ez a „kvintesszencia” az er s mret mellett nem nlklzheti a frgesget, mozgkonysgot, amit nhny mai show sztr bizony egyltaln nem mutat. vakodjunk a kutyjuk tlzott mreteivel dicsekv tenysztktl! Rnzsre el kell hinnnk, hogy ez a kutya alkalmas akr a legersebb ember fldre dntsre, ha a helyzet gy kvnja. Ehhez az ern tl nagyfok agilits is szksges, melyet egy tl mretes s -slyos pldnytl aligha vrhatunk el. A teljes kphez az is hozztartozik, hogy az utbbi vek Cruft’s-gyztesei mindannyian a standard mretet ltalban 15–20 %-kal meghalad hatalmas kutyk. A mai angol trend a nagyon ers s robusztus ebek fel mutat, akik risi s kidolgozott izom tmeggel rendelkeznek, de tmegket meghazudtol mdon knnyedn s gyorsan mozognak.

A fajta tkletes elhelyezshez csak a kertes csaldi hzas krnyezet lehet megfelel. Mg ebben az esetben is ignyli a rendszeres s kielgt mozgst, ami a csontozat, inak s zletek teljes kialakulsnak elrsig csak olyan mrtkû legyen, amit a kutya magtl, jtkosan vgez. Ezutn fokozatos terhelssel kialakthatjuk a hatalmas s fradhatatlan izmokat, hogy hrom ves korra, a kifejlds vgre egy csupa izom body buildert kapjunk.

Forrs: www.kutya.hu

 

2006.10.19
Knyvajnl

2006.10.15.
Mg egy kis zld a szvegekben.
Nhny felesleges men trlse.

 

 

 

 

 

 
 
2025. Jlius
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 

 
 
 
 
 
 

101 DOLOG, AMIT J LETT VOLNA TUDNI A KUTYKRL
SAILLE, THOMAS

Megltjuk,megszeretjk.
Hazavisszk, mert olyan
des...De legtbben nem
tudjuk, mire vllalkoztunk.
 A knyv olyan gazdik
megfigyelseit tartalmazza,
akik mr eltltttek egy
bizonyos idt kedvenckkel,
s megismertk a kutya s
az ember bks egyms
mellett lsnek alapvet
szablyait, trvnyeit.

Forrs:www.kutya.hu
 
Befogadnl egy menhelyi kutyt?

Persze!!
Igen
Taln
Dehogyis!
Haggy m!
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szerinted j,hogy vannak tenyszti linkek az oldalon?

Igen
Nem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
 
 
 
 

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG