CANE CORSO
Az jjled legenda!
Az kori harcos nhny ve vilghdt tjra indult, kilpve az elszigeteltsgbl s feltartztathatatlanul tr elre, csodlatot, elismerst, szeretetet vv ki magnak, a corso bartok s tartk krben.
Ez a csodlatos fajta egy igazi unicum, karaktere, ereje, harciassga, kedvessge s legends ragaszkodsa hamar bvkrbe vonzza az rdekldt. A fajtt jellemzen csak fels fokon lehet beszlni.
Elspr sikert hven tkrzi az is, hogy az 1989-ben megrendezett Mantova-Ostuni tallkozn mg csak kb. 140 egyedet regisztrltak. Ma pedig, 1998-ban, Magyarorszgon mr kb. 500 egyed lett trzsknyvezve.
Szmtalan mvszi alkots maradt rnk, az utkorra, legyen az majolika, ikonogrf, festmny, mese, legenda, amibe szervesen bepl a corso, aki megosztja az emberrel az rm s a fjdalom perceit, (a szp idszakokat s azokat is, amelyekben semmi sem sikerl). Rgmlt idk embernek bartja, egyben a mi trsunk is lehet.
Eddigi sikertrtnete rthetv vlik, mihelyt megismerjk a fajtt.
ltalnos jellemzk:
Kzpmagas, ers, robosztus testfelpts, gyors, nagyon aktv, flelmet nem ismer, mely csodlatos mdon prosul fegyelmezhetsgvel.
Knnyedn tanthat, ragaszkod, lland, fradhatatlan rzje a hznak s az ember tulajdonainak, igaz, hsges bartja a gazdnak, szeld, kedves s trelmes a gyerekekkel szemben.
Idegenekkel zord, tvolsgtart, mr-mr haraps.
A terletrzsi sztn a vrben van, mr a 8-10 hetes klykk kell hatrozottsggal jelzik, ugatjk az idegent vagy szmukra szokatlant.
A klasszikus rz-vd feladatokat bmulatos vehemencival hajtja vgre.
Tmadsa, a gyorsasga s ereje lvn elspr.
Szemlyvd, ksr kutyaknt az egyik legkivlbb.
Csaldi kedvencknt val tartsa is gymond optimlis, rajong a gyermekekrt, mindig ksz egy kis jtkra, csnytevsre, hancrozsra.
Rvid szre miatt laksba is javasolhat.
A ridegtartst, az elhanyagoltsgot s a munkanlklisget nehezen viseli.
Neki csald, kisebb-nagyobb feladat kell a tkletes lelki egyenslyhoz.
Olaszorszgban mind a mai napig hasznljk vaddiszn s egyb nagyvad vadszatra.
Tenysztsi mlt, jelen, jv
Tudatosan kihagyom lersombl a kzpkori, illetve ennl rgebbi lersokat, ltalnos tudnivalkat. Ennl sokkal aktulisabb, egsz a mai napig rezhet tenyszts- s tpus kialaktsrl lesz sz rviden.
1973-ban prof. Giovanni B. s nhny lelkes bart felvsroltak nhny, klnbz tpus corsot, azzal a cllal, hogy megvdjk, megismertessk s elterjesszk a fajtt a vilgon.
Els lpsknt elszlltottk ket Mantovba, majd egy hosszantart, tenysztsi munkba fogtak.
Tbbszrs szelekci rn, a munka gymlcseknt Daun s Tipsi prostsbl 1980-ban 2 olyan klyk szletett (Basir s Bulan), akik mr megfeleltek minden szempontbl a fajtval tmasztott kvetelmnyeknek. Tkletes harmniban a kls megjelensi jegyek a bels tulajdonsgokkal.
Ettl a tenysztsi metodiktl fggetlenl, de ezzel egyidben s prhuzamosan ms visszanyersi programok is elindultak, minek eredmnyeknt sikerlt kibvteni a genetikai llomnyt, rgzteni nhny tpust, karaktert s a funkcionlis alakthatsg is megmaradt.
Ezen bell meg kell emltennk nhny fontos, jelents nevet: Indiveri Vito, Dyrium, Plud, Vecchio Carubo, Cesare, Ettore Frasinetti, Spicciano, Casa Capriati, Murgese, Casa Paoletti.
Felmrseket, tervezeteket kveten az elkszlt fajta standardot 1987-ben az ENCI elfogadta. Az 1989-ben megrendezett Mantova-Ostuni tallkoz alkalmval 140 egyed kerlt bejegyzsre.
1994. februr 20-tl teljes joggal bekerlt az FCI ltal elismert fajtk kz.
Magyarorszgi helyzet
1994-ben rkeztek az els pldnyok haznkba, ezutn szdt sebessggel terjedt el a fajta, melynek npszersge egsz a mai napig is tart, st a kelet- s nyugat-eurpai orszgokban is megkezdte hdt krtjt.
Sajnos a siker s a divat, mint minden ms fajtnak, nemcsak fejldst hoz, hanem rengeteg negatvummal is jr.
Ezek kzl a leggetbb problmk: a szakirodalom teljes hinya, mrpedig enlkl lehetetlen gy tenyszteni, hogy az megfeleljen az olasz elvrsoknak, kvnalmaknak vagy legalbb megkzeltse azt.
Az ignyes corso tenyszt nem elgedhet meg a "kzen-kzn", szbeszdknt terjed ltalnos tudnivalkkal.
A hazai corso ltszm ugyan folyamatosan gyarapszik, azonban a genetikai kszlet mg igen szksnek mondhat. Jelenleg 3-4 fbb vrvonal ltezik, ill. ezek keverse, prostsa, azonban ennek lehetsgei korltozottak.
Az import fedezsek dja s jrulkos kltsgei flelmetesen magasak az tlag magyar pnztrcnak. Nvendk vagy felntt, minsgi kutyhoz hozzjutni kptelensg, azonban csak gy, ilyen mdon bvthetjk, javthatjuk az llomny minsgt.
Nincs semmifle konkrt kapcsolat a fajta anyaorszgbeli clubjval, hacsak egy-egy tenyszt egynenknt ki nem ptett nmi szemlyes kontaktust.
Jelents hangslyt kell fektetni arra, hogy a tenyszegyedek mentesek legyenek minden durva anatmiai hibtl (pl. dysplasia, entropium, ektropium, stb.). Sikere, eladhatsga miatt kevesen vllaljk fel a selejtezs rt.
Minden "tenyszt" sajt lelkiismeretre, szaktudsra s szerencsjre van bzva, hogy a tulajdonban szletett alom minsge milyen: gyenge, kzepes, tlagnl jobb, vagy "minden kutya szenzcis, cscs minsg" szintet r el.
A magyarorszgi llomny javtsa, a felelssgteljes tenyszts rdekben - no s persze elssorban, hogy a leend corso vsrlknak valban rme telhessen ebben a kedves, hs gladitorban, - tegynk meg mindent lehetsgnk szerint.
Minden tiszteletem s elismersem azok a tenyszt trsaim, corsos bartaim, akik dacolva sok-sok nehzsggel, intrikval, kudarccal, megprblnak javtani amin csak lehet s trekszenek a jra, a jobbra, a tkletesre, az igazi CANE CORSO-ra.
CANE CORSO
Az kori hadikutyk kzl, melyek blcsje mintegy 5–600 vvel ezeltt a messzi Keleten ringott, rdekes mdon csak az eurpaiak maradtak fenn. Radsul gy, hogy kllemk nem, vagy csak alig mdosult az idk sorn. Kzlk a fnciai kzvettssel a Britanniba kerlt s ott sz szerint nevet szerzett masztiff a legsibb, s tulajdonkppen az hatsa nyomn alakultak ki (t) a tbbiek. A brit risok hazjuk leigzst (i. e. 55.) kveten rkeztek meg Rmba, ahol nagyobb termetknek s erejknek ksznheten hamarosan elnyomtk a grg (epiruszi) eredetû molosszusokat. gy az olasz frakci tagjai, a Mastino Napoletano s a Cane Corso is rszben az , rszben pedig a rmaiak ltal korbban ismert ebek utdai. rdekessg: Felice Cesarino „Il Molosso” cmû knyvben gy rt: „Nem tudjuk pontosan, hogy az eredeti zsiai tpus hogyan kerlt Itliba. Az viszont biztos, hogy a rmai molosszus a nagyszerû mezopotmiai s asszr kutynak az utdja.”
A ktezer ves diadalt
A brit kutyk s a Rmban akkor mr vszzadok ta megbecslt grg eredetû molosszusok idszmtsunk kezdetre tehet tallkozsa nyomn megszletett az j tpus rmai kutyanemzedk. Az ltaluk elltott feladatoknak megfelelen kt mretkategrijuk alakult ki. A nagyobb testû, gyakran 90–100 kils ebeket elssorban a csatatereken alkalmaztk. Kisebb testû, krlbell feleakkora kpviseli viszont risi sikereket rtek el a vrosok arniban ppgy, mint a nagyvadak vadszatban. rdekessg: a sumerok mr az ie. III. vezredben klnbsget tettek a kisebb s mozgkonyabb „fogkutyk” (oroszln, stb. vadszatra, majd ksbb llatviadalra hasznlt ebek) s a hatalmas hadikutyk kztt. Ezt a fajta kategorizlst egybknt szinte az sszes knyvben szerepl fajta trtnetben megfigyelhetjk majd. A kutyk munkjuk sorn bizonytottk hasznlhatsgukat, gy tenysztsk rvid idn bell kedvelt s megbecslt foglalatossgg vlt. Ebben a korban szmosan voltak olyanok, akik magukat a ngylb harcosok s gladitorok szakrtinek tekinthettk. A kutyk tenysztse szinte nagyzemi mdon folyt a lgi kaszrnyinak s a cirkuszi arnk szomszdsgban. A htorszgban rthet mdon elssorban a frgbb s kisebb vltozat rvendett nagyobb ismertsgnek. Hamarosan minden elkel ilyen tpus kutykkal vadszott szarvasra s vadkanra, de ezekre bzta rtkei, elssorban nyjai rzst. Sokszor a rabszolgk felgyelett s a szkevnyek ldzst is ilyen ebekkel vgeztk a hajcsrok. Az ezekre a feladatokra legalkalmasabb kutyk gy az egsz Birodalomban s a meghdtott terleteken is gyorsan elterjedtek.
Tipizls
Itt kerl a kpbe a mra mr kihalt Barenbeisser nevû fajta. Ugyanis ppen azt a mretkategrit testestette meg, ppen olyan kllemû volt, mint a mai Corso. Ezt igazoljk a XVII. szzadi nmet metszetek, lersok is. Alkati hasonlsguk nem vletlenszerû: egyrszt ugyanattl az stl, a rmai molosszustl szrmaztak, msrszt napi feladatuk is roppant hasonl volt. Ebbe a kzpkori csaldba tartozott mg tbbek kztt a Wales-i gafaelgi vagy knnyû masztiff s a dl-francia alant vautre. Br kzlk csak a Corso maradt fenn, rdekes mdon ma sincs egyedl.
Festmnyek hsei
A rmai kutykkal val folytonossg megmutatkozik szobrokban s rsos munkkban egyarnt: az elz, csaknem ktezer ves jelenetet brzol kpen a Cane Corso-ra megtvesztsig hasonlt ebeket lthatunk, s ugyanilyen llatot fedezhetnk fel nhny a XV–XVI. szzadbl fennmaradt festmnyen is. Ezek mindenekeltt vadszjeleneteket rktettek meg, melyeken a kutyk vadkanokat, blnyeket s medvket gyûrnek le… sokszor egymagukban. rdekessg: feljegyeztk, hogy Bernabo Viscontinak lete sorn tbb szz elfogkutyja volt, melyeket vaddisznk, szarvasok s medvk vadszatra hasznlt. Gondosan gyelt a kutyk llapotra: a gondozsukkal megbzott szolgknak kthetente be kellett mutatniuk a kutykat a nemesrnak. Ha egy ebet sovnynak tallt, a szolgt elkergette. Ha viszont valamelyik kutyja elpusztult, a „felels” gondozt meg is botoztatta dhben.
E dicssges alkotsokon szerepl ebeken kvl azonban szinte egyltaln nem tallkozunk a mindennapok hseivel, a gulyk s portk rzivel. A fri megrendelsre dolgoz festk ugyanis csak ritkn rktettk meg az egyszerû emberek mellett dolgoz kutykat, gy ezekrl alig maradt fenn ilyen jellegû emlk ebbl a korbl. A XIX. szzad eleje vltozst hozott. Ekkor ugyanis egy rdekes szoks lpett letbe Npoly krnykn: divatba jttek az n. jszolkpek. A legszegnyebbek, a nincstelenek kivtelvel minden csald igyekezett magnak ilyen vallsos tmj kpet szerezni, hogy otthonukat dsztsk vele. Ezeken a betlehemi jszol ismert alakjai mellett szmos llatfigura, kztk a mai Cane Corso-ra emlkeztet ebek voltak lthatak. A tmegtermelst vgz vsri piktorok nyilvn olyan kutykat festettek meg ezeken a kpeken, amelyek elterjedtek voltak a Vezv-rgiban l parasztcsaldok krnyezetben.
Zoolgiai rdekessgek
Ltezik azonban egy mg ezeknl is rgebbi forrs, amely mg egzaktabb mdon rktette meg e remek fajtt. A csaknem ktszz vvel korbban rdott zoolgiai munka magrl a Cane Corso-rl is nv szerint emlkezik meg !
Konrad Gesner (1515–1565) svjci orvos Arisztotelsz s Plinius nyomdokait msflezer v tvlatbl kvetve alkotta meg „Enciklopdijt”. Ebben a monumentlis mûben kori eldeihez hasonl alapossggal foglalta ssze kora llat- s nvnytani ismereteit Gesner gy rt a Cane Corso-rl: „Nagyszerû kutya, melynek frgesge, hatalmas testi ereje s rendkvl ers harapsa lehetv teszi a menekl vad utolrst s megragadst. Btorsga s fradhatatlansga bmulatra mlt, kivlan alkalmas akr a legveszedelmesebb nagyvadak vadszatra is.”. Kicsivel ksbb megjegyezte: „Calabria-ban szicliai dognak is hvjk…”. Az olasz csizma orrn elhelyezked tartomny emltse egy jabb utals a fajta elterjedsi terletre. Az elzekben is ezek a kutyk leginkbb mint a Rmtl dlre es terleteken ismert vadsz-, hzrz- s terel ebek kerltek szba. Jogosan tehetjk fel teht a krdst:
Hogy kerl ide Korzika?
A fajtval kapcsolatos legnagyobb flrerts ppen nevvel fgg ssze. Sokan ugyanis a Cane Corso-t „korzikai kutynak” fordtjk, holott ennek a pomps fajtnak semmi kze sincs a Franciaorszghoz tartoz szigethez. Annl tbb a legkzelebbi rokon, a Mastino szlfldjtl is dlebbre elterl csodlatos vidkekhez. Az Appenin-flsziget als harmadn s Sziclia szigetn a rmai idk ta nagy becsben tartjk ezt a fajtt, mint a psztorok, parasztgazdk s vadszok segtjt, a csordk flelmetes rt s a nagyvadak elfogjt.
rdekessg: egy rgi szicliai kzmonds arra vonatkozik, amikor teljesen felfordult a vilg, s a dolgok termszetellenesen trtnnek, vagyis: „ha a nyl kergeti a Cane Corso-t” A fajta neve eredetnek vizsglathoz idzzk fel a Rmai Birodalom kialakulsnak kezdeteit. A Dl fel val terjeszkeds idszakban, azaz az i.e. III. szzadban a rmaiak az itt tbbszz vvel korbban, az n. „grg gyarmatosts” idejn alaptott poliszokkal kerltek szembe. Legyzsk nem jelentette megsemmistsket, gy a hbork utn a bizonyos mrtkû nyilvnval asszimilcin tl bkben ltek tovbb. A latin kultra sokat tvett a grgktl, s ennek ma is kzzelfoghat nyomai vannak. Klnsen igaz ez Calabria-ra s Sziclira, a Cane Corso shazjra. Ezek utn nem meglep, hogy a „corso” is egy grg eredetû sz, mely a zrt terleteket, udvarokat jelli. Ennek megfelelen a Cane Corso nv terletrz kutyt jelent. A szicliai dialektusban mra a „corso” jelentse ers, illetve cskos. Vagyis a nagyszerû kutyafajta elnevezse nyomn az srgi grg sz j rtelmet nyert viselje, az ers fizikum s tlnyomrszben cskos ebek ltal. Ezek a ngylbak Sziclia npe szmra mindmig az er, btorsg s hûsg szimblumai. Mindennapi letk rsze volt a velk val tallkozs, akr psztorok mellett, akr a nagybirtokok, udvarok kertse mgtt. Feljegyeztk, hogy a vsroz kereskedk szekerre, holmijra s pnzre is Cane Corso-k vigyztak, de ket hasznltk a csszk a terms, s a brtnrk a foglyok rzsben. rdekessg: egy 1750-bl szrmaz rendelet megtiltotta, hogy Corso-kkal szkevny rabokat ldzzenek. Alkalmazsuk kiterjedt az llatviadalok arnira is, melynek egy rendkvl rdekes bizonytka napjainkig fennmaradt. Vittoria vrosban a helyi bingn az 52-es szmot vszzadok ta Giovanotto-nak hvjk, egy legends viadorkutya emlkre. Ez a hres harcos ugyanis ennyi kzdelmet vvott, s egyszer sem maradt alul.
A modernkori trtnet
A fajta az olasz npnek ksznheten teht kt vezreden t fennmaradt. Azonban a XX. szzad csaknem eltntette a Fld sznrl: az I., de klnsen a II. vilghbor nagy krokat okozott az llomnyban. Nemcsak a tenyszts vlt lehetetlenn, de az a munka s letforma is lassan eltûnt, aminek a Cane Corso ltt ksznhette. gy a hbors vekben, amikor az embereknek is alig volt mit ennik, sok pldny egyszerûen henpusztult.
A fennmaradt kevs szm egyed alapot adott ugyan a fajta jjlesztshez, m a beltenysztettsg sokig fenyeget jelensg volt. Radsul a Corso-t sokig nem ismertk el nll fajtaknt. Mg a Mastino-t elssorban signore Scanziani ldsos tevkenysgnek ksznheten viszonylag hamar, mr 1949-ben felvettk az elismert fajtk jegyzkbe, addig a szicliai kutyt csak a npolyi rokon egy elfajzott vltozatnak tartottk . rdekessg: Stefano Gandolfi rta: „Ha meg akarjuk magunkat ismerni, a gykereinknl kell kezdennk. Nem hagyhatjuk ki a Cane Corso-t, mert ha elfeledkeznk rla, egy kis darabot elvesztnk sajt trtnelmnkbl.” Szerencsre igazi hvei a nemzeti rksg rsznek tartottk, s nem hagytk magra. A ‘70-es vek elejn prof. Giovanni Bonatti, Stefano Gandolfi s Giancarlo Malavasi elkezdtk felkutatni a megmaradt pldnyokat, s egy hossztv tenysztsi programot dolgoztak ki a fajta megmentsre. Munkjukhoz egyre tbben csatlakoztak, s alig tz vvel ksbb, 1983-ban megalaptottk az S.A.C.C-t, vagyis a Cane Corso Tenysztk Trsasgt. Lelkesedsk s kitartsuk eredmnyeknt az olasz kennelklub (ENCI) 1987-ben elfogadta a standardot. Az FCI 1994. februrjban megkezdte a fajta elismersnek folyamatt, s alig kt v mlva a Corso teljes jog tagg vlt a vilgszerte kedvelt kutyk tborban.
Forrs: www.kutya.hu |