Egy nagyon fontos gondolattal kezdeném, amelyet véleményem szerint igen hasznos észben tartanunk, ha kiskutyát vásárolunk magunknak vagy a családnak. Egy Westie várhatóan 12-14 évig él! Amikor elhatározzunk, hogy egy kiskutyával szeretnénk bővíteni családunkat, gondoljunk arra, hogy ez egy hosszú távra szóló kapcsolat lesz. Éppen ezért korántsem mindegy, hogy milyen „minőségű” a kiskutya, egészséges, jó alapokkal rendelkezik-e, vagy sem.
Első kérdés: Valóban a Westie az a fajta, amit szeretnénk? Bizony ennek alaposan érdemes utána járni, hiszen fajtán belüli eltérések tapasztalhatók. A Westie, többéves tapasztalataim szerint nagyon eleven, pozitív kisugárzású, vidám természetű kutya. Szeret játszani, túrázni, nagyon sok energiája van. Nyugodt szívvel ajánlom gyerekek mellé, hiszen kitűnő játszótárs. Emellett igen alkalmazkodó és hűséges, sokszor fekszik a gazdája lába mellé, csakhogy mellette lehessen. Nagyon fontos azonban a Westie megnevelése. A kutyát 1 éves koráig formálhatjuk, utána nagyon nehéz, szinte lehetetlen a beleivódott esetleges rossz szokásokról leszoktatnunk. A nevelése azért fontos, mert ha nem kap egyértelmű parancsokat, akkor nagyon elszemtelenedik, ugrál, ugat, követeli, ami neki jár, kezelhetetlenné válik. A nevelése azonban nem nehéz, csak erélyesen és mindig tartva magunkat a szabályokhoz kell nevelni. Ebben az esetben nagyon jó, engedelmes társ válik belőle.
Második kérdés: Készen állunk-e ennek a fajtának a fogadására? A „Jó gazdi ismérvei” c. részt (balra) érdemes átolvasni, hiszen ez a rész arról szól, hogy a kutyatartás 12-14 évre szóló komoly felelősség. Nem elég szeretnünk a kutyát, életmódját tekintve és anyagilag is biztosítanunk kell a Westie számára igényeit.
Harmadik kérdés: Milyen kiskutyát szeretnék? A legtöbben hobby célra, azaz otthoni tartásra (nem kiállítási célra) vásárolnak kiskutyát. Ez még nem jelenti azt, hogy alább kellene adni a minőségi követelményeket. Természetesen elsősorban egészséges kiskutyát szeretnénk, továbbá meg kell, hogy feleljen a fajtastandardnak külsőleg és viselkedésében egyaránt. Tehát egy Westie legyen arányos testalkatú, szép, élénk, vidám és kiegyensúlyozott. Többször érdeklődtek már kiskutya után úgy, hogy a törzskönyv igazából nem is fontos. Ezt ne tegyük! A fajtatiszta kutyák esetében a törzskönyv fontos, mondhatnám „alap felszereltség”, hiszen ez az, ami igazolja a kutya fajtáját, származását és létezését. Továbbá ha netalán elveszne a kutya, akkor a tetoválás vagy mikrochip alapján lehet megtalálni, törzskönyv nélkül pedig ilyen megjelölések kevésbé vannak.
Negyedik kérdés: Hol vásároljak kiskutyát? Fontos, hogy semmiképpen se siessük el a vásárlást, mert ugye 12-14 évre tervezünk! Érdemes az Interneten keresni, hiszen a tenyésztők nagy részének van honlapja, ahol széles képet kaphatunk a tenyésztő munkájáról, a szülőkről és a kiskutyákról. Lehet hirdetéseket keresni kutyás lapokban is. Amennyiben egészséges és minőségi kiskutyát szeretnénk vásárolni, akkor ajánlom az alábbi szövegezésű hirdetések nagy ívben történő elkerülését:
„Gyönyör ű Westie kiskutyák folyamatosan kaphatók.” „Westie kiskutyák törzskönyvvel vagy anélkül eladók.” „Westie kölykök olcsón eladók.”
A megfelel ő tenyésztő megtalálása időigényes feladat. Lehet, hogy amikor érdeklődünk nem lesz éppen eladó kiskutya, ebben az esetben elő lehet jegyezni egyet a következő alomból. A terhesség ideje 2 hónap, és általában a kiskutyák is ennyi ideig vannak a tenyésztőnél. Tehát előfordulhat, hogy akár egy fél évet is kell várni egy kiskutyára, de ha úgy gondoljuk, hogy megtaláltuk a számunkra legmegfelelőbb tenyészetet, akkor érdemes várni.
Ennél a résznél szeretném tisztázni a szaporító és tenyészt ő fogalmát. A tenyésztő képviseli a minőséget, mert ügyel arra, hogy a tenyésztés során minél jobb, a fajtastandardnak megfelelő kiskutyák szülessenek. Kiállításokon vesz részt a kutyáival, minőségi táppal eteti őket és persze szakszerűen tartja a kiskutyákat is. A szaporító ezzel szemben nem ismeri a tenyésztés szabályait, itt általában csak az anyagi haszon játszik szerepet, nem ügyel a tenyésztés szakmai kritériumaira, tehát mindenfajta minőség nélkül csak szaporít, nem tenyészt. A kiskutyákat pedig nem megfelelő körülmények között neveli.
FONTOS, hogy ha olyan tenyészt őhöz/szaporítóhoz tévedünk, aki láthatóan rosszul tartja a kutyákat, akkor SEMMIKÉPPEN se hozzunk el kiskutyát SZÁNALOMBÓL! Ugyanis így a szaporító nem hogy felhagyna tevékenységével azért, mert rajta maradnak a kutyák, hanem folytatni fogja azt. Illetve nagy valószínűséggel a kölyök növekedése során különféle genetikai, vagy más fertőzéses betegségekkel találhatjuk szembe magunkat.
Ötödik kérdés: Mire ügyeljek a vásárlás során? A tenyésztő honlapján sok információhoz juthatunk, de éppen az újságban feladott hirdetés is igen „beszédes” lehet. Ezután fel kell vennünk a kapcsolatot a tenyésztővel. A kontaktus során nyugodtan hallgassunk (tudat alatti) megérzéseinkre és emberismeretünkre. Figyeljük meg mennyire szimpatikus számunkra az illető, miket mond, mennyire tűnik őszintének, mennyire segítőkész. És természetesen kérdezzük ki alaposan, hogy hogyan is válhatunk gazdájává egy kiskutyának. Mindenképpen javaslom, hogy még vásárlás előtt látogassunk el a tenyésztőhöz. Nézzük meg a szülőket és a kiskutyákat egyaránt, hogy egészségesek-e, szépek-e. Továbbá az is igen árulkodó, hogy a kiskutyákat hol tartják, esetleg egy betonalapú kis részen kartondobozban, vagy éppen egy számukra praktikusan kialakított helyiségben, rendezett körülmények között.
Ha nem kapkodjuk el a kiskutya-vásárlást és ügyelünk a min őségre, akkor minden bizonnyal nagyon boldog évek várnak ránk egy új családtaggal, egy „nagy bohóc” Westie kutyával! |