Shih - tzu, mint flisten
avagy a kutyk kutyja, mint ahogy nagyon sok tenyszt hvja ezt a pratlan kis ebet. A „si-cu" knai nyelven oroszlnkutyt jelent.
Tibetben van si otthona e pompzatos megjelens apr termet kutynak. A Himalja tetejn zord idjrsi viszonyok uralkodnak. Nem lehetett knny az lete! A korai tibeti feljegyzsek mr megemltik a kicsi termet hzkutyt, melynek pp oly vastag bundja volt, mint az itt l nagy termet tibeti masztiffnak, de fle mg rzkenyebb, gy az feladata, hogy veszly esetn riassza a nagy rz-vdket.
Tibetben a lmaizmus s a buddhizmus megjelense eltt is klns tisztelettel vezett llat volt az oroszln. A buddhizmus csak megerstette ezt a tiszteletet. A legenda szerint a megismers istene /Buddha Manjusri/ bejrta a ngy kontinenst, s tjn nem ksrte ms, csak egy apr termet kutya. Ez a kutya pillanatok alatt hatalmas oroszlnn vltozott, hogy htn utazhasson Buddha. Tibet templomaiban ma is megcsodlhatjuk a szellemoroszlnok kpmsait.
1653-ban a dalai lma ltogatst tesz a knai csszrnl, hdolata jell egy oroszlnkutyt vitt ajndkba az uralkodnak, a Nap finak.
Az idk folyamn gondos tenysztsi munkval pekingi palotakutykkal kereszteztk.
A Knai palotban eunuchok versengtek azon, ki tudja a legszebb, legjobb llatot kitenyszteni. A magnhzakhoz csak olyan lebek kerlhettek, amelyek nem feleltek meg az eunuchok ltal fellltott szigor mrcnek.
A csszr nagyon megszerette ezeket az intelligens, letvidm jtkos, kedves, bohks szeretetre vgy, ugyanakkor mersz, s btor kutykat. k az uralkod lland ksrethez tartoztak.
1908-ban Cu-Si /a csszr zvegye/ halla utn a kutyk helyzete gykeresen megvltozott Knban.
Az j csszr nem szerette ket, ezrt a palota kutyibl sokat eladtak, illetve elajndkoztak.
Az els vilghbor, a japn megszlls puszttsa, majd a kommunista forradalom eszminek hatsra, gyszlvn teljesen felszmoldtak a knai a tenyszetek. /Napjainkban prbljk jra az shonos llomnyt visszalltani./
Az eurpaiak szmra komoly nehzsgekbe tkztt az orszgbl shih-tzut hozni.
1930-ban egy kutyabartnak sikerlt hrom kutyt Angliba vinni. 1933-ban mutatkozott be elszr killtson a shih-tzu. Ahol rdekes, eredeti megjelense, hossz, pazar szrzete eleve „zld utat" biztostott szmra a klnleges kutykat kedvelk szvhez. Ezt a ddelgetett kedvencet egyre tbben kezdtk el tenyszteni. s hamarosan rendkvl npszer lett, a mersz, btor, rendkvl tetszets, klnleges megjelens minikutya.
Hamarosan megalakultak a Shih-tzu Klubok, s ennek a fajtnak is lettek fanatikusai, akik a kutyk kutyjnak tartottk ebecskjket.
A pekingi Kennel Club szinte kltien rja le a shih-tzu kllemt:
„Az oroszlnkutyknak oroszlnfeje, medvetrzse, tevepatja /mancsa/, tollseprfarka, plmalevlfle, rizsfoga, gyngyhzrzsaszn nyelve van. Mozgsa mint az aranyhal..."
1960-ban rkezett Nmetorszgba az els shih-tzu szuka. Ekkor a killtsokon mg gyakran a kutya tulajdonosnak kellett a brnak kezbe adni a standardlerst, hogy az rtkelse megtrtnhessen.
A shih-tzu ltalnos ismerteti
Gmbly fejt ds szrzet bortja, kln rdekessg a tekintlyes pofaszaklla, szaklla.
Arcorri rsze szgletes s rvid, nem rncos. Orrtkre fekete, szeme nagy, kerek, barna. Fle nagy, lelg, hossz szr bortja, ezrt gy tnik, mintha egybeolvadna a nyak szrvel. Hta egyenes, mellkasa izmos, szles, mly, gyka rvid. Mells vgtagjai rvidek, izmosak, ers csontozatak, a ds szrzet miatt pedig mg vastagabbnak ltszanak. Htuls lbaik rvidek, izmosak, htulrl nzve egyenesek, ezeket is ds szr fedi. Mancsa kemny, s a szrzet miatt nagynak ltszik. lnk, tncol jrs jellemzi, htulrl nzve talpt teljes terjedelmben mutatja. Magasan tztt, hossz szrzettel bortott farkt vidman a htra kunkortja. A farokv legmagasabb pontja krlbell egy magassgban van a koponya legmagasabb pontjval, ez a kutynak harmonikus sziluettet klcsnz. Pazar bundja tmr hossz, puha, sr, de nem gndr, gyapjas aljszrzettel. Enyhe hullmok engedlyezettek. A hajbbita felktse ajnlott, mivel a kutya tkletes ltsa csak gy biztostott. Minden elkpzelhet sznben s rnyalatban tenysztik. A tbbszn llatok homlokn fehr csillag, s a fehr farokvg nagyon kvnatos.
Magassga 26,7 cm felett ne legyen. Testtmege 4,5-7,3 kg kztt.
Jellegzetes leb, annak ellenre, hogy bizony mg munkakutyk is megirigyelhetnk szilrd jellemt. Inkbb laksba val mint kertbe, mbtor jelz kutynak is alkalmas. A gyerekek idelis jtszpajtsa, szvesen lesz ksrje idsebb embereknek, kpes rkat stlni gazdjval. Elegns, hossz szrt rendszeresen gondozni, polni kell, mivel ellenkez esetben knnyen elfilcesedik. A kutyus gy mutat igazn, ha szre polt, szp hossz s selymesen csillog.
Viselkedse, tulajdonsgai:
Mint a parnyi kutyk ltalban, a shih-tzu is rendkvl lnk, ber, jtkos, kedves, bohks kis jszg. Trsas lny, az embereket nagyon szereti, maga is szeretetre vgy, ugyanakkor mersz, btor, idegenekkel szemben bizalmatlan. Minl nagyobb a csald, annl inkbb igyekszik a „falka" kzppontjv vlni. Mersz, btor kiskutya. Kiss srtdkeny, akaratos.
A jelen:
- Egyre jobban divatba jtt e kedves kis llat. A „piacon" rengeteg hobbitenyszt jelent meg, akik nem trdnek a megfelel tenysztsi vonal kialaktsval, nem minsget, hanem mennyisget termelnek.
gy szmolnak, hogy egy kutynak vente ktszer is szletnek klykei, s ha azokat csak feleannyi ron rtkesti, mint amennyirt az eredeti tenyszkutyt beszereztk, akkor is mr egszen csinos haszonra tesznek szert. Ez a hibs felfogs ahhoz vezet, hogy az orszg shih-tzu llomnya nagy mrtkben minsgi visszaesst szenved.
s vgezetl aki szeretne egy ilyen intelligens, tanulkony, hancrozsra mindig ksz kis jszgot.
Buddha testre Shih-tzu
A shih-tzu kistermetû, kb. 26 cm marmagassg kutya, mgis egy nla jval hatalmasabb llat, az oroszln megtestestje volt a tibeti s knai kultrban. Br knai fajtrl van sz, a shih-tzu tibeti eredetû. Korai tibeti feljegyzsek emltenek egy kistermetû hzikutyt, mely ppolyan vastag bundj, mint a tibeti masztiff, de sokkal jobb hallsa rvn az feladata volt veszly esetn riasztani termetesebb trsait. A legenda szerint Buddht apr termetû kutyk ksrtk, melyek baj esetn hatalmas oroszlnokk vltoztak. Az oroszln szmos kultrban a btorsg, az er s hatalom jelkpe. A tibeti lobogn is lthat oroszln, a dalai lma trnust pedig nyolc oroszln hordozza. Persze praktikusabb volt gynevezett oroszlnkutykat tartani mint igazi oroszlnokat.
Sok rsos utals, kpzmûvszeti emlk maradt fenn apr zsiai trpekutykrl. Egy i.e. 500-ban keletkezett knyv kurta pofcskj ebeket emlt, melyeket a hlgyek magukkal visznek, ha kikocsiznak, illetve szba kerl egy msik kicsi kutya is, mely rendszerint az asztal alatt tartzkodik. Knban pedig igencsak alacsonyak voltak az asztalok! Mr i.e. 960-bl szrmazik az a tudsts, mely szerint egy trkmn fejedelem kt 19 cm marmagassg trpekutyt kldtt Kou-cu csszrnak. Ezekre az apr jszgokra gyakran hasznltk az oroszlnkutya megnevezst, ami azonban nem teljesen fajtt jellt, hanem inkbb a kutyk ds, bozontos, oroszlnsrny-szerû szrzetre vonatkozott. Taln a tibeti terrier, a shih-tzu, a pekingi palotakutya s lhasa-apso kzs se volt ez a kis oroszlnkutya, vagy csak egyszerûen ezen fajtkra vonatkoz gyûjtfogalomnak kell tekinteni a kifejezst. Mindenesetre Eurpba ezekrl az apr, aranysznû kutykrl Marco Polo hozott hrt elszr, aki 1271-ben tutazott Kzp-zsin, eljutva egszen Pekingig.
Angliba 1930-ban rkeztek olyan kutyk, melyeket kezdetben ugyan lhasa apsnak tartottak, azoktl mgis egyrtelmûen klnbztek, elssorban fejformjuk s szrzetk tekintetben. Sokan „knai apso ebeknek” hvtk ket, s nem is volt olyan helytelen ez a megnevezs, hiszen maguk a knaiak is gyakran „Tibetbl idevetdtteknek” hvtk ezeket a trpekutykat. Mivel a buddhista dvtan tiltotta a kutyk ruknt val kezelst s a velk val kereskedelmet, gy a tibeti trpekutyk mint ajndkok kerlhettek Knba, hiszen a dalai lma is 1653-as ltogatsa sorn egy oroszlnykutyt ajndkozott a knai csszrnak.
A Ming dinasztia alatt a shih-tzu npszerû hzillat volt, az uralkodcsald kedvence. A kutyk tenysztsvel kivlasztott udvari eunuchokat bztak, akik egymssal versengve prbltak olyan pldnyokat ltrehozni, melyek elnyerik a csszr tetszst. A kivlasztott egyedeket lefestettk, fggnykre, draprikra vagy falisznyegekre kerlt a kpmsuk. Magnhzakba csak olyan kutyk kerlhettek, melyek nem feleltek meg az eunuchok szigor mrcjnek.
A kicsiny, de annl nagyobb szrzetû jszgokat krizantm-arc kutynak is hvtk, mert az arcorri rszen, az orr tvnl minden irnyban n a szr. Sajnos az els vilghbor, a japn megszlls s a kommunista forradalom hatsra szinte teljesen megszûntek a knai tenyszetek. A Peking Kennel Club 1934-ben alakult meg, s 1938-ban szvegeztk meg a hivatalos fajtalerst, egy orosz meneklt, Madame de Breuil segtsgvel.
Angliba 1930-ban rkeztek az els pldnyok, Miss Madelaine Hutchins s Mrs. Douglas Brownrigg’s vsrolt nhny kutyt Knban. Ezekkel az egyedekkel kezddtt a tenyszts Angliban. Elszr apso nven regisztrltk ket, egszen addig, mg a Kennel Club kt klnll fajtnak hatrozta meg a lhasa apst s a shih-tzut. 1933-ban mutatkozott be az els shih-tzu angol killtson. Eredeti, ltvnyos megjelense hamar npszerûv tette a klnleges kutykat kedvelk krben, egyre tbben kezdtk el tenyszteni. 1935-ben alakult meg a Shih Tzu Club of England. A Knbl importlt ebek leszrmazottjai kerltek a skandinv illetve ms eurpai llamokba, st Ausztrliba is. Emil Hauck professzor 1965-ben emlti a shih-tzut, knai oroszlnkutynak nevezi, st kt vltozatt is emlti: egyik a nao-t’ou, melynek fejn s pofjn bozontos szrzet s szakll tallhat, a msik a tou-tou, melynek arcorri rsze kurta szrzetû.
A shih-tzu kvnatos marmagassga maximum 26,7 cm. Testslya 4–7 kilogramm. Teste hosszabb, mint amilyen magas. Minden elkpzelhet sznben s rnyalatban tenysztik. Elegns, hossz szrt rendszeresen polni kell, klnben knnyen filcesedik s csomsodik.
lnk, ber, jtkos, kedves jszg. |