Mltai Selyemkutya
Mlta gazdag s nemes trtnelemmel rendelkezik. Miutn a fnciaiak kzel 4000 vvel ezeltt letelepltek a szigeten ,elhelyezkedsnek ksznheten mindig is fontos szerepet tlttt be a Fldkzi-tenger trsgben. A szigeten olyan np szletett amely egyedlll kpessgekkel rendelkezett s egy olyan kutyafajta amely szinte minden ms fajttl klnbztt. A sziget gazdasga - fekvsnek ksznheten - vszzadokon keresztl zavartalanul fejldhetett. A mltai selyemkutya mr az 1500-as vek krl mint fajtatiszta kutya jelenik meg.
Angliba az els mltai selyemkutyk VIII. Henrik uralkodsa alatt kerltek s minden bizonnyal kedvencei voltak I. Erzsbet kirlyn kornak is. (1558-1603) A XIX. sz. kzepre a fajta Angliaszerte elterjedt s a selyemkutya rsztvevje lett a korai kutyakilltsoknak is.
Az Egyeslt llamokban a fajta az 1800-as vek vgn tnik fel az els trzsknyvezs pedig 1888-ra datlhat.
Az 1880-tl 1950-ig tart idszakban a mltai selyemkutyk szma lassan ntt. De ettl kezdve a fajta npszersge ugrsszeren megntt. Az 1990-es adatok szerint az USA-ban a fajta bekerlt a 15 legnpszerbb fajta kz.
Standard
ltalnos megjelens: A mltai selyemkutya egy kismret kutya melynek egsz testfellett hossz, fehr, selymes szrzet bortja. Termszete kellemes s magvalragad, mozgsa frge s ignyli is azt. Alacsony termete ellenre rendelkezik azzal az letervel ami szksges ahhoz, hogy megfelel trsunk legyen. A mltai selyemkutya klnbzik az sszes tbbi fajttl hossz selymes szrzete miatt. A standard nagyon nagy hangslyt helyez a "selymes" jelzre. A szrzetnek a finoman sztt selyemre kell hasonltania. A kutynak kedvesnek de letersnek is kell lennie. Kedvelik a gazda mellett val csendes ldglst ugyangy mint a hancrozst s a jtkot. A kutya nem mutathat terrierekre jellemz agresszit. A fajta elktelezett trsa gazdjnak de ezzel egyidejleg nem tarthat az idegenektl sem.
Fej: Kzp mret s arnyos a testtel. A koponya kiss gmblytett a tetejn a stop kzepes. A flek inkbb kiss lejebb helyezkednek el s erteljesen szrrel bortottak. A szemek egymstl nem tl messze helyezkednek el, sttek s kerekek. A szemek stt kerete kedves de egyben figyelmeztet benyomst kelt. A pofa kzepes hosszsg, az orr fekete. A fogak olls harapssal zrdnak.
A mltai selyemkutya egyik legfontosabb jellegzetessge a fej, amely azt az imdnival klst klcsnzi a kutynak. Napjainkban kt jellegzetes tipus ltezik. Br a fajta nem ktdik a spnielekhez az egyik tpus mgis ezekhez a kutykhoz hasonlt. A msik tpus sokkal inkbb a terrierekhez hasonlt, hosszabb pofacsonttal, keskenyebb fejjel s magasan tztt flekkel. Ez utbbi tpus inkorrekt s a komoly tenysztk azon dolgoznak, hogy ezt a vltozatot kikszbljk. A fej kedves kinzett mindig sszhangban kell tartani a standarddal. Sok selyemkutyval foglalkoz ember hasznlja a "gyrs" kifejezst amikor a fej kinzetrl beszl. Br a "gyrs" kifejezs sz szerint nem szerepel a standardban ez a jegy befolysolhatja a kutya ltalnos megjelenst. A "gyrs" szt a szemek krli sttebb brsznre alkalmazzuk. Sokszor a "gyrk" j pigmentcival kapcsoldnak ssze, de a fajta legkiemelkedbb egyedeinek nagy rsze nem rendelkezik ezekkel a jegyekkel. A "fekete foltok" egy msik olyan kifejezs amelyet e fajta tarti hasznlnak. Ez a kifejezs a szem szln, az orron illetve a mancsokon elhelyezked fekete pigmentcira utal.
Nyak: Megfelel magassg nyak kvnatos, hogy az kiemelje a fej magas tartst. A fajta felptse szempontjbl a nyak s annak magas tartsa rendkvl fontos, ez az egyik tulajdonsg, ami a mltai selyemkutya rszre elegns megjelenst klcsnz. Meg kell emltennk azt is, hogy a nyak megfelel tartshoz elengedhetetlen a lapockk s a mells vgtagok korrekt felptse.
Trzs: Tmr,a martl a lbvgig mrt tvolsg egyenl a martl a faroktig mrt tvolsggal. A lapockacsont csapott, a knyk jl illeszkedik s a testhez kzel helyezkedik el. A ht magas, a bordk jl kivehetek.
A mellkas arnyosan mly,az gyk feszes s, csak kiss emelkedik. ltalnos megjelense egy tmr kutyt mutat. A lapockk idelis szgelse 45. A nem megfelel htvonal miatt rvidebbnek vagy tl szellsnek tnhet a kutya. Szintn helytelen a trzs vkony,keskeny felptse.
Farok: A hossz fehr szrzettel rendelkez farok kecsesen ll, cscsa a farok negyede utn helyezkedik el. A faroknak a far tetejn kell elhelyezkednie. A mltai selyemkutyknl az egyik jellegzetes hiba, hogy a farok alacsonyan helyezkedik el s ezltal a kutya hosszabnak nz ki mint valjban, ami befolysolja a kutya tmr sszkpt. A zszls vagy hossz farok szintn slyos hibnak szmt.
Lbak s mancsok: A lbak csontozata knnyed,s szrrel egyenletesen bortottak. A mells lbak egyenesek s a csontok jl kapcsoldnak egymshoz, a lbszr mentes minden lthat hajlattl. A hts lbak ersek kzepesen szgelltek a trdkalcsnl. A mancsok kicsik s kerekek az ujjprnk feketk. A lbon nv egyenletlen, csoms szrt trimmelssel tvolthatjuk el, hogy szebb megjelenst rjnk el. A mltai selyemkutya egyike azon hrom kistermet kutyafajtnak amelynek standardje kln kihangslyozza a knnyed csontozatot. A kutya megjelense knnyed, kifinomult amely egykor az arisztokrcia kedvelt lebv tette. Az ers csontozat vagy a csontok megnagyobbodsa kirv hiba.
Szrzet s szinezet: A szrzet egyrteg aljszrzet nlkl. Szlai hosszak, egyenesek s selymesek az egsz kutya testfellett bebortja szinte a fldig. A fejen lv hossz szrzetet ssze lehet fogni egy kis csomba de szabadon is lehet hagyni. A szrzet gndrdse, csavarodsa vagy a szrzet gyapjas llaga kifogsolhat. Szne tiszta fehr. Vilgossrga vagy vilgosbarna sznezet a fleknl megengedett de nem kvnatos. Minden bizonnyal a legfigyelemremltbb jellegzetessge a fajtnak a gynyr, levegben szinte "sz" fehr, selymes szrzete. Valsznleg ez teszi klnbzv ket a tbbi kutyafajttl. A hibtlan selymes szrzet az egyedli amely a testre simulva egyenletesen bortja a kutyt. Sajnos napjainkban sok kutya nem rendelkezik igazn selymes szrzettel de sokuknak selymess teszik a szrzetket klnbz kezelsekkel s technikkkal. A kutykat az USA-ban ktfle hajcsomval lthatjuk. A klykknek gyakran egy "copf"-juk van mert a fejen lv szrzet mg nem elg hossz ahhoz, hogy kt copfot alaktsunk ki. Eurpban s Ausztrliban ltalban egy copfot ksztenek a klyk s felntt kutyknak egyarnt. Sok olyan kutyt ltni amelyek brn fekets vagy barns foltok tallhatak amikbl enyhn srgsbarna szrszlak nhetnek ki. Valsznleg ez annak a maradvnya, hogy az 1900-as vekben sznes selyemkutykat prbltak kitenyszteni.
Mret: A slya 4 kg krli, 2-3 kg javasolt sllyal, de az sszbenyoms hagslyosabb magnl a slynl. A standard nagyon hatrozott a mret krdsben. A mretet az elrt keretek kztt kell tartani, hogy a fajta megrizze elegns, harmnikus megjelenst.
Mozgs: A mltai selyemkutya knnyed, finom, egyenletes mozgssal rendelkezik. Mrett figyelembevve mozgsa oldalrl nzve gyorsnak tnik. gets kzben a mells lbak egyenesen kinylnak szabadon a lapocktl. A hts lbak egyenes vonalban mozognak. Kifel vagy befel fordul mancsok hibnak szmtanak. Gyakran elg nehz megtlni a kutya mozgst teljes szrzetben. Br gyakorlott szemek szrevehetik a slyosabb hibkat mint pldul a nem kinyjtott vgtagok.
Egyb hibk: a mells vgtagok tipeg, kgyz valamint nem egyenletes mozgsa. A hts vgtagok kttt vagy szkdcsel mozgsa.
A szkdcsel mozgs a trdkalcs illetve a trdzlet srlsre vagy rendellenes nvsre utalhat.
Temperamentum: A mltai selyemkutya apr termete ellenre flelem nlkli, bizalma s megkap rzkenysge nagyon kedveltt teszi. A legkellemesebb modor az sszes kistermet kutya kztt s ugyanolyan kedves s jtkos mint amilyen leters. A fajta temperamentuma egyedlllv teszi a kutyt a tbbi fajta kztt. Az ijedkeny vagy tlzottan agresszv kutya slyos szemlyisgi problmkkal rendelkezik.
Nhny j tancs kezd kutysoknak
Mikor hozzuk haza a kiskutyt?
A leginkbb ajnlott kor amikor a kiskutya 12 hetes lesz. Ekkorra mr elr bizomyos fizikai fejlettsget s az anyjtl val elszakads sem viseli meg annyira. Rendkvl fontos, hogy a kiskutya rendelkezzen a megfelel oltsokkal a trzsknyvvel illetve a tetovlssal. Amennyiben a tenyszt ezeket a ktelessgeit nem teljestette alaposan fontoljuk meg a vsrlst.
A klykkel eltlttt els pr ht igen megterhel az jdonslt gazda szmra s gyakran felvetdik a krds, hogy megri-e az erfeszts.
Azonban ne feledjk: a kutya csak egyszer klyk s trds amit a kutya kap klykkorban ksbb tbbszrsen megtrl.
Ldk, ketrecek, kosarak.
Ahogyan az embernek is szksge van egy szobra ahov visszavonulhat s zavartalanul pihenhet gy ezt a kutya is ignyli. Rgen amikor a kutyk mg a termszetben l vadllatok voltak, jszakikat a talaj gdreiben s ms regekben, lyukakban tltttk s itt leltek menedkre az egyb ragadoz llatok ell. A ldk, ketrecek ezeknek a gdrknek a modern vltozatai.
Manyag ldk: knnyek, knnyen sztszerelhetek, jl tisztthatak.
Drt ketrecek: jellemzi azonosak a manyagval azonban jobban szellznek.
Fonott kosarak, ldk: knnyek azonban nehezen tisztthatak s a legfbb htrnyuk, hogy a kutya sztrghatja ket s a szlkk megsebesthetik kutynkat.
Elhelyezsk: prbljuk meg kutynk j helyt gy kialaktani, hogy az a lehet legtvolabb essen fbb "kzlekedsi tvonalainktl" gy biztositva nyugalmat kutynk szmra amikor szksge van r. A ketrec aljt bleljk ki selyemszer anyagokkal hogy knyelmet tudjunk biztostani a kutynak. A ldnak vagy a ketrecnek olyan nagynak kell lennie hogy a kutya fel tudjon llni, megfordulni illetve knyelmesen lefekdni s kinyujtdzkodni benne.
Prz, nyakrv
A kutya szrzete miatt kerlni kell a fmbl kszlt nyakrveket illetve przokat. A fm nyakrv becspheti, kitpheti vagy kidrzslheti a kutya finom szrzett. A legclszerbb egy vkony, mszlbl kszlt nyakrvet venni amihez hasonl anyagbl kszlt przt kapcsolhatunk.
Ivvz, telek
Mindenkppen vegynk egy itatednyt s egy ednyt amibe az telt helyezzk; ezeknek az anyaga egyarnt lehet manyag, fm vagy kermia. Mindig lljon friss vz kszenltben kutynk szmra. A korai etetsekrl krdezzk meg a tenysztt aki pontos felvilgostst tud adni neknk. Azonnal ne vltoztassunk az eredeti etetseken mert az gyomorpanaszokat okozhat.
Hogyan tegyk laksunkat "klykllv"
Termszetesen a frissen hazakerlt kiskutya egy teljesen j vilgba rkezik s ezt az j vilgot "fel kell fedeznie". A megelzs sokkal jobb mdszer mint a szemnket llandan a kutyn tartani. Jrjunk krbe a laksban s tegyk el vagy helyezzk magassabbra a fltett trgyainkat. Ezzel nemcsak rtkeinket menthetjk meg de egy csom veszlytl is megvjuk kiskutynkat. Ha van olyan helysg a laksban ahov a kutynak tilos belpnie (konyha, frdszoba stb...) akkor a legegyszerbb ha egy gyerekkaput helyeznk el az ajtban vagy csukva tartjuk az ajtt addig amig a kuyta megtanulja, hogy mely helyek tiltottak szmra. Ha van akkor jrjuk vgig a kertet is, nzzk meg a kertst, hogy ne legyen rajta olyan rs amin a kuyta kiszkhet. Ha a kertben vagyunk: mindig tartsuk szemnket a kutyn vagy tegynk r przt.
llatorvos
A hazavitelt kvet 3 napon bell vigyk a kutynkat ltalnos vizsglatra az orvoshoz. Ha mg nem ismernk llatorvost krdezzk meg a tenysztt vagy ms kutys ismersnket.
Tants, szocializci
Mr az els napoktl kezdve "tisztzzuk" a kutyval, hogy mit tehet,hogy mi a j s mi a rossz. A legfbb szably a kvetkezetessg. A csald minden tagjnak ugyanazokkal az elvrsokkal kell lenni a kutya fel s senki sem lehet elnzbb a msiknl. Ha ez nem gy van a kuyta zavarba jn mert nem lesz tiszta szmra, hogy mit lehet s mit nem. Ha brmi problmnk van keressk meg a tenysztt vagy forduljunk kutyakikpzhz.
Jtkok
A mltai selyemkutyk imdnak jtszani! Mindenkppen vehetnk manyag jtkokat, amelyek sznesek, csrgnek, spolnak stb. Nagyszer jtk a ktl csomkkal a kt vgn, fleg ha egy msik kutya is van a kzelben.
A szrzet polsa - tmren
Mivel a Mltai selyemkutya legjellegzetesebb rsze a szrzet, ennek polsra risi figyelmet kell fordtanunk.
Errl a tmrl szinte knyveket lehetne rni de most megprbljuk sszefoglalni a legfontosabb tudnivalkat pr mondatban.
Eszkzk: Ne becsljk al a kellkek, eszkzk szerept. Mindig csak a legjobbat vegyk! Figyelem! A legdrgbb nem mindig a legjobb! Szksgnk lesz fsre, kefre, ollra.
Tantsuk meg a kuytt, hogyan viselkedjen amikor fsljk! Ehhez a legmegfelelbb id amikor mr elfradt s magtl is lefekszik. Br a klyk kutya mg nem ignyel sok gondozst, a tantst ekkor clszer elkezdeni.
Fsls: amikor kutynknak teljes a szrzete minden msodik nap kefljk ki. Fsls eltt hasznljunk egy-kt csepp szrmeolajat. Mindig a teljes szrzetet fsljk t. A fslst kezdjk a hasi rszen s innt haladjunk tovbb.
Tvoltsuk el a csomkat! Ha megprbljuk a csomkat kifslni csak kitpjk a szrt, ezrt klntsk el a csomt a szrzet tbbi rsztl s cseppentsnk r egy kis sampont, vagy brolajat. A csomt ezutn szedjk szt ujjainkkal majd vgl finoman fsljk ki! Ez a mvelet nagy trelmet ignyel a gazda s a kutya rszrl egyarnt. Sohase vgjuk le vagy ki a csomt mert csak res folt marad a helyn. Frdets eltt az sszes csomt tvoltsuk el a szrzetbl mert a vz csak megkemnyti azokat.
A szrzet mossa: az, hogy hnyszor mossuk meg kutynkat fgg attl, hogy killtsi kutyrl vagy csak hzi kedvencrl van sz valamint a krnyezettl ahol a kuyta l. Termszetesen egy olyan kutyt amely sokat van a szabadban tbbszr kell frdetni. ltalban hetenknt, msfl hetenknt mossuk meg kutynkat. A sampon utn mindig hasznljunk kondcionlt. A kutynk flt tiszttsuk ki ha szksges frdets eltt s helyezznk kis vattt a flekbe: hogy az felszvja a bekerl nedvessget ami ksbb fertzsekhez vezethetne. Csak azutn hasznljunk sampont, hogy a kutya egsz szrzete vizes. A samponnal tkletesen mossuk t a kutyt majd a sampont teljesen mossuk ki a szrzetbl. gyeljnk arra, hogy sampon ne kerljn a szembe. A sampon kimossa utn hasznljuk a kondcionlt, hagyjuk a szrzetben llni, majd mossuk ki tkletesen. A ph rtk miatt mindig hasznljunk kutyasampont.
Moss utn szrtsuk meg a szrzetet, erre a clra megfelel egy tlagos hajszrt is.
Hfehr kedvenc
A mltai selyemkutya
A mltai selyemkutya kedves termszet, vonz kllem, kis mret trsasgi eb. lnk, figyelmes, nagyon rtelmes s ragaszkod kutya. Kis termete ellenre nem szabad rzkeny lebecsknek tartani, akit a szltl is vni kell, hiszen a mltaiak imdnak jtszani, mozogni, rohanglni
Habr a killtsi pldnyok szre valban sok gondoskodst s trdst ignyel, ha a htkznapokon tincseiket megfelel mdon „becsavarjuk”, nekik sem kell kimaradniuk a szabadtri hancrozsbl. A laksban a mltai mindenhova kveti imdott gazdjt, knnyedn ugrik fel szkre s gyra egyarnt. Ha ez a gazdt zavarja, a kezdet kezdetn hatrozottan kzlni kell ezt a kutyval, s kvetkezetesen ellenllni a „tmadsnak”. A mltaiak egybknt a bezrt ajtkat is nehezen viselik: legszvesebben mg a frdszobba s a mellkhelyisgbe is elksrnk gazdjukat.
A mltai valsznleg a nyugati vilg egyik legrgebbi, kistermet fajtja, a bichon csald legsibb kpviselje. A bichonok olyan hossz szr trpekutyk, amelyek az kortl fogva az elkel hlgyek ksri voltak a Fldkzi-tenger mentn elterl orszgokban. Puha szrzetk tbbnyire fehr, orruk s ajkaik pigmentje mindig fekete. Fajtnknti felosztsukat a francik ksreltk meg elszr. A mltai selyemkutya kzeli rokona teht a Havanese, a Bolognese s a Bichon Fris.
Mlta vagy Meleda?
Egyes szakrtk egszen a rmai korig vezetik vissza a fajta eredett, habr a korabeli kutyk mg kzel sem rendelkeztek olyan elegns klsvel, mint a mai mltai selyemkutyk. Darwin idszmtsunk eltti 600-ra datlja a fajta megjelenst. Tny viszont, hogy Kallimakhosz grg klt s tuds (i.e. 310-240 krl) feljegyezte, hogy ltezik egy olyan trpekutya, amely Melitaiosz (mai nevn Meleda) szigetrl szrmazik, az Adria dalmt partszakaszrl. Plinius (23-79) is tbbszr emlti rsaiban a Melita szigrl val kutyt, amely „nem nagyobb egy mkusnl”. lltlag kereskedk rvn, a hres Selyemton zsiba is eljutottak ezek az apr kutycskk, ahol tibeti fajtkkal keveredtek, majd a XV. szzadban bukkantak fel Eurpban. Szzadokon t az uralkod osztly kedvencei voltak, Tiziano, Goya s Drer kpein is nagyon sok mltai jelleg, fehr leb szerepel.
Neve ellenre egyltaln nem biztos, hogy a fajta Mlta szigetrl szrmazik. Elnevezse a smi „mlat” szbl ered, amely menedket vagy kiktt jelent, s Mlta nevn kvl egy adriai sziget – Meleda –, s egy szicliai vros – Melita – nevben is felfedezhet. A mltai teht a Fldkzi-tenger vidkrl szrmaz fajta, amelynek kzvetlen sei ugyan rgcslirtk voltak a kiktvrosokban, azonban nagyon hamar az elkel dmk ksriv lptek el. A fajtnak nincs aljszrzete, ami szintn arra utal, hogy meleg ghajlat vidkrl szrmazik.
Uralkodk lebe
1520 nagyon fontos dtum a kis fehr kutya trtnetben. Ebben az vben szeretett bele Stuart Mria a fajtba, s a franciaorszgi Lyon vrosbl kldetett nhny pldnyt udvarba. III. Henrik, Franciaorszg kirlya (1574-1589) is megszerette az elegns, fehr kutycskkat. Azt mondjk, minden vben vagyonokat klttt a kutyira, s nhny udvari alkalmazottnak kizrlag az volt a dolga, hogy a ngylb jszgok jltrl gondoskodjk.
Napjainkban is ismert megjelenst a mltai a XIX. s XX. szzadi angol tenysztknek ksznheti. Emil Hauck professzor szerint Mr. Lokey tekinthet a mltai selyemkutya els jelents tenysztjnek, de meg kell emlteni Mr. Maudville tenyszett is, ugyanis tle szrmaztak azok a kutyk, amelyek mr nagyon hasonltottak a fajta mai tpushoz.
A mltai selyemkutya az FCI kilencedik fajtacsoportjba, a trsasgi s ksr kutyk kz tartozik; a fajtagazda, patrnus orszg Olaszorszg. A kanok marmagassga 21-25 cm, a szukk 20-23 cm. A fajta slya 3-4 kg. |